Bu 6 Altcoin İçin Short Açanlar, Yüzmilyonlar Kaybetti!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 7 gün önce
913 görüntülenme
6 Altcoin İçin Short Açanlar Kaybetti

Piyasanın düşeceğine dair bahse giren short traderlar, Bitcoin’in 26 bin doları aştığı son rallide 200 milyon doların üzerinde kaybetti. Günün çift haneli değer kazanan sürpriz 6 altcoin projesi en büyük darbeyi vurdu.

Son rallideki short tasfiyeler 200 milyon doları aştı

Coinglass verilerine göre, kripto piyasasının devam eden rallisi sektöre karşı açığa satış yapanlara 200 milyon doların üzerinde kaybettirdi. Son 24 saat içinde, toplam tasfiyeler 217 milyon dolara ulaştı ve 57.332 trader etkilendi. Bunların %72’si short tarafındaydı. Coinglass verilerine göre, en büyük tek tasfiye BitMex’te gerçekleşti.

6 altcoin karşı pozisyon alanları üzdü

Kripto paralar arasındaki tasfiyelerin dökümü, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) 154,25 milyon dolardan sorumlu olduğunu gösterdi. Litecoin (LTC), Optimism (OP), Solana (SOL), Aptos (APT), Cardano (ADA) gibi diğer altcoin’ler dengeyi oluşturdu.

Borsalar genelinde Binance, 81.63 milyon dolarlık tasfiyeden sorumluydu. OKX ve ByBit de platformlarında önemli tasfiyeler kaydetti. İki borsa toplamda 87.24 milyon doları tasfiye etti.

Bitcoin yatırımcıları %20’lik rallinin tadını çıkarıyor

200 milyon dolarlık short tasfiyesi esnasında, Bitcoin yatırımcıları bir miktar kar alıyor gibi görünüyor. Blockchain analitik firması Santiment’e göre BTC, Silicon Valley Bank gibi kripto dostu bankaların çöküşünün ortasında altcoinlere karşı (BTC.D) baskınlığını arttırdı.

21.524 BTC, arzının %0,11’ine tekabül eden bir gün içinde borsalara geri taşındı. Bu da kripto borsalarının 13 Mart’ta altı ay içinde en büyük BTC net para girişini gördüğü anlamına geliyor. Raporlara göre, büyük bir balina Binance’te yaklaşık 20.000 BTC değerinde 500 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi ve bu Terra’nın çöküşünden bu yana en büyük tek seferlik satış işlemiydi.

Bu arada Santiment, bunun Bitcoin traderlarının kar elde ettiği anlamına geldiğini öne sürdü. Alternative.me’nin Korku ve Açgözlülük Endeksine göre mevcut piyasa duyarlılığı, kripto yatırımcılarının son 24 saat içinde “tarafsız”dan “açgözlü”ye geçtiğini gösterdi. 14 Mart tarihli fiyat rallisi esnasında ABD Şubat ayı enflasyon oranını açıklıyordu.

ABD enflasyonu %6’ya gelirken Bitcoin fiyatı 26 bin doları aştı

Bitcoin’in fiyatı, ABD Çalışma Bakanlığı Şubat 2023 için en son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayınladığında 26.000 doların üzerinde keskin bir artış gördü. 200 milyon doları aşan short tasfiyeden anlaşılacağı üzere, bu esnada, ETH, SOL, AVAX ve ADA gibi piyasa devleri de çift haneli değer kazandı. Kriptokoin.com olarak Şubat ayı ABD enflasyon verilerine ve sıradaki Fed toplantısına ilişkin uzman beklentilerine bu yazıda yer verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Para Balinaları Bu 3 Coine Saldırdı
Liste Şaşırttı: Kripto Para Balinaları Bu 3 Coine Saldırdı! Son günlerdeki tüm Fud haber akışına rağmen Bitcoin’in 26.400 dolara ulaştığını görmek oldukça şaşırtıcı. Bu esnada, sadece bireysel yatırımcılar değil, kripto para balinaları da oldukça aktifti. Bu yazıda, son günlerdeki bankacılık krizi esnasında balina cüzdanlarını dolduran 3...
Buğra Çağlar 7 gün önce