“Gözler FED’de! Yıkıcı Olabilir” 6 Analist, Altın’da Olabilecekleri Anlattı!

1200z740 1561028093 shutterstock 249210421 1
1200z740 1561028093 shutterstock 249210421 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa analisti Anna Golubova’ya göre, altın şimdi Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günkü duyurusunu almak için çok daha iyi bir konumda. Ancak merkez bankasından daha şahin bir mesajı kaldırabilir mi? Kriptokoin.com olarak, bu soruya cevap arayan analistlerin değerlendirmelerini sizler için derledik.

OECD, gelecek yıl için G7 ülkeleri enflasyon görünümünü yükseltti

Analist Anna Golubova, altının geçen hafta 50 dolar düştükten sonra, Evergrande endişelerinin bu hafta başlarında piyasaları sarsmasıyla, çift ​​haneli kazançları cesaretlendirdiğini söylüyor. Küresel hisse senedi piyasalarında artan oynaklığın yanı sıra OECD, bu yılın geri kalanında ve gelecek yıl için neredeyse tüm G7 ülkeleri için enflasyon görünümünü yükseltti. OECD raporunda şu değerlendirmeye yer veriyor:

Özellikle tüketicilerin bastırılmış talebi beklenenden daha güçlüyse veya arz kıtlığının üstesinden gelmek uzun zaman alıyorsa, yakın vadeli enflasyon riskleri yukarı yönlüdür. Uyumlu para politikası sürdürülmeli, ancak herhangi bir enflasyon aşımının tolere edileceği ufuk ve kapsam konusunda net bir rehberliğe ihtiyaç var.

Altın

OECD, ABD enflasyonunun gelecek yıl boyunca %3’ün üzerinde kalmasını öngörüyor. Raporda enflasyona ilişkin şu noktalar vurgulanıyor:

Enflasyonun pandemi öncesinde görülen ortalama oranların üzerinde bir seviyeye yerleşmesi bekleniyor. Yıllarca süren hedefin altında enflasyon sonuçlarından sonra bu memnuniyetle karşılanıyor, ancak aynı zamanda potansiyel risklere de işaret ediyor.

Fed’in beklentileriyle birleşen ABD doları, altın fiyatını kontrol altında tutuyor

Fed için bu durum, aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarını ne zaman ve ne kadar azaltmanın en iyisi olduğu konusunda, ekstra dikkatli olması gerektiği anlamına geliyor. Analist Anna Golubova, kıymetli metalin, Fed’in Çarşamba günkü açıklamasıyla hala önemli bir ters rüzgarla karşı karşıya kaldığını, çünkü şahin bir tapering zaman çizelgesinin herhangi bir ipucunun, fiyatları bir kez daha aşağı göndereceğini belirtiyor. Commerzbank analisti Daniel Briesemann ise şu yorumu yapıyor:

Bugün iki günlük toplantısı başlayacak olan ABD Fed’in beklentileriyle birleşen ABD doları, altın fiyatını kontrol altında tutuyor gibi görünüyor.

Altın

BBH Global Currency Strategy, Çin’in Evergrande durumunun, Fed’in müzakereleri veya kararları üzerinde bir etkisi olmadığını değerlendiriyor. BBH başkanı Win Thin’in açıklaması şu yönde:

Politikada herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Ancak resmi açıklama ve tutanakların bu yıl tapering için zemin hazırlamaya devam etmesi gerektiği gibi şahin bir duruş bekliyoruz.

Win Thin, Fed’in Aralık ayındaki tahmini başlangıçla birlikte, Kasım toplantısında taperingi resmi olarak açıklamasının beklendiğini de sözlerine ekliyor.

TDS stratejistleri, Fed’in duyurusunun altın için yıkıcı olabileceğini düşünüyor

ABD merkez bankası, nokta grafiği de dahil olmak üzere yükseltilmiş ekonomik projeksiyonlar dizisini de yayınlayacak. Analistlerin çoğu, taperingden bahsedilmesini bekliyor, ancak açıklamanın resmi bir duyurunun hemen ardından geleceğini öngörüyor. ABN AMRO kıdemli ekonomisti Bill Diviney, toplantıdan beklentisini şöyle açıklıyor:

Ortak görüş olarak, bu toplantıda resmi bir değişikliğin duyurulmasını beklemiyoruz. Ancak politika açıklamasında, taperinge ilişkin bir duyurunun yakın olduğuna yönelik bazı değişiklikler görmemiz muhtemel. Spesifik olarak, Fed, Temmuz ayı politika açıklamasının, hedeflerine doğru ilerlemek için varlık alımlarının hızına işaret eden kısmını, “ekonomi bu hedeflere doğru daha fazla ilerleme kaydetti ve bu muhtemelen önümüzdeki toplantılarda varlık alımlarının hızında bir azalmayı garanti ediyor” şeklinde değiştirebilir.

Altın

TD Securities emtia stratejistleri, özellikle güncellenmiş nokta grafiğinin şahin bir eğilimi varsa, Fed’in duyurusunun değerli metal için yıkıcı olabileceğini düşünüyor:

Medyan’ın daha yükseğe çıkması için sadece iki yetkilinin 2022 noktalarını işaretlemesi gerektiğini hatırlayın. Bu bağlamda, stagflasyon anlatısı, katılımcılar yüksek enflasyon ve yavaşlayan büyüme dönemine bakarken piyasanın ortak aklını yakalıyor. Ancak bu henüz altına yönelik ek bir ilgiye dönüşmedi.

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, yatırımcıların Çarşamba günü şahin bir açıklama için fiyat vermeye başladığını ve bunun altının toparlanmasına zarar verebileceğini belirtiyor. Edward Moya, “Altının toparlanması, fiyatların 1.800 dolar seviyesinden güçlü dirençle karşı karşıya kalmasıyla birlikte, yakında hız kaybetmeye başlamalı” görüşünü dile getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

“Gözler FED’de! Yıkıcı Olabilir” 6 Analist, Altın’da Olabilecekleri Anlattı!