6 Analist, Altın Yatırımcılarını Uyardı: İşte Tahminleri!

6 Analist, Altın Yatırımcılarını Uyardı: İşte Tahminleri!
6 Analist, Altın Yatırımcılarını Uyardı: İşte Tahminleri!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekim ayında ABD işsizlik oranında bir artış olduğunu gösteren veriler, Fed’in ileriye dönük oran artışlarında daha az agresif olacağına dair iyimserliği artırdı. Bunun ardından doların düşmesiyle altın fiyatları Cuma günü %3 arttı.

“Bu durum altın fiyatlarının yükselmesine izin verdi”

ABD’li işverenler Ekim ayında beklenenden daha fazla işçi işe aldı. Ancak işsizlik oranının %3,7’ye yükselmesi, işgücü piyasası koşullarında bir miktar gevşemeye işaret etti. İstihdam verilerinin ardından dolar endeksi (DXY) %1,6 düştü. Böylece dolar fiyatlı altını off-shore alıcılar için daha çekici hale getirdi.

Spot altın, Cuma gününü ve haftayı %3,15 artışla 1.680 dolar seviyesinde kapattı. Külçe altın bu hafta yaklaşık %2,2 yükseldi. Bu da Temmuz sonundan bu yana en büyük haftalık yüzde kazanca işaret etti. Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD istihdam raporu, piyasanın görmek istediğinin en tatlı noktasına ulaştı. Bu da altın fiyatlarının yükselmesine izin verdi.

Altın

“Gelecek hafta altının 1.700 dolara doğru koşması mümkün”

ABD merkez bankası Çarşamba günü faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Ancak ekonomiye son 40 yılın en hızlı para politikası sıkılaştırmasını emmesi için zaman tanıdığı için agresif faiz artırım döngüsünü yakında küçülteceklerinin sinyalini verdi. Bu arada Fed politika yapıcıları Cuma günü, bir sonraki politika toplantısında daha küçük bir faiz artırımı yapmayı düşüneceklerini belirttiler. OANDA kıdemli analisti Edward Moya, şu yorumu yapıyor:

Fed’in sıkılaştırmasının uzun değişken gecikmeleri, trader’ları daha yavaş bir artış hızına ve daha sonra ne zaman duracaklarına karar vermelerine ikna etti. Gelecek haftanın ABD enflasyon raporu aşağı yönlü bir sürpriz içerirse, altının 1.700 dolar seviyesine doğru koşması mümkün.

ABD TÜFE verisine göre altın senaryoları ne?

Kinesis Money’in dış analisti Carlo Alberto De Casa’ya göre, yatırımcılar hala Fed’in yorumlarını sindiriyor. Analist, Cuma günü biraz daha iyimserlik olduğunu kaydediyor. Bu bağlamda analist şu açıklamayı yapıyor:

Piyasalar dikkatleri güvercin açıklamalarına odaklamaya çalışırken, belirsizlik hala hakim. Beklentilerin üzerindeki herhangi bir rakamın, yatırımcıları daha fazla faiz artırımı üzerine bahse girmeye itmesi mümkün. Bu da altın ve hisselere baskı yapacaktır. Tahminlerin altındaki rakamlar (bu garip senaryoda) muhtemelen altın ve hisse senetleri için olumlu olur.

OCBC FX stratejisti Christopher Wong’a göre faiz oranlarının yüksek kalması muhtemel. Ancak stratejist, yavaşlayan artış hızının, altındaki düşüşün hızını ılımlı hale getirmesinin olası olduğunu söylüyor.

“Altının daha fazla hareket etmesi pek olası değil”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, şahin Fed tonuna rağmen 1.680 dolara yükseldi. Ancak Commerzbank stratejistleri, toparlanmanın durma noktasına geldiğini bildiriyor. stratejistleri, bu görüşlerin ise şu şekilde açıklıyorlar.

Fed Başkanı Powell, faiz artırımlarının hızının artık o kadar önemli olmadığını söyledi. Ayrıca, kilit sorunun faiz oranlarının en sonunda hangi seviyede zirveye çıkacağı olduğunu vurguladı. Ve şimdi, Fed üyeleri bunun Eylül ayında varsaydıklarından daha yüksek göründüğüne inanıyorlar. Fed’in hedefi, reel faiz oranlarını pozitif bölgeye getirmek. Bu, enflasyon oranı bunun altına düşene kadar kilit oranın yüksek bir seviyede kalacağı anlamına geliyor.

Altın

Stratejistler, genel olarak, FOMC toplantısını beklenenden daha şahin buluyor. Bunun da daha yüksek faiz oranı beklentilerine ve daha güçlü bir dolara yansıdığını kaydediyorlar. Buradan hareketle şu sonuca varıyorlar:

Nihayetinde altın fiyatının düşmesine neden oldu. Altın, yılın en düşük seviyesine ulaşmadan kısa bir süre önce bir U dönüşü yaptı. Buradan yeniden yükselmeye başladı.

Haftalık altın teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, altının teknik resminde gördüklerini şu şekilde anlatıyor. Altın piyasaları başlangıçta hafta boyunca düştü. Ancak Cuma günü tersine döndü ve fırladı. Açıkçası, şu anda dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının ne yapacağı konusunda çok fazla endişe var. Muhtemelen Perşembe günü geç saatlerde, birkaç vadeli işlem analistinin kaydettiği büyük altın alımları olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun gelecekte bir anlamı olup olmadığı, onlar için bir soru olacak. Ancak gördüğüm şey şu ki, hemen yukarıda çok fazla direnç var. Bu yüzden kısa vadede yanlara gitmeme ihtimalimizin daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

1.750 dolar seviyesinin üzerine çıkabilirse, piyasada büyük bir dönüş olur. Belki de boğa piyasası olasılığını açar. Bunun eninde sonunda gerçekleşeceğini düşünüyorum. Ancak dünya çapındaki merkez bankalarının para politikasını, özellikle Federal Rezerv’i gevşetmeye başladığı bir senaryonun yakınında değiliz. Dışarıda ‘Fed’i önden yönetmeye’ çalışan bazı insanlar var. Bununla birlikte, gerçek şu ki, çoğu insanın beklediğinden daha uzun süre sıkı kalacaklar. Bu yüzden rallilerin ve altının muhtemelen bir şekilde sınırlı bir rafa sahip olduğunu düşünüyorum.

Son birkaç haftanın en düşük seviyelerinin altına düşecek olursak, o zaman yeniden short’lamaya başlama zamanı. Çünkü bu oldukça büyük bir kısa vadeli desteğin ihlali olacaktır. Bu noktada hedefin 1.600 dolar seviyesine, hatta belki ondan sonra 1.500 dolar seviyesine çıkacağını öngörüyorum. Alım satım yaparken bu piyasa ile ABD doları ve faiz oranı arasındaki negatif korelasyonu unutmayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

6 Analist, Altın Yatırımcılarını Uyardı: İşte Tahminleri!