6 Analist, Bitcoin İçin Dip ve Zirve Tarihini Açıkladı!

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
267 görüntülenme
6 Analist, Bitcoin İçin Dip ve Zirve Tarihini Açıkladı!

Popüler kripto para analistleri, 2023 yılına girdiğimizde Bitcoin için yaptıkları dip ve zirve tahminlerini paylaştılar.

Bitcoin %140 artışa geçecek

Erik Voorhees, 2022’yi düşünürken Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusuna ne zaman çıkacağını tahmin ediyor. Bankless podcast ile yaptığı yeni bir röportajda Voorhees, boğa piyasası için 10 yıl daha beklemeyeceğimizi söylüyor. ShapeShift CEO’su, Bitcoin’in bu yaz en kısa sürede mevcut değerinden yaklaşık %140 yükselebileceğini söylüyor. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere yazım sırasında Bitcoin, 16.740 dolardan el değiştiriyor.

Analist yaptığı açıklamada şunları söylemiştir:

“10 yıl olmayacak. Boğa piyasasının gerçekleşmesi 10 yıl alırsa, muhtemelen her şey başarısız olmuştur. Bu yüzden onu bu şekilde sınırlandırmaktan mutluyum. Sanırım önümüzdeki altı aydan üç yıla kadar. Bence bu genellikle insanların zihinlerinin değişmeye başlaması ve spekülatif döngülerin geri dönmesi için geçen süredir.”

Analiste göre ayı piyasası devam ediyor

Kripto analisti, üç temel modelin Bitcoin’in ayı piyasası sıkıntılarının daha uzun sürebileceğine dair işaretler verdiğini söylüyor. DataDash sunucusu Nicholas Merten, 512.000 YouTube abonesine geçmişte BTC’nin dibini doğru bir şekilde tahmin eden üç modelin yakın zamanda bir toparlanmaya işaret etmediğini söyledi. İlk olarak analist, Bitcoin yatırımcılarının gerçekleşmemiş kar veya zararını BTC piyasa değerine bölen net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL) metriğini işaret ediyor.

Merten yaptığı açıklamada şunları söylemiştir:

“Dip göstergelerinin üçü de hala herhangi bir net iyileşme veya güç belirtisi göstermiyor. Buradaki favori modellerimizden biri olan net gerçekleşmemiş kar/zararı elde ettik, hala kapitülasyon bölgesinde ama yine de önceki ayı piyasalarında gördüğümüzden çok uzakta.”

Bitcoin düşüşe geçecek

VanEck, 2023’ün ilk çeyreğinde BTC fiyatının 10.000-12.000$ aralığına düşmesini bekliyor. Yatırım devi ayrıca, kripto kışının en düşük noktasını işaret edecek birkaç küçük iflasın gerçekleşmesini bekliyor. Öte yandan, Bitcoin balina etkinliği geçen hafta bildirildiği üzere büyük bir düşüş yaşıyor. Bu nedenle, BTC fiyatının ilerlemesi için çok fazla katalizör yok. VanEck’in tahminiyle birlikte, zincir üstü veriler de mevcut tarih itibarıyla BTC fiyatında zayıflık gösteriyor.

VanEck, son tahmininde Bitcoin fiyatının 2023’ün ikinci yarısına kadar toparlanabileceğini belirtti. Ayrıca fiyatının 30.000 dolara yükseleceğini bildirdi. Bununla birlikte mevcut fiyatının yaklaşık %80’i ve 12.000 $’a düşerse %100’ün üzerinde kazanç sağlayabilir.

BTC MVRV Oranı

JA Maartun, yakın zamanda bu iddiayı savunduğu için BTC’nin ‘ağır’ değerinin altında olduğuna inanmaktadır. Maartun, analizinde Bitcoin’in MVRV (Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere) oranını vurguladı. MVRV Oranı, bir varlığın piyasa değerinin gerçekleşmiş değerine oranına bağlı olarak, bir varlığın ne kadar fazla değerli veya düşük değerli olduğunu belirlemek için kullanılır.

Veriler, Bitcoin’in MVRV Oranının 2 yıl içinde ilk kez 1’in altına düştüğünü gösteriyor. Tarihsel olarak, 1’in altındaki bir MVRV Oranı, olası bir pazar tabanını ifade eder. Grafiğe göre, Bitcoin’in MVRV Oranı geçmişte yalnızca dört kez 1’in altına düştü: Kasım 2011, Ocak 2015, Aralık 2018 ve Mart 2020.

Bitcoin haftalık hareketlilik

Önde gelen bir pazar araştırması sağlayıcısı olan Delphi Digital, geçtiğimiz günlerde BTC’nin 200 haftalık Hareketli Ortalamasına göre fiyat hareketlerini vurguladı. Delphi Digital tarafından açıklanan bir grafik, BTC fiyatının tarihte ilk kez 200 haftalık MA’in altına düştüğünü gösteriyor.

200 haftalık MA, tarihsel olarak BTC için bir fiyat tabanı bulma konusunda bir destek görevi gördü. Piyasa gözlemcileri, 2015’in başlarında ve 2018’in sonundaki alt aşamalardaki modeli de fark ettiler. Karşılık gelen bir geri dönüş her zaman gerçekleşti. Buna ek olarak Delphi Digital, yıl boyunca yaygın olan satışların BTC’yi 14 aylık Göreceli Güç Endeksinde (RSI) aşırı satış bölgesine ittiğini belirtti. Varlığın 2022’deki korkunç gidişatı hakkında konuşan, önemli bitcoin etkileyicisi ve yatırımcı Jason Williams, BTC’nin başlangıcından bu yana hiçbir zaman arka arkaya yıllık kayıp mumları basmadığına dikkat çekti. İddiasını bu metriğe dayandıran Williams, varlık için olumlu bir 2023 öngördü.

Dip için çok erken

Bu yükseliş iddialarına rağmen analist MAC_D, dibi görmek için henüz çok erken olduğuna inanıyor. Bir CryptoQuant hızlı değerlendirme gönderisinde MAC_D, MVRV Oranı ve NUPL dahil olmak üzere birçok göstergenin BTC’nin değerinin altında olduğunu ve dibinin içeride olduğunu gösterdiğini kabul etti. Buna rağmen, bu göstergelerin piyasanın genel aşamasını belirlemede yararlı olduğunu, ancak ayrıntılı satın alma zamanını belirlemede yararlı olmadığını kaydetti. Varlığın konumunun doğru bir resmini elde etmek için BTC’nin Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO) göstergesinden yararlanmayı önerdi.

Bir CryptoQuant analisti arkadaşına atıfta bulunan MAC_D, Bitcoin tabanının genellikle varlığın kar ve zarar göstergelerindeki UTXO’lar kesiştiğinde oluştuğuna dikkat çekti. Ona göre bu, son üç yarılanmada gerçekleşti. Ancak, göstergenin şu anda artı işareti göstermediğinin altını çizdi. Bu nedenle, BTC düşük değerli bölgelerde değildir. MAC_D buradan BTC’nin fiyatında daha fazla düşüş olacağını tahmin etti. Benzer şekilde Santiment, yakın zamanda BTC’nin önümüzdeki 6 ila 12 ay boyunca yatay veya daha düşük işlem göreceğini iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Akıllı Para Onları Seçti: Bu 4 Altcoin Bomba Geliyor!
Akıllı Para Onları Seçti: Bu 4 Altcoin Bomba Geliyor! Bazı analistler, Bitcoin ve altcoin piyasasının 2023’te yükseleceğini düşünmekte. Özellikle, analist Stu L., üç ayrı sektöre odaklı dört altcoin seçti ve bunların yeni yıl boyunca yükseleceğine inanıyor. İşte detaylar… Analistin dikkat çektiği ilk altcoin: SAND Stu L.,...
Aslı Dinçer 4 hafta önce