6 Analist Uyardı: Bitcoin İçin Bu Seviyeler Konuşuluyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
643 görüntülenme
6 Analist Uyardı: Bitcoin İçin Bu Seviyeler Konuşuluyor!

Bitcoin traderları, 19.000 dolarlık BTC fiyatının altını izliyor ve Şubat ayında ‘sıcak’ TÜFE konusunda uyarıyor. Analistlere göre, tetikleyicilerin 8 Mart’ta başlaması nedeniyle Fed Başkanı Jerome Powell ile Bitcoin ve risk varlıkları için birkaç haftalık bir test olabilir.

Bitcoin için ‘kırılım hedefi’ 19.000 dolar

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, 6 Mart Wall Street açılışında 20.000 dolarlık potansiyel bir ihlal etrafında konsensüs oluştuğu için tepki gösteremedi. TradingView’den alınan veriler BTC’nin, basın zamanında 22.400 doların üzerinde tutunduğunu gösteriyor. Hafta sonu boyunca hareketsiz kalan BTC, ABD’den gelecek makroekonomik verilerin etkisine ilişkin endişeler oluştuğu için çok az trade fırsatı sundu.

Analist Venturefounder, özellikle, 14 Mart’ta çıkacak olan Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Şubat verisinin ‘sıcak’ veya beklentilerin üzerinde olmasının beklendiğini söylüyor. Analist, bir Twitter paylaşımında, şunları kaydediyor:

Yeni Bitcoin daha yüksek dibi ve aşağı yönlü RSI ayrışması devam ediyor. Sıcak bir TÜFE rakamının gelmesi ve bu ayın sonundaki FOMC toplantısı ile Mart, BTC dahil riskli varlıklar için kötü bir ay olabilir. Bu seviyeden bir kırılım, 19 bin dolarlık BTC’yi hedefleyecektir.

Eşlik eden bir grafik, 20.000 doların altına giden potansiyel yolu ortaya koyuyor. Ayrıca, metriğin yörüngesi fiyata ters yönde (sırasıyla aşağı ve yukarı doğru) gittiğinde oluşan Bitcoin’in göreli güç endeksindeki (RSI) düşüş eğilimini vurguluyor.

Bitcoin
BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Venturefounder/Twitter

TÜFE verileri, riskli varlıklar arasında kısa vadeli oynaklığı tetikleme eğilimindedir. Ancak bu yine de genellikle kısa ömürlüdür ve Bitcoin spot fiyatı daha sonra önceki seviyelere döner. Devamında, popüler trader Crypto Ed de benzer şekilde, bir sonraki yerel BTC fiyat tabanını işaretleyen 19.000 dolara olan inancını dile getiriyor. Analist, Twitter yorumunun bir kısmında, “Şimdiye kadarki en büyük tuzak, ama dip içeride. Önümüzdeki ayların tadını çıkarın ve daha düşük TF’lere aldanmayın!” uyarısını yapıyor. ABD doları önemli testi sıraladı

Makro piyasalara dönen analist Game of Trades, ABD dolarının gücüne karşı ‘ağır direnç’ olarak adlandırdığı şeye dikkat çekiyor. Geleneksel olarak Bitcoin ile ters orantılı olan ABD Doları Endeksi (DXY) şimdi önemli bir trend çizgisi yeniden testiyle karşı karşıya kaldı. Game of Trades, “DXY, makro yükseliş trendi çizgisini geri kazandıktan sonra ağır bir direnç bölgesine yaklaşıyor. Buradaki tepki tüm pazarlar için çok önemli olacak,” değerlendirmesini yapıyor.

Bitcoin
ABD Doları Endeksi (DXY) açıklamalı grafik / Kaynak: Game of Trades

Bu arada popüler trader Crypto Chase, S&P 500’de Bitcoin’deki ivme eksikliğini taklit eden dar bir ticaret aralığı gördüğünü söylüyor.

Dikkatler, ileriye dönük parasal koşullara ilişkin ipuçları için Federal Reserve başkanı Jerome Powell’ın 7 Mart’ta ABD Kongresi huzurunda yapacağı konuşmada olacak.

Logaritmik grafiğe göre BTC için 70.000 dolar mümkün!

Bitcoin son birkaç haftadır yatay seyrediyor ve bazı yatırımcılar yeni bir yükseliş döngüsü beklemek için giderek daha sabırsız hale geliyor. Bununla birlikte, bazı analistlere göre, Bitcoin’in mevcut fiyat hareketi, BTC’nin 500 doların altında işlem gördüğü 2015’te gördüğümüze benzer bir hareketi tetikleyebilecek bir fraktal oluşturuyor olabilir.

Şu anda gördüğümüz uzun süreli konsolidasyon, gelecekte büyük bir fiyat artışının temeli olabilir. Bitcoin’in 2017’deki rallisinden sonra bile, kripto para yaklaşık bir yıl boyunca bir konsolidasyon kanalına girdi. Bu konsolidasyonu sonunda, Bitcoin’i tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 20.000 dolara çıkaran büyük bir ralli izledi.

Bitcoin
Kaynak: TradingView

Analistlerin grafikte gözlemlediği fraktal, Bitcoin’in 2015’te gördüğümüze benzer bir model izleyen fiyat hareketini gösteriyor. Bu fraktal devam ederse, Bitcoin fiyatının 70.000 dolar eşiğine doğru ilerlediğini görmek mümkün. Teknik analizin kesin bir bilim olmadığını ve fraktalların fiyat hareketlerini tahmin etmenin kusursuz bir yolu olmadığını not etmek önemli. Bununla birlikte, grafikte potansiyel bir eğilimi gösterebilecek kalıpların ortaya çıktığını görmek her zaman ilginç.

Bitcoin grafiğini analiz ederken, traderların genellikle kullandığı iki tür grafik vardır: normal ve logaritmik grafikler. Normal veya doğrusal grafikler en yaygın grafik türüdür ve bir varlığın zaman içindeki fiyat hareketini doğrusal bir ölçekte gösterirler. Logaritmik grafikler ise fiyat hareketlerini göstermek için logaritmik bir ölçek kullanır. Bu, grafikteki her noktanın, fiyattaki eşit bir değişikliği değil, fiyattaki bir yüzde değişikliği temsil ettiği anlamına gelir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.Today
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Alameda'dan Grayscale’e Dava: Kripto Para İddiaları Şaşırttı!
Alameda’dan Grayscale’e Dava: Kripto Para İddiaları Şaşırttı! Devam eden iflas davasında yeni bir değişiklik olarak gelen çöken kripto para borsası FTX konglomerası bugün borçlu iştiraklerinden biri olan Alameda Research’ün Delaware Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde Grayscale Investments’e dava açtığını duyurdu. Ayrıca FTX borçluları, Grayscale’in İcra Kurulu...
Vural Erkan 2 hafta önce