6 Bitcoin Analisti Korkuttu: BTC Önümüzdeki Günlerde…

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
434 görüntülenme
6 Bitcoin Analisti BTC Korkuttu

Kripto para piyasası, şahin Fed duruşu ve 2022’ye uzanan yeni iflaslarla eriyor. Toplam piyasa değeri (TOTAL) tekrar 1 trilyon doların altına geriledi. 6 Bitcoin analisti 20.000 doları kaybeden BTC fiyatından kısa vadede neler bekliyor, göz atalım… Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

ABD’deki faiz artışları, Biden bütçesi, Silvergate iflası, Bitcoin’in başlıca düşüş katalizörleri

YouTube kanalı DataDash analistlerinden Nicholas Merten, Fed’in son zamanlarda faiz oranlarını artırma ve tahvil satın alma programını azaltma kararının kripto piyasasında önemli bir gerilemeye neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Merten’e göre, Fed’in eylemleri likiditenin azalmasına, geleneksel piyasalarla rekabetin artmasına, kripto paralara karşı olumsuz duygulara ve belirsizliğe yol açabilir. Sonuç olarak, yatırımcılar kripto para yatırımlarında tereddüt edebilir, bu da talebin ve fiyatların düşmesine neden olabilir.

Merten, Fed’in enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yeniden artırma planının kripto para piyasasına çok daha fazla zarar verebileceğini de sözlerine ekliyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın son ifadesinde ima edilen Fed’in yeni likidite tuzaklarının Bitcoin fiyatının çok yakında 20.000 doların altına düşmesine neden olacağını tahmin etti.

Analist Bitcoin boğalarını yeni diplere hazırlıyor

Merten’in tahmini, sektördeki kişilerin şüphesiyle karşılansa da, yine de kripto yatırımcılarının potansiyel bir piyasa felaketine hazır olmasını tavsiye ediyor. Geçen haftalar kriptonun geleneksel piyasalarla ne kadar iç içe olduğunu gösterdiğinden, Bitcoin boğalarının BTC’yi 13.000 ila 14.000 dolar arasında almaktan memnun olması gerektiğini söyledi.

Genel olarak, yatırımcıların ortaya çıktıkça durumu dikkatli bir şekilde izlemeleri ve risklerini azaltmak için önlemler almaları gerekir. Bitcoin (BTC) şu anda 22.095 dolardan işlem görüyor ve son birkaç gündür 22.000 – 22.100 dolar aralığında bulunuyor.

Daha düşük seviyeler Bitcoin boğaları için fırsat olabilir

Smart Contracter lakaplı kripto analisti ve trader, birkaç büyük altcoinin yakında bir yükseliş görmek üzere olduğu görüşünde. İlk olarak analist, şu anda düşüş kontrolü altında olan Bitcoin ve Ethereum’un büyük olasılıkla önümüzdeki birkaç hafta içinde bir rahatlama rallisi göreceğini iddia ediyor. Bu nedenle, şimdi birkaç altcoin’de doğru long pozisyon alma zamanının geldiğine inanıyor.

Smart Contracter ayrıca, 22.000 doların alanın yakınında, Bitcoin’in bir ayı formasyonu gösterdiğini belirtiyor. Ancak, bunun BTC’nin güçlü bir destek alanına doğru ilerlediğinin işaretleri olduğuna da inanıyor.

“Bitcoin 30.000 ila 13.000 dolar arasında sıkışabilir”

Başka bir kripto analisti Altcoin Sherpa, piyasanın aleyhine karşıt bir hareket olduğunu iddia ediyor. Sherpa’ya göre, Bitcoin önümüzdeki birkaç ay boyunca çoğunlukla 30.000 ila 13.000 dolar arasında işlem görecek.

Bu sadece Bitcoin değil, Altcoin Sherpa’nın da altcoin’lere karşı zıt bir duruşu var. Bunun nedeni, analistin, Bitcoin yaklaşık 21.000 dolar alanına düştüğünde altcoinlerin de ayı hareketini takip edeceği görüşünde olması.

Ancak her iki analistin de zıt iddiaları olsa da, Bitcoin fiyat hareketi çoğunlukla yaklaşan makro ekonomik olaylara bağlı olacak.

Jason Pizzino, kısa vadede dikkat edilmesi gereken seviyeleri belirledi

Başka bir yerde, popüler kripto analisti Jason Pizzino, Bitcoin’in uzun vadeli yönü konusunda iyimser, ancak potansiyel olarak kısa vadede mevcut seviyelerden yaklaşık %15 düşerek 19.000 doların altına düşebileceği konusunda uyarıyor.

Analist günlük grafikte 21.500, 20.000 dolar ve en kötü senaryoda belki de 18.000 dolar ortası destek seviyelerini belirliyor. Pizzino, 22.000 doların altında sağlam bir satın alma fırsatı olduğunu öne sürüyor ve Bitcoin’in uzun vadeli beklentileri konusunda yükselişe devam ettiğini vurguluyor.

Pizzino, Bitcoin için 22.000 doların altındaki fiyatların birikim için bir fırsat sunduğuna inanıyor. Yaklaşık 20.500 dolarla, Bitcoin’in ancak yarı yola ulaşabileceğini belirtiyor ve yatırımcılara, uzun vadede Bitcoin’de dolar-maliyet ortalamasını arıyorlarsa bunu akıllarında tutmalarını tavsiye ediyor. Analist ayrıca, fiyat 18.500 doların altına düşerse Bitcoin’in uzun vadeli olumlu tezinin yanlış olduğunun kanıtlanacağı konusunda da uyarıyor.

Benjamin Cowen, Bitcoin yatırımcıları için zor zamanlar beklediğini söyledi

Bitcoin analisti Benjamin Cowen, 2023 Bitcoin fiyat tahminlerinde boğaların hem de ayıların acı çekeceği konusunda uyardı. Yakın tarihli bir strateji oturumunda Cowen, 2015 ve 2019’a benzer şekilde, Bitcoin fiyatının 2022’deki düşüş piyasasının ardından yılın geri kalanında dalgalanacağını söyledi.

Cowen, piyasadaki hem boğaların hem de ayıların bu yıl mahkum olacağına inanıyor. 2015 ve 2019’da bu aşağı piyasaları takip eden yılların nispeten çalkantılı geçtiğini ve her iki tarafın da önemli kayıplara uğramasına neden olduğunu kaydetti. Bazılarının piyasanın bundan daha karmaşık olmasını istediğini ancak bu yıl da farklı olmadığını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Cowen, piyasanın oldukça dalgalı olacağını ve bunun hem boğaları hem de ayıları yok edeceğini tahmin ediyor. Ancak, ayıların yılın başında zaten önemli kayıplar yaşadığını ve yılın geri kalanında da aynı durumun devam etmesini beklediğini vurguluyor. Analist, Bitcoin’in fiyatını 22.200 doların üzerinde tutup tutamayacağını görmek istediğini, bu kanaldan 25.000 dolar civarında önceki bazı seviyeleri test edebileceğini söylemişti.

Bitcoin FUD haberlerinin ardından 22.000 dolardan uzaklaştı

Perşembe günü, Silvergate Bank’ın operasyonlarını durduracağının duyurulması ve daha yüksek faiz oranları tehdidi birçok taciri çıkışlara ve en son kargaşa patlak verene kadar stablecoin’lerin güvenliğine yönelmeye ittiği için kripto fiyatları üzerinde olumsuz etki yarattı. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Fud haberlerinin neden olduğu düşüş BTC ve ETH gibi kripto devleri üzerinde çift haneli düşüşe neden oldu.

Kitco’nun kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff, mevcut piyasanın durumu hakkında, “Ayılar, günlük çubuk grafikte yeni başlayan fiyat düşüş trendinin ortasında kısa vadeli hafif teknik avantaj elde etti. Satıcılar, kısa vadede daha yatay-düşük ticaret önermek için hala biraz ivmeye sahip” dedi.

Popüler kripto analisti Michaël van de Poppe, son satışlar esnasında, “Son birkaç saatteki olumsuz haberlerin miktarı rekor kırıyor.” Kripto analisti, öğleden sonraki düşüşten önce long pozisyon açmak için potansiyel bir nokta olarak 20.400 doları vurguladı. BTC gün içinde bu seviyeyi 19.500 dolar bölgesine kadar esnetti.

Geri çekilmenin ardından Poppe, “Neredeyse bir ay önce insanlar Bitcoin’e girmek istedi ve birbirlerinin üzerine koştu”, ancak şimdi fiyat o zamandan bu yana %20 düştüğü için çıkışlar için koştuğunu gözlemledi. Analiste göre mevcut seviyeler, “biriktirmeye başlamanız gereken zaman, piyasa kitlesel olarak toparlanırken değil. Duygularınızı takas edin.”

Rekt Capital, düşüşü öngören analistler arasındaydı

Geçen Cuma günü aşağıdaki tweet’i yeniden yayınlayan piyasa analisti Rekt Capital, 20.000 doların altında bir düzeltme olasılığını vurgulayan bir sakinlik çağrısı yaptı. Böyle bir hareket BTC’yi bir süredir işlem gördüğü makro aralıkta bırakacak olsa da Rekt Capital, BTC’nin önümüzdeki haftalarda hala olası bir makro düşüş trendiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Bu arada, piyasadaki genel düzeltmenin ortasında en çok değer altcoin’ler %28,88 düşüşle Huobi Token (HT), %20 ile FLOKI (FLOKI) ve %15,77 ile Onyxcoin (ONX) oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coinpedia

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dikkat 4 Altcoin Yeni Ortaklıklar
Dikkat: Bu 4 Altcoin Yeni Ortaklıklar Duyurdu! Kripto para piyasası 10 Mart’ta tarihinin en kötü günlerinden birini yaşıyor. Bu yazıda, fiyat hareketlerinden bağımsız, günün öne çıkan 4 altcoin ortaklık haberine göz atalım. 10 Mart’ın göz ardı edilmemesi gereken altcoin ortaklıkları Covalent, Polygon (MATIC) ile...
Buğra Çağlar 2 hafta önce