6 Bitcoin Analisti: Önümüzdeki Aylarda Bunları Bekleyin!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
587 görüntülenme
6 Bitcoin Analisti: Önümüzdeki Aylarda Bunları Bekleyin!

Lider kripto para Bitcoin, yıla iyi bir başlangıç yaptıktan sonra Şubat ayında konsolidasyon aşamasına girdi. Belirsizliğin hakim olduğu piyasada, şu anda 23,5 bin dolar seviyelerinde dolaşan BTC’nin bundan sonraki hareketini kestirmek zor. Analistler, BTC’nin yönünü belirlemeye çalışıyor ve nedenlerini açıklıyor.

Piyasada yukarı yönlü ivmenin devamı için bu seviye önemli

Kitco’nun kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff’a göre, Bitcoin (BTC)’nin günlük grafiğinde bir fiyat artışı trendi olduğu için boğalar hala genel kısa vadeli teknik avantaja sahip, ancak zar zor. Wyckoff, kontrolde kalmak istiyorlarsa, boğaların yükseliş trendini canlı tutmak ve teknik üstünlüklerini korumak için yakında daha fazla güç göstermesi gerektiğini söylüyor.

Eight Global’deki analistler, Bitcoin için yükseliş senaryosuna ilişkin daha fazla bilgi veriyor. Analistler, BTC grafiğinin en üstte 25.200 dolar civarında bir dizi eşit yüksek seviye olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: Eight Global

Eight Global, “Bu seviyeler likidite içeriyor ve fiyatın bu seviyelere doğru çekilmesi mümkün olabilir. Bunun aslında mevcut direnç alanının yükseliş eğilimi olduğunu görmek istiyorsak olması gereken şey. Dolayısıyla, görmek isteyeceğiniz senaryo, bir direncin kırılması ve aynı bölgede bir yükselişin yeniden test edilmesi, bize yeni zirvelere doğru itme sağlayabilir,” açıklamasını yapıyor. Denklemin düşüş tarafında, Eight Global, “4 saatlik bir arz alanı biçimindeki’ ağır direnç seviyesini vurguluyor ve “Daha düşük tepeler ve daha düşük dipler yaratma sırasına sahibiz,” diyor.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: Eight Global

Analistler, “Daha düşük zaman diliminde daha fazla döküm alırsak, büyük olasılıkla en az 22.700 dolara gideceğiz ve aşağı yönlü momentum devam ederse, o zaman 22.000 dolar civarındaki bölge destek bulmak için mantıklı olacaktır” sonucuna varıyor. Eight Global’in kurucusu, usta analist Michaël van de Poppe’ye göre, piyasada yukarı yönlü ivmenin devam edeceğine işaret edecek Bitcoin fiyat seviyesi 23.800 dolar.

“Yaklaşan Fakeout’tan sonra Bitcoin patlaması geliyor”

Kaleo takma adlı kripto analisti, daha düşük bir fiyat seviyesinin hızlı bir şekilde yeniden test edilmesinin ardından Bitcoin için büyük bir çıkış öngörüyor. Analist, ayıların yanlış bir şekilde Bitcoin’in düşüşe geçtiğini iddia ettiğini söylüyor. Bunun yerine, Bitcoin’in yükselmeden önce yalnızca 23.000 dolar fiyatını yeniden test ettiğini kaydediyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Ayılar, bu LTF (Düşük Zaman Çerçevesi) geri çekilmesini, daha yükseğe göndermeye devam etmeden önce basit bir kırılma/yeniden testten başka bir şey olmadığı halde, sizi aşağıya doğru gittiğimize ikna etmek için kullanıyor.

Bitcoin
Kaynak: Kaleo/Twitter

Kaleo, Bitcoin’in 30.000 dolarlık fiyat seviyesini aşacağını tahmin ediyor. Ancak ilk önce 20.000 doların altına düşebileceğini söylüyor. Bu konudaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Pekala, LTF yayınlarım için son zamanlarda inanılmaz derecede tek taraflı olduğumdan suçlu hissediyorum. 30.000 doların bir mıknatıs olduğuna tamamen inanıyorum, ancak birkaç gün önce düşükler süpürülürse, bu yol boyunca bu tür bir senaryo oynadığını da görebiliyordum.

Bitcoin
Kaynak: Kaleo/Twitter

Analist, Bitcoin için hedef fiyatının 40.000 dolar olarak kaldığını söylüyor. Bu doğrultuda, “Bitcoin’in HTF (Yüksek Zaman Çerçevesi) patlamasından bu yana gözden kaçırdığım en önemli şey, LTF eğilimim üzerindeki etkisi. Stoplar tetiklensin ve HTF trendini ~20.000 dolar civarında bir kez daha test edelim ya da buradan daha yükseğe gönderelim, nihai hedef olan 40.000 dolar değişmiyor,” diyor.

“Bitcoin, ‘en büyük kazanımları’ elde etme yolunda”

Kripto analisti ve InvestAnswers sunucusu, önümüzdeki birkaç hafta ve ay boyunca Bitcoin’de yükseliş bekliyor. Analist, Bitcoin’in tipik olarak Nisan’dan Haziran’a kadar en büyük kazançları kaydettiğini söylüyor. Bu kapsamda analist, şunları kaydediyor:

İlerledikçe olumlu bir Nisan veya Mayıs alabiliriz. Ve yine, herhangi bir pazardaki herhangi bir şey gibi, işler bir nefes alıyor ama bu ilginç. Ayrıca, aşağıdaki ortalamalara bakarsanız, Nisan ayı, Bitcoin tarihi boyunca ortalama %36 getiri sağlıyor ve yalnızca Kasım ayına göre yeniliyor. Şimdi bunu vurgulamamın nedeni… çünkü Mart ayında satın almadığınız sürece Nisan ayında kazançlı çıkamazsınız. Trende değilseniz, bunu kaçırabilirsiniz. Ve yine, sadece tarihe bakıyorum ve işlerin nasıl yürüdüğünü açıklıyorum. Ancak genellikle Mart, satın almak için en iyi aydır. Çünkü önümüzdeki 60 ile 90 gün içinde en büyük kazancı elde edersiniz.

Bitcoin
Kaynak: InvestAnswers/YouTube

InvestAnswers grafiğine göre, Bitcoin’in tarihsel getirilerine göre Nisan ayı ortalama %36, Kasım ayı ise ortalama %38 kazanç elde etti. Analiste göre, 2023 ile en iyi karşılaştırılan yıl 2019 ve ilk yarının beş ayında Bitcoin için mükemmel getiriler sağladı. Bu konuda analist, şunları söylüyor:

2023’ün benzerini bulmaya çalışırsanız, bu 2019 olur ve bir ay geride kalır. Ancak 2019’da Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran’ın tamamen pozitif olduğunu hayal ederseniz. Ve bu günlerde bunu anladığınız nadirdir. Ama bu mümkün olabilir.

Analist ayrıca, verilerin opsiyon traderlarının Bitcoin fiyatının önümüzdeki iki ile üç ay içinde artmasını beklediğini gösterdiğini söylüyor.

BTC boğaları Mart fiyat hareketinden neden memnun olmayacak!

Kripto analisti Valdrin Tahiri’ye göre, Bitcoin fiyatı, uzun vadeli bir yükseliş hareketini tamamladıktan sonra Mart ayının geri kalanında düzeltme yapabilir. Analist bu durumu şu şekilde izah ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin için haftalık grafik, yükseliş eğilimi gösteriyor. Bunun birkaç nedeni var.

İlk olarak, fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yürürlükte olan uzun vadeli alçalan bir direnç çizgisinden çıktı. İkinci olarak, BTC fiyatı, daha önce Haziran 2022’de altından saptıktan sonra 19.000 dolar yatay destek alanını geri aldı. Üçüncü olarak, haftalık RSI kendi alçalan direnç çizgisinden çıktı ve 50’nin üzerine çıktı. Son olarak, Bitcoin fiyatı iki hafta boyunca yutan bir yükseliş mumu yarattı. önce (yeşil simge). Bu nedenle, gelecekteki hareketin en olası yönü, 30.700 dolarlık direnç alanına doğru bir artış.

BTC haftalık grafiği / Kaynak: TradingView

Haftalık zaman çerçevesindeki yükseliş görünümüne rağmen, günlük grafik fiyat hareketi düşüş eğilimi gösteriyor. Bunun başta 24.000 dolarlık direnç alanının üzerindeki sapma olmak üzere çok sayıda nedeni var. Sonrasında Bitcoin fiyatı bölgenin altına düştü ve bunu direnç olarak onayladı. Ardından, fiyat beş dalgalı bir yukarı hareketi (siyah) tamamlamış gibi görünüyor. Eğer öyleyse, BTC şu anda ya A-B-C (kırmızı) ya da beş dalga aşağı doğru hareket halinde (siyah). Her ikisi de fiyatın 0.382-0.618 Fib geri çekilme destek seviyesi arasında 19.217-21.582 dolar arasında düşeceğini öne sürüyor.

Yukarı hareketin tamamlanmasının uzun sürmesi nedeniyle, fiyat muhtemelen Mart ayının tamamı ve hatta muhtemelen Nisan ayının bir kısmı için düzelecek. Bununla birlikte, yıllık yüksek seviye olan 25.250 doların üzerinde bir artış, yukarı yönlü hareketin devam edeceği anlamına gelebilir. Bu durumda, 27.000 dolara yakın yüksek seviyeler beklenebilir.

BTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

Sonuç olarak, Mart ayı için en olası Bitcoin fiyat tahmini, 0.382-0.618 Fib düzeltme destek alanına 19.217-21.582 dolara düşüş. Bu düşüş eğilimi gösteren Bitcoin fiyat tahmini, yıllık en yüksek seviye olan 25.424 doların üzerinde bir artışla geçersiz olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco
  • Dailyhodl
  • Beincrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yapay Zekadan BTC, DOT, SHIB ve LUNC İçin 2023 Tahminleri!
Yapay Zekadan BTC, DOT, SHIB ve LUNC İçin 2023 Tahminleri! Yapay zekanın (AI) ve makine öğrenimi algoritmalarının yükselişiyle, yatırımcılar artık kripto piyasasının değişken doğası göz önüne alındığında, kripto para birimlerinin gelecekteki fiyatını tahmin etmelerine yardımcı olmak için bu ileri teknolojilere yöneliyor. Bu bakımdan biz de okuyucularımız için...
Vural Erkan 3 hafta önce