Reklamı kapat

İşte 6 Büyük Borsanın Sepetindeki Altcoinler ve Tutarsızlıklar!

1 görüntülenme
İşte 6 Büyük Borsanın Sepetindeki Altcoinler ve Tutarsızlıklar!

Kripto para borsalarını FTX krizinin ardından bir bir rezervlerini paylaşıyor. Ancak tüm bunlarla birlikte hesaplarında yer alan altcoinler ve varlıkların toplamı dikkat çekiyor.

Borsaların sahip oldukları BTC ve altcoinler

FTX krizi sonrasında kripto para borsaları dikkatleri üzerine çekti. Birkaç kripto para borsası sahip olduğu BTC ve altcoinler için paylaşımlar yaptı. Kripto borsaları, rezerv verilerini yayınlamak için oldukça hızlı ve yoğun çalışmaya devam ediyorlar. Ancak sektördeki çoğu durumla birlikte, aralarında tutarsızlık bulunanlarda var.

FTX ve Alameda, FTT token’a çok fazla güvence sağladı. Tüm bunlarla birlikte iflasa giden süreç hızlandı. Kripto yatırımcısı ve analisti John Brown, çeşitli kripto borsalarının rezervlerini inceledi. Bulduğu şey, en azından söylemek gerekirse, oldukça şaşırtıcıydı.


Bununla birlikte John Brown, Bitfinex’in en fazla Bitcoin ve Ethereum rezervine sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bunun için ise CryptoQuant verilerinden yararlandığı görülmektedir. Borsada tutulan rezerv varlıkların yüzde 90’dan fazlası Bitcoin veya ETH cinsinden varlıklar bulunmaktadır.

CMC farklı sonuçlar veriyor

Ancak, Binance’ın sahibi olduğu CoinMarketCap verileri biraz farklı rakamlar bildirmektedir. CMC, yeni başlatılan döviz rezervleri özelliğinde, Bitfinex’in sahip olduğu rezervi paylaştı. Bitfinex’in, 7,6 milyar dolarlık rezerve sahip olduğu belirtilmektedir. Sonucunda ise, yüzde 35’inin kendi LEO token olduğu ve yalnızca yüzde 58’inin BTC ve ETH olduğu bildirildi.

Bitfinex e1538990033576

Ayrıca verilere göre Crypto.com, Bitcoin ve ETH’de yüzde 52 rezerve sahip olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte CMC, BTC ve ETH için yalnızca yüzde 37 oran sağladı. Ayrıca altcoinler’den SHIB’inde neredeyse yüzde 20 olduğu bildirilmektedir. Borsanın kendi CRO tokeni, rezervlerinin Shiba Inu gibi likit olmayan tokenler üzerinde yoğun olduğuna dair raporlarla sarsıldı. OKX, BTC ve ETH rezervleri için yüzde 45 ile üçüncü sırada yer aldı. CMC’nin rakamları ise, OKX için yüzde 25 BTC, yüzde 20 ETH bildirdi. Son olarak ise OKX’de, yüzde 48,5 USDT rezervi bulunuyor.

Sahip olduğu BTC ve altcoinler açısından en tutarsız olan ise Binance oldu

En büyük tutarsızlık ise, önde gelen kripto borsası Binance’de görüldü. CryptoQuant tarafından sağlanan verilere göre rezervlerinin yalnızca yüzde15’inde BTC ve ETH var. Binance’in CMC’si, rezervlerinin yalnızca yüzde 21,5’ini BTC ve ETH olduğunu bildirmektedir. Tüm bunlarla birlikte, Binance rezervlerinde yaklaşık yüzde 41,5’i stabilcoin BUSD ve BNB bulunuyor.

Changpeng Zhao’ya göre BUSD, tamamen düzenlenmiş bir stabilecoin ihraççısı olan Paxos tarafından bağımsız olarak yayınlanmaktadır.

Coinbase’de rezervlerini açıklayan borsalardan

Coinbase’in sahip olduğu BTC ve altcoinler çok yeni yayınlandı. 23 Kasım (bugün) Coinbase CEO’su Brian Armstrong, mevcut fiyatlarla yaklaşık 33 milyar dolarlık 2 milyon BTC’ye sahip olduklarını açıkladı. Coinbase’in ise yerel bir altcoin projesi bulunmamaktadır. Bundan dolayı analistler, en azından bu borsanın daha az tutarsız olduğunu belirtiyorlar.

Endişe duyan yatırımcılar, FTX’te yaşananlar sonrasında neler yapacaklarını şaşırdı. 9 Kasım’da KuCoin, Merkle ağacı Proof of Reserv’i bir ay içinde yayınlayacaklarını duyurdu. Ayrıca sektörde güven ve şeffaflık oluşturmak için denetim kurumlarıyla yakın işbirliği içinde çalışacaklarını açıklayan firmalardan biri oldu. Ancak, duyurunun ardından, kripto topluluğu borsanın rezervlerinin FTX krizine neden olan konuma benzer olmasında korkmaktadır.

Kucoin sahip olduğu BTC ve altcoinler hakkında açıklamalarda bulundu

Pazartesi günü, kripto endüstrisi hakkında önde gelen araştırma platformu The Block Research şunları yazdı;

KuCoin, rezervlerinin yaklaşık beşte birini kendi borsa token’ı olan KCS’de tutuyor. Bu yüzde hızla artmaya başlarsa, tıpkı likit olmayan FTT’nin FTX’in bilançosunun büyük bölümünü oluşturması gibi, endişe kaynağı olabilir.

Bununla birlikte, KuCoin CEO’su Johnny Lyu geçtiğimiz günlerde açıklama yaptı. KuCoin’in mali durumlarının en iyi durumda olduğunu ve borsayı hedefleyen herhangi bir FUD’yi ortadan kaldırdığını söyledi:

2017’deki lansmanından bu yana KuCoin her zaman uzun vadeli büyümeye ve risksiz iş stratejisine bağlı kaldı. Bu, ayı döngülerinden ve piyasa türbülansından geçmemize ve büyümeye devam etmemize yardımcı oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Beincrypto
  • Zycrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitci’den Asılsız İddiaları Çürütecek Kritik Açıklama!
Bitci’den Asılsız İddiaları Çürütecek Kritik Açıklama! Türkiye’nin lider Blockhain şirketi Bitci Teknoloji, şirketin yürüttüğü projeler ve faaliyetleri ile ilgili ortaya atılan asılsız iddialara kayıtsız kalmadı. Bitci Teknoloji, Socios ve Alex Dreyfus’un gerçek dışı iddiaları nedeniyle yargı yoluna gidiyor. Bitci bu asılsız iddiaların tek...
Kriptokoin 1 hafta önce