Reklamı kapat

6 Uzmandan Bitcoin Fiyat Tahmini

0 görüntülenme

Bitcon ve onun geleceği hakkında şimdiye kadar epey tahminde bulunuldu. Pek çoğu bu kriptoparanın Ocak ayındaki en yüksek değeri geçeceğini söylerken bir kısmı da değerinin düşmeye devam edeceğini söyledi. Bu yazmızda geçtiğimiz aylardan bu yana pek çok uzmanın bu konuda ne tür yorumlar yaptığına değineceğiz.


NICHOLAS COLAS: ‘BITCON KESİNLİKLE BİR BALONDU’ 

DataTrek isimli araştırma şirketinin ortak kurucusu olan Nicholas Colas, Bitcoin’ hakkında, “Aralık ayında vadeli sözleşmelerin başlamasıyla kesinlikle bir balona dönüştü ve büyük bir coşku yarattı.” yorumunda bulundu. Ayrıca yatırımcıların, kriptoparanın değeri düşmeye devam ederken dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Colas’a göre, bu durum piyasaya yeni paranın girmesini engelliyor.

Colas bu açıklamaları Google aramalarındaki eğilime dayandırdı. Ona göre Bitcoin’le ilgili aramalar 2017 sonundaki 20,000 dolar zirvesine göre kayda değer bir azalma yaşadı. Tüm bunlara rağmen Bitcoin’in altında yatan teknolojiye olan ilginin günden güne arttığına değinmedi.

Bonanza or Bubble? Insulate Yourself From Bitcoin Price Volatility

RAN NEU-NER: ‘ŞU ANDA SATIN ALMAK İÇİN İDEAL ZAMAN’

Ran Neu-Ner’in söylediğine göre, 2017 yılında 27,000 blockchain girişiminde bulunuldu.  2018’in ilk yarısında ise bu rakam çoktan aşılarak 28,000’e ulaşıldı. Buna dayanarak bu teknolojiye olan ilginin giderek arttığını söylemek mümkün.

Yine de, Neu-Ner 28 Haziran’da piyasanın daha da kötüleşeceğini söyledi:

Şu anda Bitcoin’in değeri gittikçe düşmeye devam ediyor, ve bir sonraki değer $5,350 olacak. Bunun önümüzdeki iki hafta içerisinde gerçekleşeceğini öngörüyorum.

Yine de Neu-Ner, eğer bir kimse Bitcoin’e ve/veya blokchain teknoljisine değer veriyorsa ve uzun vadeli düşünüyorsa “şu anda almak için en ideal zaman” olduğunu belirtti.

MOHAMED EL-ERIAN: ‘BITCOIN $5,000 İKEN ALINMALI’ 

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohammed El-Erian, Bitcoin’e “gerçek anlamda inanan” bütünleşmiş bir topluluğa ihtiyaç duyulduğuna değindi. El-Erian’a göre, bu durum özellikle değerinin azaldığı bir dönemde gerekli. Ayrıca Bitcoin’in 2017’deki yükselişinin, Bitcoin’e hali hazırda inanan insanlara daha sonradan pek çok yatırımcının katılmasıyla gerçekleştiğini söyledi.

Ayrıca Bitcoin’in $5,000 değerinin altına düşeceğini ve o zaman alınması gerektiğini söyledi. El-Erian, dijital paraların güçlü olacağını ancak hükümetin pek çok müdahalesi olacağını düşünüyor.

ARTHUR HAYES: ‘BU SENE $50,000’İ GÖREBİLİR Mİ?’

Bitmex’in ortak kurucusu ve CEO’su olan Arthur Hayes’e göre, zaten bir denge noktasına erişmiş olabiliriz. Fiyatlar düştüğünde daha az dengesizlik görüldüğünü ifade eden Hayes, bunu bir olumsuzluk olarak görerek yüksek fiyat dalgalanmasını fiyatın artma eğilimin daha yüksek olmasına dayandırıyor:

Eğer Bitcoin’in $50,000, $100,000 veya $1,000,000 gibi rakamları görmesini istiyorsanız oldukça çok fiyat dalgalanmasının olması gerekir.

Hayes ayrıca fiyatlardaki potansiyel artış süresinin ciddi olarak kısalacağını, çünkü piyasada çok fazla yatırımcı olduğunu belirtti. Ancak olumlu düzenleyici kararların fiyat artışında önemli bir faktör olduğunu söyledi:

Yıl sonuna kadar $20,000 hatta $50,000 değerini görebilmemiz için, belki SEC’in ETF’lere onay vermesi gibi yalnızca tek bir olumlu karar yeterli.

“2018’in sonunda $50 bine çıkarsa bu şekilde görünecek.”

BRIAN KELLY: ‘ETHEREUM DAHA İYİ’

Popüler kriptopara ticaret firması BKCM LLC’nin kurucusu, CEO’su ve aktif bir yatırımcı olan Brian Kelly, Bitcoin’in tek uzun vadeli yatırım fırsatı olmadığını belirtti. Haziran ayında Ethereum’un bağıl değer yönünde Bitcoin’e göre daha iyi bir performans gösterdiğini söyledi. Her ne kadar Bitcoin Haziran 2018’de oldukça düşük bir değer görse de, Ethereum’un o kadar düşmedeğini söyledi:

Bağıl değer yönünden incelersek, Ethereum Bitcoin’e göre biraz daha iyi iş çıkardı. Bu nedenle eğer bu piyasada uzun vadeli bir yatırım yapacak olsaydım, Ethereum’a ağırlık verirdim.

Kelly Bitcoin’in patlamaya epey uzak olduğuna dair beş neden belirterek Bitcoin hakkında iyimser yorumlarda bulunmaktan da çekinmedi.

TOM LEE: ‘2018 YILINDA $22,000’I GÖRECEĞİNE İNANIYORUZ’

Tom Lee bu sene erken davranarak Bitcoin’le ilgili 2018 yılının sonlarına doğru $25,000 değerini göreceği tahmininde bulundu. Daha sonra ise bu tahminin pekiştirerek, Bitcoin’in hala iyi bir “değer saklama aracı” olduğunu ve bunun arkasında yatan teknolojinin “dijital işlemleri gerçekleştirmede oldukça iyi” olduğunu söyledi.

Fundstrat Gloval Advisors’ın yönetici ortağı ve araştırma başkanı olan Lee, yalnızca bir kaç gün önce Bitcoin’in sene sonuna kadar $22,000 doları görebileceğini belirtti. Bu tahminindeki temel dayanağının ise Bitcoin madenciliğindeki artan zorluklar olduğunu söyledi:

Bitcoin’in oldukça iyi görünmesinin sebebi madencilik masraflarının tamamen yüklü bir durumda $7,000 olması. Zorluk ise artmaya devam ediyor. Bu nedenle sene sonuna kadar bu masraflar $9,000’e çıkabilir.

Lee, “tarihsel ortalama olan Bitcoin’in değerinin madencilik masraflarının 2.5 katı olduğunu hesaba katarsak, $20,000’in üstüne çıkarak yaklaşık $22,000 olabilir. Biz hala Bitcoin’in sene sonuna kadar $22,000 veya buna yakın bir değere çıkabileceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kripto Koin’i Telegram’da takip edin!

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Özgür Demirtaş: “Bitcoin’e Dolandırıcılık Diyenler Dolandırıcılık Nedir Bilmiyor” Tüm Türkiye’nin saygıyla takip ettiği finans profesörü Özgür Demirtaş geçtiğimiz senelerde CNN’ Türk’de katıldığı programlar sonrasında kendisine geniş bir takipçi kitlesi yakalamıştı. Sabancı Üniversitesi’nde Finans Kürsüsü Başkanlığını yürüten, aynı zamanda Akbank Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev...
Serkan Eser 9 Temmuz 2018