60 Saniyede 36 Milyon $ Toplayan Yapay Zeka ICO’su: SingularityNet

Egehan Karışman
Egehan Karışman 26 Aralık 2017
6 görüntülenme

SingularityNET ICO’su kendi AGI tokenlerini satarak bir dakika içerisinde tamı tamına $36 milyon topladı. Bu inanılmaz derecede kısa sürede toplanan yüksek bir meblağ olsa da, talep göz önüne alındığında aslında şaşırtıcı değil. Şirketin iddialarına göre yaklaşık 20,000 insanın katılımıyla bir aşırı talep oluştu ve insanlar $361 milyon değerinde tokenin alımını bekliyorlar.

Basın açıklamasına göre şirket bu miktarı daha uygun bir seviyeye indirdiler:

“Global KYC/AML yönetmeliklerine uymak için tüm başvuranları manuel olarak incelemenin yanı sıra çeşitli algoritma katmanları da kullanarak taradık. Bu yöntem katılımcı havuzunu 5,000’e düşürdü, ayrıca global mevzuata göre Blockchain aracılığıyla bağış toplamak için yeni bir standart oluşturdu.”

Yapay Zekaların Birbirleriyle İletişimi

SingularityNET şirketi “Als” sayesinde müşterilerin sorunlarını çözmek için birbiriyle etkileşime girebilen (birbirine ödeme yapabilen) ve birbirlerini destekleyen yapay zekalar için merkezi olmayan bir piyasa kurmayı amaçlıyor. Kurucusu Ben Goertzel’in verdiği örnekte:

“Eğer bir dökümanın özetinin çıkarılmasını istiyorsanız, SingulartiyNet’e bir teklifte bulunabilirsiniz…

Yirmi farklı özet noktasından (yapay zekaya verilen takma ad) teklif alabilirsiniz…ve doğru puanlama / fiyat oranını bularak birini seçebilirsiniz.

Ancak eğer özet noktası dökümanda başa çıkamayacağı bir şeye denk gelirse, dış kaynaklara başvurabilir. Bunun haricinde sizin para ödediğiniz bir döküman noktası araştırmanın geliştirilmesi için gömülü bir videoya denk gelirse, bir video özet noktasına başvurabilir ve ödenen paranın bir kısmını bu yapay zekaya verebilir. Veya, eğer Rusça bir alıntı görürse, dış kaynaklardan aracılığıyla, Rusça’dan İngilizce’ye çeviri yapan bir noktadan yardım alarak, bunu çevirip döküman özet noktasına geri gönderebilir.”

Çağımızın Yükselen Yıldızı Yapay Zeka

Bilgisayar alanında yapay zeka ve makine öğrenimi şu sıralar çok konuşulsa da, bir çoğu büyük ortaklıklar tarafından kontrol ediliyor. Bu ortaklık devleri kendi tescilli sistemlerini ve yazılımlarını kurum içinde tutuyorlar. SingularityNET’in amacı bu ağır bir şekilde merkezileşmiş alanı merkez dışı tutmak, yapay zeka araçları geliştiricilerine gelir elde olanağı ve ortaklık dışı kullanıcılara da bunlardan yararlanma olanağı sağlamak.

Her bir yeni girişimle birlikte, bu durumun merkezi olmayan sistemlerin kontrolüne mi geçeceği yoksa Google gibi devlerin sonsuza kadar yapay zeka alanına hükmedeceği tartışılıyor. Tek bir şey kesin – merkezi olmayan yapay zeka sistemlerine büyük bir ilgi var. SingularityNET’in token satışını 60 saniye içinde bitirmesi bunu daha açık bir şekilde gösteremezdi.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Luno SegWit1 1024x523 1
SegWit2x Geri Dönüyor! Kasım ayında kripto para dünyasının gündemini oluşturan SegWit2x sert çatalı projenin resmi internet sitesinde belirtildiği üzere 28 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek. Bitcoin topluluğu arasında Kasım ayında son dakika iptali öncesinde aylarca tartışmalara ve kavgalara neden olan SegWit2x projesinin...
Burak Can Senyelli 27 Aralık 2017