Reklamı kapat

Korkutucu Hafta Geldi: 7 Analist, Bitcoin İçin Bunları Bekliyor!

Serkan Eser
Serkan Eser 2 ay önce
0 görüntülenme

Analistlere göre kripto para piyasası, oynaklığın çok yüksek olduğu yeni bir haftaya başladı. Bu nedenle uzmanlar, yatırımcıları önümüzdeki haftaların Bitcoin için çok kritik olduğu konusunda uyarıyor. Peki hangi trader’lar BTC için hangi fiyat seviyelerini beklemeli? İşte analistlerin en son fiyat tahminleri…

6 analist, Bitcoin fiyat tahminlerini paylaştı

“BTC fiyatının %40 düşmesi mümkün”

Takma isimli kripto para analisti Cantering Clark, 146,700 Twitter takipçisini S&P 500 (SPX) düşüş çizgisi konusunda uyardı. Ona göre düşüş çizgisi devam ederse, Bitcoin, mevcut seviyelerden yaklaşık %40’lık bir düşüşe tanık olacak. Clark, yatırımcıların S&P 500 grafiğinde 3200-3400 puan bandını takip etmesi gerektiğini söylüyor. Analist, bahsi geçen puanlara düşüşün, BTC’de 12,000 ila 13,000 dolara kadar bir düşüşü tetikleyeceğinin altını çiziyor. Bu arada S&P 500, Cuma günü 3,585 puanda yer alıyordu.

Bununla birlikte Cantering Clark, BTC için kısa vadedeki yükseliş ihtimalini de göz ardı etmiyor. Ona göre kısa vadede Bitcoin boğalarının 20.000 dolarlık fiyat alanını geri alması mümkün. Eğer boğalar bu seviyeyi geri almayı başarırsa yatırımcılar arasında biraz güven ortaya çıkacak. Bu noktada Cantering Clark, BTC fiyatının bir miktar yukarı yönlü ivme kazanabileceğini aktarıyor.

“Boğalar 20,000 doları geri alırsa yükselişin önü açılacak”

Takma isimli başka bir kripto para analisti olan Jack de Cantering Clark’ın görüşlerini paylaşıyor. Jack, Bitcoin fiyatının 20,000 doları üzerine çıkmasının öneminin altını çiziyor. Ona göre BTC, bu seviyeyi geri alırsa muhtemelen bir yükseliş ivmesi kazanacak. Yazım sırasında BTC, son 24 saatte 0,34 yükselişle 19,200 dolardan işlem görüyor.

“Borsa hareketleri Bitcoin fiyatı için kritik olacak”

Forex tüccarı ve kripto analisti Alessio Rastani yatırımcıları geleneksel borsalar konusunda uyarıyor. Ona göre, önümüzdeki birkaç haftadaki borsa hareketleri Bitcoin için çok kritik olacak. Bu hareketler, kısa vadeli bir durgunluğu veya uzun vadeli bir durgunluğu belirleyecek. Ekim-Aralık 2022 dönemi için analist, S&P rallisini görmeyi bekliyor. Yakın zamanda Rastani, “Eğer bu S&P rallisi başarısız olur ve tekrar düşerse, büyük ihtimalle uzun vadeli bir resesyona ve 2008’e çok yakın bir şeye işaret edecek” dedi.

Analiste göre, böyle bir durgunluk 2024’e kadar devam edecektir. Ayrıca, Bitcoin (BTC) fiyatı için son derece olumsuz olacaktır. En son sterlin krizinden bahseden Rastani, bunun başlıca nedeninin, ABD dolarının yükselişi olduğunu belirtti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere dolar, yen ve euro da dahil olmak üzere çoğu para birimi üzerinde baskı yaratıyor. Bu arada Rastani, ABD doları için zirvenin yaklaştığını düşündüğünü de aktarıyor.

“Dalgalı bir haftaya hazır olun”

OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, Bitcoin için dalgalı bir haftanın geldiğini söyledi. Erlam, “Belki de 17.500 dolar civarındaki yaz başının düşük seviyelerinde biraz utangaç bir zemin oluşturduğunu görüyoruz. Ancak bu büyük ölçüde risk iştahının bir kez daha düşmemesine bağlı olacak. Bu arada, bu risk iştahının tekrar düşmeme ihtimali hâlâ var. BTC’yi tartışırken esneklik kelimesini kullanmaya devam ediyorum” dedi.

“Bitcoin için bu gelişmeleri bekleyin”

Popüler kripto para analisti Michael van de Poppe, Twitter’da yeni bir paylaşım yaptı. Poppe, piyasaların “geçen hafta korkunç bir şekilde” kapandığını ifade etti. Ardından, yeni haftanın “çok oynak” olacağı konusunda yatırımcıları uyardı. Bununla birlikte trader, Bitcoin ve endeksler arasındaki korelasyonu ve yeni haftanın gelişmelerini izleyeceğini aktardı. Pazartesi günü OPEC ülkelerinin performansını gözler önüne serecek olan ISM raporu yayınlanacak.

“En sadık yatırımcılar bile BTC’lerini satıyor”

CryptoQuant, Bitcoin satan “sadık uzun vadeli tutucular (hodler)” hakkında tweet attı. Tweet’te CryptoQuant analisti Edris, “ayı piyasasının son aşamalarında en sadık yatırımcıların bile teslim olduğunu söyledi. Platformun verilerine göre çok uzun süredir BTC tutan yatırımcılar bile, varlıklarını büyük zarar ile satıyor. Analiz platformu, bu veriyi elde etmek için 6-18 ay arasındaki BTC cüzdanlarını inceledi. Buna göre Nisan 2021 ile Nisan 2022 arasında 30.000 doların üzerindeki fiyatlarla satın alınan birçok BTC son satılıyor.

“Fiyat 13,000 dolara kadar düşebilir”

Bitcoin fiyatı uzun süredir, azalan bir paralel kanalda işlem görüyor. Bu nedenle fiyat hedefleri, muhtemelen 2022’nin sonunda %30’luk bir düşük seviyeye işaret ediyor. Varlık dik bir düşüşü önlemek için büyük çaba sarf ediyor. Bununla birlikte, yoğun düşüş hareketi önümüzdeki yükseliş hareketini sona erdirme potansiyeli taşıyor. BTC, azalan paralel kanalın üst çizgisinden ret yemeye devam ediyor. Bu nedenle varlık için 3 olası senaryo öne çıkıyor:

  • İlk olarak, Bitcoin güçlü bir altcoin sezonunun başlayabileceği 13.000 dolara düşecektir.
  • Bitcoin 3 ay daha yatay ticaret yapacak ve azalan bir üçgen oluşturacaktır.
  • Fiyat 25.000 doların üzerindeki seviyelere ulaşmak, boğaları tuzağa düşürmek ve önemli desteği 12.500 dolar civarında test etmek için sert bir şekilde düşecektir.

BTC, makro ölçekte olası tüm trend çizgilerinin altında yer alıyor. Bu nedenle düşüş baskısı son derece yüksek. Bununla birlikte, piyasa hissiyatı aşırı derecede düşüşte değil. Yani küçük bir toparlanmanın ortaya çıkması mümkün. Öte yandan, eğilim Elliot dalgasını takip ederse, o zaman büyük bir düşüş yakında başlayacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist: SHIB, ETH’yi Bırakın! Sıradaki En Hızlı At Bu Altcoin Ethereum Merge, kriptonun bugüne kadarki en büyük anıydı. Ancak, iki ana Ethereum sorununu ele almadan geldi ve gitti: Gas ücretleri ve işlem hızı. Bu, Ethereum rakiplerinin ilerlemeleri ve ETH’nin pazar payını bir kez daha kapmaları için fırsat yarattı. Şimdi,...
Serkan Eser 2 ay önce