7 Analistten 7 Ayrı Bitcoin Fiyatı Tahminleri!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
245 görüntülenme
7 Analistten 7 Ayrı Bitcoin Fiyatı Tahminleri!

2023 burada ve bununla birlikte, yıl boyunca Bitcoin fiyatına ilişkin bir tahmin akışı geliyor. Geçtiğimiz 12 ay, değerinin %70’inden fazlasını kaybeden lider kripto için özellikle yıkıcı oldu. Bununla birlikte, birçoğu BTC’nin kısa vadeli geleceği konusunda oldukça iyimser görünüyor. İşte 2023 için 7 Bitcoin fiyatı tahmini.

Tim Draper: Bitcoin fiyatı 250.000 dolar olacak

Tim Draper, belki de en açık sözlü ve önde gelen Bitcoin permabull’larından biri. Bu nedenle, iyimser duruşunu sürdürmesi ve fiyatın yıl sonuna kadar 250 bin dolara ulaşmasının mümkün olduğunu düşünmesi şaşırtıcı değil. Bu, yaklaşık %1.400’lük bir ralli anlamına geliyor. Draper, fiyatlar üzerinde büyük bir etkisi olacağını düşünerek 2024 yarılanması konusunda da oldukça olumlu.

Carol Alexander: Bitcoin fiyatı 2023’te 50.000 dolar olacak

Olumlu bir öngörüde bulunan bir diğer kişi ise Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü olan Carol Alexander. Bir önceki tahmininde, tam olarak oraya ulaşmamış olsa da, BTC fiyatının 2022’de 10.000 dolara düşeceğini söylüyordu. Şimdi, yine de, lider kriptonun beklenenden biraz farklı nedenlerle de olsa, kazançlar için hazır olduğuna inanıyor. Profesör, katalizörün, ‘yönetilen bir boğa piyasası’ olarak adlandırdığı şeyi katalize edecek olan FTX serpintisinden daha fazla domino akını olacağına inanıyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

2023’te bir balon değil, yönetilen bir boğa piyasası olacak. Bu nedenle fiyatların daha önce olduğu gibi aşırı yükseldiğini görmeyeceğiz. Bir veya iki aylık istikrarlı trend fiyatlarının aralarına menzile bağlı dönemler ve muhtemelen birkaç kısa süreli çökmenin serpiştirildiğini göreceğiz.

Bitcoin fiyatı

Alistair Milne BTC’yi yaklaşık 45 bin dolar olarak görüyor

Altana Dijital Para Birimi Fonu’nun CIO’su Alistair Milne’nin Bitcoin fiyatı tahmini de yükseliş yönünde. CIO’su, öngörüsü için şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

2023’ün sonuna kadar en az ~45.000 dolar görmeliyiz. Alternatif olarak, merkez bankaları daha yüksek bir enflasyon hedefini tolere etmeye karar verirse (örneğin, %3-4 enflasyona rağmen durgunluğu önlemek için daha erken indirim), stablecoin’ler yeniden revaçta olabilir.

Ayrıca, bir Twitter ileti dizisinde, fiyatın 2024’ün sonuna kadar 150-300 bin dolara ulaşması gerektiğini söylüyor. Milne, “Bu, ayı eğilimi göstermenin zamanı değil. Muhtemelen boğalar için en büyük bir fırsat,” diyor.

Eric Wall: Bitcoin fiyatı 30.000 doların üzerine çıkacak

Eric Wall, yükseliş trenine katılacak bir diğer kişi. Bu bağlamda, lider kriptonun kesin bir zaman çizelgesi vermeden 2023’te bir noktada 30.000 doların üzerine çıkacağına inanıyor. Ayrıca 15,4 bin doların BTC için dip olduğunu söylüyor.

Standard Chartered: 5.000 dolarlık Bitcoin tahmin ediyor

Tahminlerin hepsi daha iyi bir fiyat yönünde değil. Şimdi korkunç olanı geliyor. Standard Chartered’a göre, BTC 5 bin dolara kadar düşebilir. Finans kurumu görüşlerini, “Giderek daha fazla kripto şirketi ve borsa yetersiz likidite ile karşılaşıyor, bu da daha fazla iflasa ve dijital varlıklara olan yatırımcı güveninde bir çöküşe yol açıyor,” şeklinde açıklıyor.

“BTC, 2024 ile 2025 arasında 250.000 ile 300.000 dolar arasında olacak”

Popüler kripto para analisti Michaël van de Poppe, Bitcoin fiyatının 2024 ile 2025 arasında ‘büyük bir boğa döngüsünden’ geçerek 250.000 ile 300.000 dolar arasında işlem görebileceğini tahmin ediyor. Analist, bu yılın ilk çeyreğinde, ikinci çeyrekte onu 30.000 ile 35.000 dolar işaretine götürebilecek bir rahatlama rallisini başlatmadan önce, BTC’nin yatay ticaret yapmasını bekliyor. Ayrıca, potansiyel olarak geçici bir dip yapacağını söylüyor. Analistin tahmini, faiz oranı artışlarının enflasyon düşerken o zamana kadar durmasına dayanıyor.

Analist, “burada satış yapmaya başlamayı tavsiye etmeyeceğini’ kaydediyor ve takipçilerine ‘biriktirmelerini’ söylüyor. Benzer şekilde, analist, yılın ikinci çeyreğinde 30.000 dolara yükselmeden önce BTC’nin 17.000 dolara kısa vadeli bir ralli yapacağına inanıyor.

Bitcoin fiyatı için ütopik tahminler de var!

Birkaç analist hala BTC ve diğer dijital varlıklar konusunda yükseliş gösteriyor. Eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal ve bir Ark Invest analistinin de aralarında bulunduğu bazı tahminler, gelecekte 1 milyon dolarlık bir fiyat etiketine işaret ediyor.

Bu arada, Bitcoin madenciliğinde uzmanlaşmış bir şirket olan Blockware Solutions, Bitcoin’in baskın değer deposu haline gelmesi durumunda, fiyatının yaklaşık 23 milyon dolara ulaşabileceğini belirten ‘Bitcoin Standardı Altında Satın Alma Gücü’ başlıklı bir araştırma raporu yayınladı.

Ayakları yere basan bir Bitcoin fiyatı tahmini: 22 bin dolar

Kriptokoin.com olarak tahminlerine yer verdiğimiz Kaleo takma adlı analist, Bitcoin ve diğer kripto piyasalarının yeni yıla bir patlama ile başlayıp başlayamayacağını görmek için borsayı yakından takip ettiğini söylüyor. Analist, S&P 500’ün (SPX) bir ralli başlatmak için önemli bir direnç seviyesi alması gerektiğini kaydediyor. Analiste göre, SPX için yukarı yönde bir patlama, Bitcoin ve kripto için yükseliş anlamına gelebilir. Bu bağlamda Kaleo, şu açıklamayı yapıyor:

Ağustos’un en yüksek seviyeleri olan ~4.300’e çıkmak için sağlam bir uzun tetikleyici olarak SPX için hala ~3.900’lük bir geri kazanım arıyorum. Bitcoin ve daha geniş kripto piyasasının onunla toparlanmasını bekliyorum.

Kaynak: Kaleo/Twitter

Bitcoin’e daha yakından bakan Kaleo, Bitcoin’in önümüzdeki birkaç ay içinde 22.000 dolara yükselebileceğine inanıyor. Ayrıca, BTC’nin şu anki 16.704 dolar fiyatından %31’in üzerinde bir artış potansiyeli olduğunu öne sürüyor. Bu doğrultuda, “Ya 2023’ün dip seviyeleri çoktan geldiyse?” diye soruyor.

Bitcoin fiyatı
Kaynak: Kaleo/Twitter

Capo, sahte baharlara inanmıyor: 12 bin dolar

Kaleo, Bitcoin konusunda iyimser olsa da, diğer kripto stratejisti Capo, Bitcoin’in son zamanlardaki gücünün muhtemelen alıcıları başka bir kapitülasyon olayından önce tuzağa düşürmek anlamına geldiğini söylüyor. Analist, bu görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Herkesi yeniden yükselişe geçirmek için küçük bir pompanın dirence girmesi gerekiyor. Aynı boğa tuzağı 2022’nin tamamı boyunca yaşanıyor. Ancak insanlar öğrenmiyor. 12.000 dolar çok muhtemel.

Bitcoin fiyatı
Kaynak: Capo/Twitter

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptopotato
  • Cryptoglobe
  • Dailyhodl

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yayınlandı: FED Tutanaklarında Bitcoin ve Altın İçin Ne Var?
Yayınlandı: FED Tutanaklarında Bitcoin ve Altın İçin Ne Var? Merakla beklenen Federal Reserve’in son toplantı tutanakları yayımlandı. Altın piyasası, tutanaklarının yayınlanmasının ardından günlük kazançlarının bir kısmını tutmayı başardı. Kripto para piyasası ise günlük kazançların bir kısmını geri verdi. Lider kripto Bitcoin, 17 bin eşiğinden aşağı kaydı....
Vural Erkan 4 hafta önce