Reklamı kapat

8 Analistten Altın Fiyatları İçin Flaş Yıl Sonu Tahminleri!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 gün önce
51 görüntülenme
8 Analistten Altın Fiyatları İçin Flaş Yıl Sonu Tahminleri!

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım stratejisindeki güvercin eğilimi algısı üzerine dolar geri çekildi. Bundan destek alan altın fiyatları, haftalık kazanç yolunda Cuma günü istikrarını korudu. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Güvercin FOMC tutanakları ve resesyon korkuları altını destekliyor

Bazı analistlere göre altın, Federal Reserve’in önümüzdeki aydan itibaren agresif oran artışlarını yavaşlatacağına dair değişen beklentilerden yararlanmaya devam ediyor. Ayrıca, küresel bir resesyona ilişkin artan korkular da altın fiyatlarını destekliyor. Bununla birlikte, birçok analist uzun hafta sonundan önceki iki gün içinde önemli bir hareket görmeyi beklemiyorlar. SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Dünya Kupası maçlarıyla ilgili haberler, büyük olasılıkla kurumsal veya ekonomik olaylardan daha çok hakim olacak. Yatırımcılar, tüketici tatil harcamalarına ilişkin öngörüler için Black Friday alışveriş merkezi trafik raporlarına bakabilir.

Altın fiyatları

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed Kasım para politikası toplantısının tutanakları, Aralık ayından itibaren faiz artırımlarının hızını yavaşlatacağının sinyalini verdi. Bunun ardından altının 1.750 doların üzerine geri hareketi başladı. Ancak piyasalar tutanaklar öncesinde 50 bps’lik bir hareketi fiyatlıyordu. OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, şunları söylüyor:

Her şey düşünüldüğünde, haftaların en hareketlisi olmadı. Ancak FOMC tutanakları yatırımcıların Şükran Günü tatiline biraz yüksekte girmelerini sağladı.

“Altın fiyatları için eğilim aşağı yönlü olmaya devam ediyor”

Sarı metal, haftayı sağlam bir şekilde kapatacak gibi görünüyor. Bununla birlikte, bazı analistler fiyatları yükseltecek bir yükseliş eğiliminin hala olmadığını belirtiyorlar. DailyFX stratejisti Manish Jaradi, altının 1.730 doların üzerine çıkmasının ayın uzun düşüş eğilimini kırdığını söylüyor. Bununla birlikte, 1.800 dolarındaki direnci kırmak için henüz yeterince ivme kazanmadığını belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Kısa vadeli dinamikler, değişen bir senaryoya işaret ediyor. Bu yılki büyük kayıplar göz önüne alındığında, bu ayki toparlanmanın (düşüş trendinin) tersine dönmesinin mi yoksa düzeltici bir rallinin mi habercisi olduğu belirsizliğini koruyor. Birkaç haftalık bir tablo bağlamında, eğilim aşağı yönlü olmaya devam ediyor.

Altın fiyatları

“Uzun vadeli yatırımcı talebinde henüz bir hareket yok”

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altın piyasasının 1.757 dolar ile 1.765 dolar arasındaki ilk direnci kırmak için yeni bir katalizöre ihtiyacı olduğunu söylüyor. Analist, açıklamasına şu yönde devam ediyor:

Uzun vadeli yatırımcılardan ETF’lere olan talepte henüz bir toparlanma belirtisi yok. Bu ortamda, daha fazla genişleme muhtemelen getirilerde daha fazla düşüş gerektirecek. Ayrıca para, ABD doları veya başka bir katalizör güvenliğe koşuyor.

“Bu durum altını gelecek verilere karşı hassas bırakıyor”

FOMC tutanaklarına göre, katılımcıların önemli bir çoğunluğu, faiz artırımlarının hızını düşürmenin uygun olacağı konusunda hemfikir. Bu, doları baskı altına aldı ve altını off-shore alıcılar için daha ucuz hale getirdi. IG market stratejisti Yeap Jun Rong, son gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Faiz görünümünün yavaşlaması, sarı metalde yılın başından bu yana oluşan düşüş pozisyonunu daha da gevşetmek için en yüksek şahinliğin bir işareti olarak görülüyor. Bu yüzden, doların geri çekilmesi altını iyi destekledi. Ancak Aralık toplantısı, ABD enflasyon verilerinin beklenenden daha soğuk olması öncesi ve sonrasındaki tahminlerdeki farklılıklar göz önüne alındığında bir “kara kutu” olayı olacak. Bu da alıcılar mevcut faiz artışı beklentilerinin iyi bir şekilde sabitlendiğine dair daha fazla inanç beklerken, altını gelecek verilere karşı hassas bırakıyor.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları, muhtemelen Aralık sonunda bu seviyeye sıçrayacak”

Mumbai merkezli Reliance Securities analisti Jigar Trivedi, güvenli liman talebi ve doların güvercin Fed ortamındaki zayıflığının öncülüğünde altının, muhtemelen Aralık sonunda  1.790-1.820 dolara sıçrayacağını tahmin ediyor. Bu arada, traderların çoğu, Fed’den Aralık toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor.

Kinesis Money analisti Carlo Alberto De-Casa, yatırımcı beklentilerine göre Fed’in güvercin bir yolda ilerlediğini söylüyor. Ayrıca analist, ABD dolarının zayıflamasının da külçe için olumlu bir katalizör olduğunu ekliyor.

“Altın fiyatları zorlu bir zeminde, ancak…”

ANZ analistleri bir notta, reel faizlerin 2023’ün başlarına kadar yükseleceğini belirtiyor. Bu yüzden de getiri sağlamayan altın için zorlu bir zemin olmaya devam edeceğini kaydediyorlar. Ancak ANZ’ye göre, 2023’te yoğunlaşan durgunluk ve jeopolitik riskler, gelişmekte olan piyasaların güçlü fiziksel talebi ve merkez bankalarının rekor düzeydeki alımları, altının hala reel faizler karşısında daha iyi performans göstereceğini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Kitco
  • Reuters

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Shiba Inu: Büyük Destek Geldi
Shiba Inu 4 Büyük Haber Duyurdu: Büyük Destek Geldi! Shiba Inu (SHIB) yeni yıl öncesinde birkaç şirketin daha listesine girmeyi başardı. En dikkat çekici olanı, Amerikan havayolu firmalarıyla yaptığı Pay Visa Card işbirliğiydi. Shiba Inu, yeni havayolu şirketleriyle anlaşma yaptı FCF Pay Visa Card, 23 Kasım...
Buğra Çağlar 2 gün önce