9 Analist: FED Sonrası Altın Fiyatı İçin Bunları Bekleyin

9 Analist: FED Sonrası Altın Fiyatı İçin Bunları Bekleyin
9 Analist: FED Sonrası Altın Fiyatı İçin Bunları Bekleyin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Federal Reserve, beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık bir artış daha yaptı. Bununla birlikte, Fed Başkanı Jerome Powell, duruşlarından taviz vermeyeceklerini kaydetti. Bunun ardından altın fiyatı düşüşe geçti. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altını çok destekleyen bir ortamda olmadığımız açık”

Spot altın, yazı sırasında %0,08 düşüşle 1.672 dolardan işlem görüyor. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,18 artışla 1.678 dolara yükseldi. Külçe, yıl içinde şimdiye kadar yaklaşık %9 değer kaybetti. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

FOMC’den gelen aşama ayarı, reel faizlerin yükselmeye devam etmesi için biraz daha fazla alan olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bunun altını çok destekleyen bir ortam olmadığı açık.

Altın fiyatı

“Faiz artış hızı kesinlikle altın fiyatı üzerinde baskı oluşturacak”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Fed Çarşamba günü faiz oranlarını üst üste üçüncü kez 75 baz puan artırdı. Başkan Jerome Powell enflasyonu düşürmenin “kapsamlı odak noktası” olduğunu söyledi. Fed ayrıca politika faizinin daha hızlı ve beklenenden daha yüksek bir seviyeye yükseleceğini öngörüyor. Ayrıca, ekonominin yavaşlayacağını ve işsizliğin artacağını tahmin ediyor. Religare Broking emtia ve para birimi araştırmaları başkan yardımcısı Sugandha Sachdeva, şu yorumu yapıyor:

Faiz artış hızı kesinlikle altın fiyatı üzerinde baskı oluşturacak. Ancak nihayetinde büyüme ve durgunlukla ilgili endişeler ön plana çıkacak. Böylece, altına daha düşük seviyelerde alım ilgisinin yenilenmesine yol açacak. Fiyatların 1.580 doların altına düşmesini öngörüyoruz. 1.620 dolar ile 1.580 dolar arasındaki alanın sarı metale zemin sağlaması muhtemel.

“Şahin Fed yorumu, altını uzun vadeli düşüş trendinde tutmacak”

Ayrıca, Federal Reserve, daha fazla faiz artışı sinyali verdi. High Ridge Vadeli İşlemler metal trade direktörü David Meger’e göre, altın piyasası, faiz artışlarının ve daha da önemlisi, faiz artışlarının beklenen yolunun piyasa fiyatlarına iyi bir şekilde etkilendiğini çabucak anladı.

Standard Chartered analisti Suki Cooper ise şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Verimlerdeki düşüş, FOMC toplantısından sonra altının yükselişini destekledi. Bir rahatlama rallisi sırasında kısa vadeli bir kapanış faaliyeti görmemiz mümkün. Ancak şahin yorum, altın fiyatlarını uzun vadeli düşüş trendinde tutmaya hazırlanıyor.

Altın fiyatı

“Altın fiyatı 1.655 dolarda kısa vadeli bir dip oluşturabilir”

Fed’in yeni tahminleri, politika faizinin bu yıl sonunda %4,4’e, 2023’te ise %4,6’ya yükseleceğini gösteriyor. New York’taki Heraeus Precious Metals’de kıdemli bir trader olan Tai Wong’un tahminleri ise şu yönde:

Fiyat hareketi altının 1.655 dolarda kısa vadeli bir dip oluşturabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, Fed’den faiz artırımlarının kesinlikle yapılmayacağına dair net bir mesaj gelmediği durumda yukarı yönlü bir zorluk olmaya devam edecek.

“Finansal piyasalar, 75 bps’lik artışı zaten fiyatlamıştı”

Saxo Markets UK kıdemli satış traderı William Masters, Vladimir Putin’in kısmi seferberlik duyurusunun Çarşamba günü Fed politika kararı öncesinde piyasaları sarstığını söylüyor. Bu nedenle, altın ve dolar cennetlerine uçuşta ralli olduğunu kaydediyor. Bununla birlikte, altının kazanımları seans için nispeten mütevazı kaldı. Daha güçlü bir dolar, emtia fiyatları üzerinde bir ağırlık oluşturdu.

State Street Global Advisors baş altın stratejisti George Milling-Stanley, “Tam bir yüzde puanı artışından korkanlar dışında burada sürpriz yok” diyor. Milling-Stanley, 75 baz puanlık artırımın, esas olarak finansal piyasalarda fiyatlandığını kaydediyor. Bu yüzden bu toplantı sonucunda önemli bir fiyat hareketi beklemiyor.

Altın fiyatı

ABD doları DXY, politika kararının hemen ardından güç kazandı. Böylece, altın fiyatı üzerinde baskı uyguladı. XM’in önde gelen yatırım analisti Raffi Boyadjian, Fed politika kararının ardından Perşembe günü Japonya Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve İsviçre Ulusal Bankası’nın kararlarının izleneceğini söylüyor.

Pablo Piovano: Önümüzde daha fazla konsolidasyon var

CME Group’un ön verilerine göre, altın vadeli işlem piyasalarındaki açık faiz, art arda iki günlük artışı tersine çevirdi. Böylece, Çarşamba günü yaklaşık 3,1 bin kontrat küçüldü. Öte yandan, hacim bu sefer 87,5 bin kontrat civarında üst üste ikinci gün için keskin bir şekilde arttı.

Analiste göre, altındaki Çarşamba günkü toparlanma, devam eden düzensiz performansın ortasında ve daralan açık faiz ve hacimde belirgin bir artışla birlikte gerçekleşti. Bununla birlikte analist, mevcut menzile bağlı temanın devamı, 1.650 dolar bölgesinde iyi bir destekle, şimdilik kartlarda olduğunu söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

9 Analist: FED Sonrası Altın Fiyatı İçin Bunları Bekleyin