AB Kripto Para Yasasında Sıcak Gelişme! İşte Yeni Tarih

AB Kripto Para Yasasında Sıcak Gelişme! İşte Yeni Tarih
AB Kripto Para Yasasında Sıcak Gelişme! İşte Yeni Tarih
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Parlamentosu, Kasım ayında kripto para çerçevesi olan MiCA’ya yönelik bir oylama yapacaktı. Ancak şimdi oylamanın önümüzdeki yılın başlarına erteleneceği ortaya çıktı.  İşte detaylar…

Avrupa Parlamentosu, kripto para çerçevesi için oylama sürecini Şubat 2023’e erteliyor

Avrupa Parlamentosu, Kasım ayında yapılacak bir genel kurul oturumunda Markets in Crypto-Assets (MiCA) hakkındaki son oylamasını yapacaktı. Ancak taslağın 24 AB diline çevrilmesi gerekiyor. Metin teknik ve uzun olduğu için, bir meclis sözcüsüne göre, yönetmeliğin kabulü Şubat 2023’e ertelenmekte. Parlamento ve Avrupa Konseyi tarafından kabul edildikten sonra da süreç bitmiyor. Metin, AB Resmi Gazetesine eklenecek. Bu da uzun bir kural koyma sürecinin başlangıcına işaret edecek.

Bugün Bu 13 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar Listesi!

MiCA mevzuatı, Avrupa düzenleyicilerine kripto para alanına dair harekete geçmeleri için 12-18 aylık bir süre verir. Yani Avrupa ülkelerinin yasa koyucuları, bir buçuk yıl içerisinde söz konusu çerçeveye uygun bir düzenleme ortaya koymalı. Bu süreçte ise, Avrupa’nın mali denetçileri ve Avrupa Komisyonu izlenecek. Yetkililer, yasanın uygulanması hakkında nihai ayrıntıları belirleyecek. Son parlamento oylamasının kabulündeki gecikme, MiCA’da özetlenen yeni kuralların uygulamaya girme sürecini geciktirdi. Oylamanın Şubat 2023’te gerçekleşeceği düşünülürse; kurallar en erken Şubat 2024’te uygulamaya girecek. Böylece, kural koyma ve uygulama süreci planlanandan daha sonra başlayacak.

MiCA hangi kripto paraları kapsıyor?

MiCA’nın metnine göre kripto para düzenlemelerinde özellikle stablecoin’ler hedef alınmakta. Tasarıda mevcut AB finansal hizmetler mevzuatı kapsamında olmayan kripto paralar için yasal kesinlik sağlanması hedeflenmekte. Ayrıca AB’deki kripto para ticaret platformlarının belirli kurallar çerçevesinde hareket etmesi amaçlanıyor. MiCA dolayısıyla Avrupalı düzenleyicilerin göz diktiği stablecoin’lerin bazılarını aşağıdaki listede görebilirsiniz:

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Avrupa Parlamentosu, özellikle Terra (LUNA) çöküşünün ardından stablecoin’leri odağına aldı. Terra, algoritmik stablecoin’i UST’nin 1 dolar sabitini kaybetmesiyle piyasa çapında büyük bir çöküşe neden olmuştu. Bu nedenle yetkililer, kullanıcıların mağduriyetini azaltmak adına bu alana yöneldi. Diğer yandan, yasa koyucuların odağında non-fungible token’lar (NFT) da yer aldı. Hatta MiCA tasarısı, NFT’ler ve stablecoin’lerin eksikliği nedeniyle güncellendi.

Kripto influencer’ları tehlikede

Bu sırada MiCA’nın kripto para influencer’larını etkileyeceği de konuşulmakta. Stablecoin ihraççısı Circle’ın AB strateji ve politikası direktörü Patrick Hansen tasarıya dair attığı 1 Kasım tarihli tweet’inde, “uygun şekilde açıklanmadan yapılan yorumlara” atıfta bulunan bir bölüme dikkat çekti. Bunu, “Kripto influencerları dikkat” diyerek paylaştı. Hansen’in vurguladığı bölüm, kripto paraya yatırım yaptıktan aldıktan kişilerin görüşlerini dile getirmesinden bahsediyor. Çıkar çatışmasının etkili bir şekilde açıklanmaması durumunda piyasa manipülasyonuna işaret edildiğini aktarıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

AB Kripto Para Yasasında Sıcak Gelişme! İşte Yeni Tarih