Avrupa Parlamentosu, Bankalar İçin Yeni Kripto Para Yasasını Onayladı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 1 hafta önce
315 görüntülenme
AB Yeni Kripto Para Yasasını Onayladı

AB milletvekilleri 24 Ocak’ta kriptoya yatırım yapan bankaların kripto para yatırımlarının euro eşdeğerini sermaye olarak tutmalarını zorunlu kılan bir yasa çıkardı.

Yeni kripto para piyasası bu tarihte yürürlüğe girecek

Reuters’un haberine göre, bankalara mali durumlarını ayarlamaları için yeterli zaman tanımak için yeni yasa Ocak 2025’te yürürlüğe girecek. Yeni tasarı, kripto piyasasındaki istikrarsızlığı ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, Avrupalı milletvekilleri Salı günü, kripto paralardan kaynaklanan riskleri karşılamak için “yasaklayıcı” gereklilikler ekleyerek, finans sonrası küresel banka sermayesi kurallarının son ayağını uygulamaya yönelik bir yasa taslağını desteklediler.

AB Parlamenter Markus Ferber, tasarıyla ilgili verdiği ayrıntılarda, “Bankaların kriptoda tuttukları her euro için kendi sermayelerinden bir euro tutmaları gerekecek. Bu tür yasaklayıcı sermaye gereksinimleri, kripto dünyasındaki istikrarsızlığın finansal sisteme yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır” dedi.

Bu esnada ABD, İngiltere ve diğer ülkeler benzer adımlar atıyor, ancak komite yasa taslağını yeni unsurlar getirmek için kullandı, buna bankaların kripto paraların tamamını karşılayacak kadar sermayeye sahip olmalarını zorunlu kılmak da dahil.

Avrupa Finansal Piyasalar Birliği’ne (AFME) göre, yeni yasa tasarısında kripto paraların ne olduğuna dair net bir tanım bulunmuyor. Bu nedenle, tokenize edilmiş menkul kıymetlere de uygulanabilir. Tüm AB ülkeleri tasarıyı onayladığından, milletvekilleri resmi senaryoyu tamamlamak için üye ülkelerle nihai metni müzakere etmeye başlayacak. Kriptokoin.com olarak 24 Ocak tarihli Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ndeki kripto para oylamasının ayrıntılarına bu yazıda yer verdik.

AB Merkez Bankası: Digital Euro’nun kullanımı ücretsiz olacak

Avrupa’dan bir diğer gelişmede Merkez Bankası, Digital Euro’nun kullanımı ücretsiz ve herkes tarafından erişilebilir olacağını, ancak bankanın hangi kişisel bilgilere erişeceğine milletvekillerinin karar vereceğini bildirdi. Buna göre dijital euro’ya herkes erişebilecek, ancak Merkez bankasının kişisel bilgilere nasıl erişeceğine milletvekilleri karar verecek. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta’nın açıklamalarına göre:

Bundan sonra, mahremiyetin korunması ile kamusal nitelikteki diğer önemli hedeflere ulaşılması arasında en uygun dengeyi kurmak siz yasa koyuculara bağlı olacaktır.

Yürütme, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve vergi kaçakçılığı veya herhangi bir yaptırıma uyum ile mücadele gibi önemli kamu hedeflerinden bahsediyor. Ayrıca araştırmacılar, doğrudan merkez bankası modeli yerine, daha önce dijital euro için denetimli bir aracılık yaklaşımı önerdiler. Merkez bankasının bu kapsamda dijital euro’yu inceleme çalışmaları Ekim 2021’de başlamıştı. 2023’e kadar dijital euro projesinin ön aşamasının tamamlanması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

CEO: Bitcoin (BTC)'in Kaderini Belirleyecek
Hedge Fonu CEO’su: Bu Gelişme Bitcoin’in Kaderini Belirleyecek! Hedge fonu SkyBridge Capital’in kurucusu ve CEO’su Anthony Scaramucci, Bitcoin ve kripto para piyasasının kaderinin önümüzdeki hafta belli olacağını ima etti. Anthony Scaramucci, Bitcoin rallisi için bu gelişmeyi bekliyor ABD’li yatırımcı, bugün yeni bir röportajda, Fed’in enflasyon...
Buğra Çağlar 1 hafta önce