Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin İçin Menkul Kıymet Dedi!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
2.053 görüntülenme
Sıcak Gelişme: ABD, Bu 3 Altcoin İçin Menkul Kıymet Dedi!

New York Başsavcısı Letitia James, Bitcoin ve altcoin borsası KuCoin’e dava açarken, kayıt dışı kripto para platformlarına yönelik baskıyı devam ettirdi. Savcı ayrıca şikayetinde, hangi altcoin’leri menkul kıymet olarak gördüklerini de açıkladı. Başsavcılığa göre, KuCoin eyalette kayıtlı olmamasına rağmen şirket New York’taki platformunda kripto para alıp satabildi. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin borsasına dava açıldı

New York Başsavcısı, KuCoin’e, eyalet sınırları içerisinde kayıtsız menkul kıymet sattığı gerekçesiyle dava açtı. Yaptırım eylemiyle Başsavcı James, KuCoin’in New York’ta faaliyet göstermesini durdurmaya ve yasalara uyana kadar web sitesine erişimi engellemeye çalışıyor. Bu son eylem, Başsavcı James tarafından devlete kayıt olamayan kripto para platformlarına karşı alınan bir dizi yaptırım eyleminin sekizincisi olarak karşımıza çıkıyor.

CryptoGPT Coin Yapay Zeka Coin'ler Sıçradı

KuCoin, yatırımcıların web sitesi ve uygulaması aracılığıyla kripto para birimleri alıp satmalarına olanak tanıyan bir kripto para ticaret platformudur. İddiaya göre platform, yatırımcıların menkul kıymetler ve emtialar olan ETH, LUNA ve TerraUSD (UST) dahil olmak üzere popüler altcoin projeleri ile ticaret yapmasına olanak tanır.

Ethereum’un menkul kıymet olduğu iddia ediliyor

Bu dava, bir düzenleyicinin mahkemede mevcut en büyük kripto para birimlerinden biri olan ETH’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği ilk davalardan biridir. Dilekçe, ETH’nin tıpkı LUNA ve UST gibi üçüncü taraf geliştiricilerin ETH sahiplerine kâr sağlama çabalarına dayanan spekülatif bir varlık olduğunu savunuyor. Sonuç olarak KuCoin’in ETH, LUNA veya UST satmadan önce eyalete kaydolması gerekiyordu.

Son Dakika: ABD Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı!

İddialara göre KuCoin ayrıca, borç verme ve stake etme ürünü olan KuCoin Earn yoluyla kayıt dışı menkul kıymetler satmaktadır. New York yasası, menkul kıymetler ve emtia komisyoncularının devlete kaydolmasını şart koşuyor, KuCoin’in ise böyle bir kayıt sürecinden geçmediği belirtilmekte. Başsavcılık, New York merkezli bir IP adresine sahip bir bilgisayar kullanarak KuCoin ile bir hesap oluşturabildi ve KuCoin’in bir ücret talep ettiği coin’leri alıp satabildi. Ofis ayrıca, KuCoin’in de bir ücret talep ettiği KuCoin Earn ürününe kripto paralar yatırabildi.

Ek olarak, KuCoin bir borsa olduğunu iddia ediyor, ancak Başsavcı’nın iddialarına göre New York Yasası uyarınca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) ulusal menkul kıymetler borsası olarak kayıtlı değil veya ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından uygun şekilde belirlenmemiş. KuCoin, eyaletteki kripto varlık ticareti faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi sağlamak için Başsavcılık tarafından yayınlanan bir mahkeme celbine de uymadı. KuCoin’in Seyşeller, Kanada ve Hollanda da dahil olmak üzere birden fazla yetki alanında uygun lisans olmadan faaliyet gösterdiği tespit edildi.

Bugün Bu 47 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

Daha önce CoinEx’e de dava açılmıştı

Bu dava aracılığıyla, Başsavcı James, KuCoin’in kendisini bir borsa olarak yanlış tanıtmasını engelleyen, şirketin New York’ta faaliyet göstermesini engelleyen ve KuCoin’e erişimi engellemek için IP adreslerine ve GPS konumuna dayalı coğrafi engellemeye yönlendiren bir mahkeme emri istiyor.  Bu son dava, Başsavcı James’in kripto para endüstrisinde New York yasalarını uygulama ve New York yatırımcılarını koruma çabalarını sürdürüyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Geçmişte, Başsavcı James benzer şekilde bir menkul kıymetler ve emtia komisyoncusu olarak kayıt yaptırmadığı için CoinEx’e karşı dava açmıştı. Ayrıca yasadışı faaliyet gösterdiği için kripto para platformu Nexo’dan 24 milyon dolar geri aldı ve yatırımcıları dolandırmak ve şirketin kötü mali durumunu gizlemek suçlarından Celsius’un eski CEO’suna dava açtı. Başsavcı James, kripto varlık piyasasındaki aldatıcı davranışlardan etkilenen New Yorkluları bu sorunları ofisine bildirmeye çağırıyor. Ayrıca, kripto para birimi endüstrisindeki suistimal veya dolandırıcılığa tanık olmuş olabilecek kişileri, şikayette bulunmaya teşvik ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Azcoinnews

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Türklerin Sepetindeki Altcoin Kapatılıyor! Çakıldı!
Türklerin Sepetindeki Altcoin Kapatılıyor! Çakıldı! Popüler bir altcoin olan ve Türkiye’deki yatırımcıların dikkatini çeken HBAR’ın arkasındaki Hedera ağında bir sorun yaşadı. Hedera, “ağ düzensizlikleri” yaşadığını ortaya çıkardıktan sonra ağ hizmetlerini kapattı. İşte detaylar… Altcoin projesinden önemli bir duyuru geldi Hedera, 9 Mart’ta...
Aslı Dinçer 3 hafta önce