ABD Bankacılık Devi, Bitcoin ve Bu 2 Altcoin’i Seçti!

indir
indir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralar konusunda bahis oynamak isteyen kurumsal yatırımcılara hitap etme yarışı kızışıyor. ABD’deki en büyük beşinci bireysel banka olan U.S. Bank, Salı günü yaptığı açıklamada, fon yöneticileri için kripto para saklama hizmetinin verileceğini duyurdu. Bankanın varlık yönetimi ve yatırım hizmetleri bölümünün başkan yardımcısı Gunjan Kedia verdiği bir röportajda, verilecek hizmet ile yatırım yöneticilerinin alt saklama kuruluşu NYDIG’in yardımıyla Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin için özel anahtarların saklanmasına yardımcı olunacağını söyledi. Gunjan Kedia, zaman içinde Ethereum gibi diğer paralar için de söz konusu hizmetin verilmesinin beklendiğini belirtti.

“Müşterilerimiz kripto paraların potansiyeli konusunda çok ciddi”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, U.S. Bank’ın bu hareketi, yerleşik finansal oyuncuların kripto para birimlerini legal bir varlık sınıfı olarak kabul etmeye başladığının son işaretlerinden birisi. Para yöneticileri için trilyonlarca dolarlık geleneksel varlığı doğrulayan ve koruyan saklama bankaları alanında, Bank of New York Mellon, State Street ve Northern Trust gibi büyük oyuncuların tümü, dijital varlıkları saklama planlarını açıkladı. Konuya ilişkin olarak Gunjan Kedia, şu yorumu yapıyor:

Müşterilerimiz, çeşitlendirilmiş bir varlık sınıfı olarak kripto paraların potansiyeli konusunda çok ciddileşiyor. Şu anda bunu düşünmeyen tek bir varlık yöneticisi olduğuna inanmıyorum.

Bitcoin

Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun verilerine göre, 1863 yılında İç Savaş sırasında kurulan U.S. Bank, gözaltı ve idare altındaki 8,6 trilyon dolardan fazla varlığa sahip gözaltındaki ilk 10 oyuncu arasında yer alıyor. Kilit bir düzenleyici kurum geçen yıl ulusal bankaların kripto varlıklarını muhafaza edebileceğini belirleyen bir belge yayınladıktan sonra Gunjan Kedia, ilgilerinin gerçek olup olmadığını belirlemek için firmanın en büyük müşterilerini araştırdığını söylüyor ve kriptoya olan ilginin geniş olduğu, niş oyuncularla sınırlı olmadığı ve müşterilerin bankanın hızlı hareket etmesini istediği sonucuna ulaşıyor. Gunjan Kedia bulgularına ilişkin şu açıklamayı yapıyor:

Her yerde duyduğumuz şey, her para birimi ayakta kalamayabilirken (binlerce kripto paraya yer olmayabilir) bu varlık sınıfının potansiyeli ve buna destek vermemiz için sağduyulu olacak temel teknoloji hakkında bir şeyler olduğuydu.

Gunjan Kedia: Finansal aracıları ortadan kaldırmak için yaratılan Bitcoin, finansal aracıların hizmet ürününe dönüşüyor!

Bazı yatırım müşterilerinin zaten Bitcoin (BTC)’de pozisyonları varken, diğerlerinin saklama hizmetlerinin başlamasını beklediğini söyleyen Gunjan Kedia, ABD Bankası’nın kripto para saklama ürününe sahip ilk kurumlardan biri olduğunu belirtiyor.

Bitcoin

Bitcoin fiyatı bu yıl hızla yükseldi ve geçen ay değerinin yarısını kaybetmeden önce Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 64.000 doları gördü. BU süreçte lider kripto paranın dirençli olduğu kanıtlandı. Geçen ay Çin’in dijital para birimlerini yasaklama kararı sonrasında gerilese de Salı günü bir kez daha 50.000 doları aşmayı başardı. Bitcoin (BTC)’nin finansal aracıları ortadan kaldırmak için yaratılmış olmasına rağmen, eski finansal düzenin bazı bölümlerinin dijital paralara hitap etmek için yeniden tasarımında bir ironi olduğunu söyleyen Gunjan Kedia, değerlendirmesine şu şekilde devam ediyor:

Sonuçta, fon yöneticileri kendi kripto para anahtarlarını saklamayı seçebilirler. Ancak yöneticiler, kendi müşterilerinin endişelerini gidermeye yardımcı olmak için U.S. Bank gibi yerleşik isimlerin onayını istiyorlar.

Bitcoin

Gunjan Kedia, bir yöneticiyi kripto ürününe dahil etmek için bankanın, endüstrinin standart kara para aklanmasını önleme ve “Müşterinizi Tanıyın” kontrollerinde, müşterinin fonlarının kaynağını izlemesi gerektiğini belirtiyor. Bankaya göre, ürün yalnızca ABD veya Cayman Adaları’nda özel fonları olan kurumsal yöneticiler için. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bir Bitcoin ETF’yi onaylarsa, talebin artması bekleniyor. Gunjan Kedia da bu duruma ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

ETF’lere yatırım yapmayı ümit eden çok sayıda fonumuz var. Bazıları, SEC’in bir ETF’yi onayladığı gün imzalanan saklama sözleşmelerini gerçekten istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD Bankacılık Devi, Bitcoin ve Bu 2 Altcoin’i Seçti!