ABD, Bu Bitcoin Borsasını Kara Listeye Aldı! Binance Önlem Aldı

binance ceosu acikladi btc yila nasil devam edecek
binance ceosu acikladi btc yila nasil devam edecek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel fidye yazılımı saldırıları 2021’in ilk yarısında %151 arttı. Fidye yazılımların artmasıyla ABD, gelecekteki siber saldırıları engellemek için önlemler alıyor. Bu önlemlerden biri, Rus Bitcoin borsası SUEX OTC’ye karşı bir yaptırım oldu. ABD neden SUEX OTC’ye yaptırım uyguladı ve dünya genelindeki kripto borsalarına ve siyah şapkalı bilgisayar korsanlarına nasıl bir mesaj gönderdi? Rachel Curry cevaplıyor…

Bitcoin borsası SUEX, bilinen bir kripto para aklama borsasıdır

ABD hükümeti tarafından gerçekleştirilen bir istihbarat analizi, Rus kripto para borsası SUEX OTC hakkında bazı rahatsız edici gerçekleri ifşa etti. SUEX işlemlerinin yüzde 40’ı yasa dışı faaliyetlerde bulunan grupları içeriyordu. Aynı rapor, SUEX’in sekiz fidye yazılımı uyarlaması için ödeme işlemlerinde yer aldığını gösteriyor. Sonuçta, borsanın son üç yılda aldığı 481 milyon dolarlık Bitcoin’in yaklaşık üçte biri, tanınmış dolandırıcılardan geldi.

Bitcoin Fiyatı, Hafta Sonu Bu Seviyeleri Kırabilir!

Kripto İnovasyon Konseyi (Square’den Jack Dorsey gibi endüstri isimleri tarafından yönetiliyor), kripto ile ilgili yasa dışı faaliyetlerin azaldığını bildirse de, hükumetin vermesi gereken başka gerçekler var. ABD Hazine Bakanlığı, çoğu kripto faaliyetinin yasal olmasına rağmen, siyah şapkalı bilgisayar korsanlarının bu alanda yasa dışı faaliyetlerde bulunma konusunda en üst düzeyde kapasiteye sahip olduğunu söylüyor.

Yaptırım SUEX OTC ve diğer Bitcoin borsalarını nasıl etkileyecek?

SUEX’e yönelik yaptırım, ABD merkezli herhangi bir şirketin borsa ile iş yapmasını yasaklıyor. Ayrıca, SUEX’in ABD yargı yetkisi dahilinde elinde bulundurduğu tüm varlıkları da bloke edebilir. Hükmet, gerekirse bunu tekrar yapmaya istekli olduklarını açıkça belirtti. Hazine Bakanı Janet Yellen, gerektiğinde müteakip yaptırımları uygulama gerekçesini öne sürerek, “Kötü niyetli aktörleri engellemeye devam edeceğiz” dedi.

SUEX OTC’nin hedeflenmesi, Hazine Departmanının ilk kez bir kirpto para birimi platformunu onayladığını gösteriyor. Hazine Bakanlığı ayrıca özel sektöre, işletmelerin fidye ödemeleri veya bu tür işlemleri yapmaları nedeniyle ceza ve para cezası riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda yeni uyarılarda bulundu…

Mayıs 2021’de Colonial Pipeline, şirketin 500 millik hattının çoğunu altı gün boyunca kapatmasına neden olan efsanevi bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu. Bu, ABD’nin doğu tarafında büyük gaz arzı kesintilerine neden oldu Yaklaşık bir ay sonra ABD, bilgisayar korsanlarının elde ettiği ve yaklaşık 4,4 milyon dolar olan Bitcoin fidyesinin çoğunu geri almayı başardı.

JBS Meat’e yönelik siber saldırı

Haziran 2021’in başlarında JBS Meat’e yönelik bir siber saldırı, fidye yazılımı çözülene kadar çok sayıda tesisi kapatmak zorunda kaldığı için olası bir “sığır eti kıtlığı” korkularını yaydı. Daha yakın zamanda, 20 Eylül’de 5,9 milyon dolarlık bir taleple bir Iowa tahıl kooperatifi hedef alındı. Tüm bu saldırılar Rus bilgisayar korsanlarıyla bağlantılıydı. Hazine’nin Rus kripto borsasına yönelik yaptırımına dayanarak, Rachel Curry’e göre gerçek bir mesaj göndermeye çalıştıkları açık. Yellen ayrıca, yetkililerin yasa dışı faaliyetlere yoğun katılımını sürdüren diğer borsaları yasaklamayı planladıkları için bunun son yaptırım olmayacağını da açıkladı.

5 Analistten Korkutan Bitcoin Tahminleri:

Tüm bu saldırılar Rus bilgisayar korsanlarıyla bağlantılıydı. Hazine’nin Rus kripto borsasına yönelik yaptırımı, gerçek bir mesaj göndermeye çalıştığını gösteriyor. Yellen ayrıca, yetkililerin yasadışı faaliyetlere yoğun katılımını sürdüren diğer borsaları yasaklamayı planladıkları için bunun son yaptırım olmayacağını da açıkladı. Tedarik zincirleri ve altyapı bilgisayar korsanlarının insafına kalmış durumda ve ABD hükümeti, Hazine bakan yardımcısı Wally Adeyemo’nun dediği gibi “bu suçluları mali destekçilerinin peşinden giderek (bozup caydırarak” savaşmaya hazır. 

Changpeng Zhao (CZ) açıklama yaptı

ABD’nin fidye yazılımları mücadele etmesi, bazı büyük kripto para borsalarının ismini gündeme getirdi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kötü niyetli aktörlerle mücadele devam edeceğini söylemişti. Bu doğrultuda, yaptırım uygulanacak borsalardan SUEX OTC hakkında Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) açıklamalar yaptı. Binanace’in SUEX bağlantılı hesaplarının önceden kaldırıldığını söyledi. Ayrıca, SUEX müşterilerinin Binance dışında Huobi kullandığı da biliniyor. Bu arada CZ, hesapların önceden kapatıldığı söylerken, herhangi bir tarih belirtmedi.

Duyurudaki adreslerle ilgili bilgiler ve ayrıca bizim şirket içi yaptığımız araştırmadan elde ettiğimiz verileri ilgili makamlarla paylaştık. Bu hesapları da platform üzerinden daha önce kaldırmıştık. SUEX gibi platformlarımızı kötü amaçları için kullanan şirketlere karşı güvenlik güçleriyle iş birliği yapmaya devam ediyoruz.

https://twitter.com/cz_binance/status/1440867362110984192

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD, Bu Bitcoin Borsasını Kara Listeye Aldı! Binance Önlem Aldı

Yorumlar kapalı.