ABD, Coinbase’e 40 Bin Bitcoin Yığdı! Satış mı Olacak?

ABD, Coinbase'e 40 Bin Bitcoin Yığdı! Satış mı Olacak?
ABD, Coinbase'e 40 Bin Bitcoin Yığdı! Satış mı Olacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD hükümeti kısa süre önce değeri 2 milyar dolardan fazla olan yaklaşık 40.000 Bitcoin (BTC)’i Coinbase’e taşıdı. Hareket, kripto para piyasası yerel zirvelerdeyken hükümetin varlıklarını tasfiye etmek isteyebileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı. İşte detaylar…

Coinbase’e 2 milyar dolarlık Bitcoin aktarıldı

Geçen hafta, dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) satış baskısı altındaydı. An itibariyle, Bitcoin yüzde 1,59 düşüşle 22.118 dolarlık bir fiyat ve 424 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle işlem görüyor. On chain veri sağlayıcısı Glassnode kısa süre önce, ABD Hükümeti kolluk kuvvetlerinin ele geçirdiği bağlantılı cüzdanlardan yaklaşık 40.000 Bitcoin’in şu anda hareket halinde olduğunu bildirdi. Çoğunluğu dahili transferler gibi görünse de, bir kısmı da kripto borsası Coinbase’e taşındı.

İç transferler, varlıkların satışını değil, kuruluş içinde yeniden dağıtımını içeren rutin işlemlerdir. ABD hükümetinin Bitcoin varlıkları söz konusu olduğunda, transferlerin hükümetin kripto para varlıklarının düzenli yönetiminin bir parçası olması muhtemeldir.  Silk Road hacker’ından ele geçirilen yaklaşık 9.861 BTC’nin de Coinbase’e gönderildiğini belirtmekte fayda var. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Silk Road, 2013’te FBI tarafından kapatılan bir dark web pazaryeriydi. Ele geçirilen Bitcoin’ler 2014’te açık artırmada satıldı ve şimdi neden Coinbase’e aktarıldığı belli değil.

Bitcoin’in fiyatı nasıl etkilendi?

Hareket, ABD hükümetinin kripto para birimi varlıklarıyla ilgili genel stratejisi hakkında soruları gündeme getirdi. Bazıları, piyasa yüksekteyken hükümetin elindeki varlıkları satmayı düşünebileceğini düşünürken, diğerleri transferlerin hükümetin varlıklarını devam eden yönetiminin bir parçası olduğunu öne sürdü. FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Kongresinde yaptığı en son düşüş konuşmasına, hükümetin transferlerine ve alandaki diğer gelişmelere rağmen Bitcoin’in fiyatı nispeten sabit kaldı. Ancak bazılarına göre satış baskısı geliyor.

Örneğin popüler kripto analisti Ali Martinez, IntoTheBlock’tan alınan verilere dayanarak “Bitcoin, 1.63 milyon adresin 910.000 dolardan fazla BTC satın aldığı 23.050 ile 23.730 dolar arasındaki kritik bir destek alanının altına düştü,” dedi. Analiste göre destek olarak bu alanı geri kazanamamak, BTC’yi 20.700 dolara ve hatta 19.300 dolara iten bir satışları tetikleyebilir. Öte yandan, yukarıdaki grafikte de görüleceği üzere 1.000’den fazla coin tutan BTC adreslerinin toplam sayısı da geçen hafta düştü.

En büyük kripto para makro gelişmelere nasıl tepki veriyor?

Makro faktörler de şu an için daha fazla ralliyi desteklemiyor gibi görünüyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Salı günü ABD Kongresinde ifade veren Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının daha fazla faiz artırımına devam edeceğini ve enflasyonu yüzde 2’nin altına çekmeyi taahhüt ettiğini söyledi. Salı günü, ABD mahkemesindeki bir yargıç, spot Bitcoin ETF’sini reddetmesi nedeniyle SEC’i sorguya çekti. Sonuç olarak, GBTC hisse fiyatı daha da yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD, Coinbase’e 40 Bin Bitcoin Yığdı! Satış mı Olacak?