Reklamı kapat

ABD Düzenleyicileri Kripto Paralar İçin Geliyor! Neler Bekleniyor?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
0 görüntülenme

Kripto paralar ve paydaşlarına karşı son zamanlarda yapılan bir dizi yasama ve uygulama eylemi, ABD kripto ortamının gelecekte nasıl gelişebileceğine dair değerli bilgiler sağladı. ABD hükümetinin kripto düzenlemesine yaklaşımı, endüstrinin gelişmeye mi yoksa belirsizliğe mi dönüşeceğini belirleyecek.

ABD’nin kripto  paralar için düzenleyici manzarası

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD, kripto paralar için düzenleme yolunda ilerliyor. Endüstrinin geleceği üzerinde büyük bir etkisi olması muhtemel. ABD’deki kripto düzenleyici ortamının mevcut durumunu analiz ederken dikkate alınması gereken ilk önemli ayrım, hükümetin yasama ve uygulama yaklaşımları arasındaki fark. Bu, hükümetin söylediklerini pratikte yaptıklarıyla karşılaştırmaya benziyor. Bu önemli. Çünkü iki yaklaşım arasındaki fark, hükümetin sektör ve varlık sınıfıyla ilgili gerçek niyetleri hakkında değerli bilgiler sağlıyor.

Yasama cephesinde, geçen yıl kripto paralar ile ilgili yasa tekliflerinde önemli bir artış oldu. Örneğin, Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand’ın Sorumlu Finansal Yenilik Yasası var. Ayrıca, Temsilci Josh Gottheimer’in 2022 Stablecoin Yenilik ve Koruma Yasası ortaya çıktı. Bu yasalar önerildiği gibi geçerse, kripto düzenleyici ve endüstri manzarası, endüstri paydaşlarının çoğunun olumlu olarak değerlendirdiği önemli değişiklikler görecek.

Belki de en önemlisi, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, kripto para spot ve türev piyasaları üzerinde yetki kazanarak varlık sınıfının ana düzenleyicisi olma konusunda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) öncelik alacak. Yakın zamana kadar sektör paydaşları, SEC’in agresif “yürütme yoluyla düzenleme” yaklaşımından bıktı. Bu yüzden, bu durum oldukça memnuniyet verici bir değişiklik olarak kabul edildi.

Bu tasarıların geçmesi durumunda izlenecek bir diğer büyük değişiklik daha var. Bu da, stablecoin’ler için daha katı kuralların getirilmesi olacak. Bunun, desteklenmeyen, algoritmik veya “içsel olarak teminatlandırılmış” stablecoin’lerin örtülü bir şekilde yasaklanmasına ve stablecoin ihraççıları için %100 rezerv gereksinimlerine yol açması mümkün. Stablecoin ihraççılarının, edinilmesi çok zor olan banka tüzüklerine sahip olmaları veya doğrudan Fed’e kaydolmaları gerekecek. Bununla birlikte, kripto piyasasındaki derin riskleri önemli ölçüde azaltacak. Öte yandan, alan düzenlenmiş stablecoin sağlayıcılarına çok bağımlı hale gelirse, on-chain ekonomiyi de merkezileştirebilir.

Biden Yönetimi, kripto paralar ile nasıl başa çıkmayı planlıyor?

Bununla birlikte, belki de yasama cephesindeki en önemli gelişme, Beyaz Saray’ın işe dahil olması. Bu kapsamda, dijital varlık alanını düzenlemeye yönelik kapsamlı hazırlık yapması. Çerçeve, 16 Eylül’de Başkan Biden’in Mart ayında ‘Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişiminin Sağlanması’ konulu bir yürütme emri imzalamasının ardından yayınlandı. SEC, Hazine Bakanlığı ve diğer birçok devlet kurumunun kripto varlıklarının nasıl düzenleneceğine ilişkin görüş ve tavsiyelerini içeriyor.

Çerçeve, yasa dışı uygulamalara karşı yaptırım eylemlerini hızlandırma, kullanıcıları kriptodan uzaklaştırma ve FedNow ve CBDC’ler gibi devlet tarafından verilen ve kontrollü merkezi ödeme çözümlerine doğru itme planları da dahil olmak üzere, Biden Yönetiminin kriptoyla nasıl başa çıkmayı planladığına dair bugüne kadarki en net genel bakışı sağlıyor. Banka Gizliliği Yasasını dijital varlıklara açıkça uygulanacak şekilde değiştirmek ve kripto düzenleme ve uygulama konusunda daha fazla sınır ötesi işbirliğini teşvik etmek için ülkenin uluslararası kuruluşlardaki konumundan yararlanmak istiyor.

Yönetim planlarını uygulamaya başlarsa, ABD kripto endüstrisi, ortaya koyduğu alternatif bir finansal sistem yaratmaya çalışan taban hareketinden daha fazla fintech gibi görünmeye başlayacak. Sektörde aşırı katı düzenleyici gerekliliklerin, paydaşları daha kripto dostu yargı bölgelerine yönlendirmesi mümkün. Bunun da Web3 yeteneğinin göçüne yol açması muhtemel. Nihayetinde de Amerika’nın küresel kripto sahnesinde boyun eğmesi olası.

Kripto paralar için uygulama yoluyla düzenleme

Uygulama cephesinde, sonuçlarına bağlı olarak kripto manzarasına yeniden şekil verecek birkaç kritik dava var. Bu vakalardan en bilineni, SEC’in Ripple Blockchain şirketine açtığı SEC v. Ripple davası. Son gelişmelere bakılırsa, muhtemelen hem Ripple hem de kripto endüstrisi için büyük bir kazanç olacak. Çünkü, mahkeme dışında çözüm arayışı var. SEC’in, davayı kaybetmesi veya mahkeme dışında anlaşması mümkün. Bu durumda, diğer kripto şirketlerini aynı suçlamalarla takip etmesi çok daha zorlaşacak. Bu da kripto ihraççılarına ve borsalarına çok ihtiyaç duyulan nefes alma odası sağlayacak.

SEC’in “uygulama yoluyla düzenleme” yaklaşımını vurgulayan başka davalar da var. Ajans, varlık sınıfı için ciddi etkileri olacak geniş iddialarda bulunarak sektör üzerindeki hakimiyetini kurmaya çalışıyor. Yani, SEC v. Ian Balina davasında, Ethereum işlemlerinin ABD’de “gerçekleşiyor” olarak değerlendirilmesi gerektiğini ileri sürüyor. Çünkü, ABD’de başka herhangi bir ülkeden daha fazla Ethereum node olduğunu söylüyor. Bu nedenle SEC, Ethereum’un kendi yetki alanına girmesi gerektiğini kaydediyor. Mahkeme bu argümanı kabul ederse ne olur? SEC’in, işlem karşı taraflarının konumundan bağımsız olarak, menkul kıymetler olarak kabul ettiği tokenleri içeren tüm Ethereum işlemleri üzerinde yargı yetkisi kurmaya çalışması mümkün.

İleriye bakmak

Yakın zamanda önerilen kripto düzenlemelerinin yasaya girip girmediğine ve yaptırım davalarının nasıl gittiğine bağlı olarak, ABD kripto ortamının bundan birkaç yıl sonra tamamen farklı olması mümkün. İyimser görüş, hem SEC’in hem de CFTC’nin sektörü geriletecek tüm davaları kaybetmesi. Ayrıca, milletvekillerinin netlik getiren daha elverişli yasa tekliflerini geçirmesi. Durum böyle olursa ABD’nin, dünyanın önde gelen kripto dostu yargı alanı haline gelmesi mümkün. Böylece, tüm küresel endüstriyi onunla desteklemesi muhtemel.

Öte yandan, en kötü durum senaryosu, yasa koyucuların uygun kripto düzenlemelerini geçirmesinin çok uzun sürmesi. Ayrıca, SEC ve CFTC’nin ise uygulama yoluyla alanı yavaşça düzenlemesi. Bu, ABD kripto endüstrisinin dikkate değer büyümesinin önüne geçecektir. Buna ek olarak, bundan kaynaklanan herhangi bir teknolojik yeniliği ciddi şekilde engelleyecektir. ABD’nin çok büyük siyasi ve ekonomik uluslararası etkisi göz önüne alındığında, böyle bir senaryo küresel kripto endüstrisi için de olumsuz bir işaret olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist, Binance’deki Bu 5 Altcoin İçin Güçlü Hareketler Bekliyor! Bitcoin (BTC), aynı destek bölgesi boyunca işlem görmeye devam ediyor. Bu yüzden, kripto piyasaları geçtiğimiz hafta sonu boyunca yoğun bir şekilde konsolide oldu. Piyasalar zar zor hareket etti ve endeksler düşmeye devam ettikçe güçlü tükenme işaretleri verdi....
Vural Erkan 2 ay önce