XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

ABD’den Kripto Para Tavsiyesi

Egehan Karışman
Egehan Karışman 18 Şubat 2018
6 görüntülenme

U.S. Commodity Futures Trading Commission (ABD Vadeli Ürünler Ticaret Komisyonu) kriptoparalarla ilgili yapay değer yükseltmelerine karşı ilk uyarısını yaptı ve nasıl kripto alınacağıyla ilgili tavsiyeler verdi. Bu uyarı daha önceki diğer iki ABD düzenleyicilerinin uyarılarından sonra geldi.

CFTC’nin Uyarısı

US Regulator Warns Against Pump-and-Dumps and Advises How to Buy Crypto

CFTC geçtiğimiz Perşembe günü toplumda “ticaret hacmi düşük ve yeni alternatif dijital paralar, koinler veya tokenlere karşı yapay değer yükseltimi oyunlarına karşı dikkat çekmek” amacıyla Customer Protection Advisory’i (Müşteri Koruma Önerisi) yayınladı.

 

CFTC Kamu İşleri Müdürü Erica Elliott Richardson açıklamasında “Bir çok online sahtekarlıkta olduğu gibi, bu tip bir aldatmaca yeni değil – bu basitçe toplumun dijital varlıklara olan ilgisinden faydalanan gelişmekte olan bir teknolojidir.” dedi ve ekledi:

Yapay değer yükseltimi oyunları sanal paranın icadından çok önce ortaya çıktı…CFTC tüm müşterileri potansiyel yatırımlarla ilgili etraflıca bir araştırma yapmaya, yatırım dolandırıcılarının yaygın kullandığı taktiklerle ilgili bilgilenmeye ve tamamen kavramadığı yatırım fırsatlarına bulaşmamaya teşvik ediyor.

 

Yaygın Sahte Değer Yükseltme Taktikleri

Devlet dairesi yaptığı açıklamada “bu düzenbazlığın organizatörleri sosyal medyada yaygın olarak dedikodu yayarak insanları hemen o koini almaya sevk ediyorlar.” dedi ve ekledi:

Bir takım dolandırıcılar sahte haber raporları sunuyor, genelde milyonlarca dolarını küçük, az bilinen bir sanal para veya koine yatıracağını söyleyen ünlü bir ileri teknoloji firma lideri ve yatırımcısıyla ilgili. Diğer sahte haber raporları ise bir sanal parayla ortak olmayı planlayan büyük satıcıları, bankaları veya kredi kartı şirketlerini içeriyor.

Komisyonun açıklamasına göre bu yalan haberler sonucu değer yükselmesinden bir süre sonra ise sanal paraların satışı başlıyor. “Fiyat düşüyor ve mağdurlar beklediklerinin çok altında bir değerdeki para veya tokenlerle ortada kalıyorlar. Başından sonuna kadar, bu dolandırıcılıklar bir kaç dakikayı bulabilir,” diyen devlet kurumu şiddetle şunu öneriyor: “Müşteriler sosyal medyadaki önerilere dayanarak sanal para veya token almaktan kaçınmalıdırlar.”

Kripto Yatırımcılarının Ne Yapması Gerekir

CFTC, işinin “devletlerarası ticarette sanal para piyasaları üzerinde genel dolandırıcılık karşıtlığı ve kötüye kullanma uygulamalarının yetkisini” sağlama olduğunu söyledi ve sahte değer yükseltme oyunlarıyla ilgili müşterilerinden şikayetlerin geldiğini açıkladı. Sonuç olarak “Müşterilerin sosyal medya tavsiyeleri veya ani değer yükselmeleri üzerine sanal para, dijital koin veya token almamaları gerektiğini” vurgulayan Komisyon,

US Regulator Warns Against Pump-and-Dumps and Advises How to Buy Crypto

Müşteriler kendilerini en iyi şekilde korumak için alternatif paraları, dijital koinleri veya tokenleri etraflıca araştırmalıdırlar – bu şekilde aldatmaları gerçeklerinden ayırabilirler.

Geçtiğimiz ay, CFTC üç kriptopara işletmecisi ve kurucularıyla ilgili ticaret dolandırıcılığı ve kötüye kullanmadan dolayı harekete geçti.

CFTC, SEC ve Finra’nın Uyarılarına Katılıyor

US Regulator Warns Against Pump-and-Dumps and Advises How to Buy Crypto

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) bu dolandırıcılık senaryoları ve menkul değerler sayılan her türlü finansal araçla ilgili piyasa manipulasyonlarına karşı defalarca uyardı. Ağustos’ta, devlet dairesi yatırımcıları ICO’ları da içeren sahte değer yükseltme planlarına karşı uyaran bir beyan verdi.

SEC Genel Başkanı Jay Clayton ise Aralık ayında yatırımcıları “menkul kıymetler kanunlarına uyup uymadığına bakmadan koin satışı ve sunumunu destekleyen ve müşteri çekmeye çalışanlara” karşı yatırımcıları uyardı. “Menkul kıymetler genelde bir lisans gerektirir ve deneyimlerimize göre düşük hacme sahip ve dengesiz piyasaların aşırı desteklenmesi sahte değer yükseltimi ve diğer manipülasyon ve dolandırıcılıkların belirleyicisi olabilir.” dedi. Geçtiğimiz hafta Genel Başkan aynı mesajı yineledi.

Aralık ayında, ABD Finansal Endüstri Düzenleme Otoritesi (Finra) de kripto bağlantılı değer düzenbazlıklarına kanmamaları için yatırımcıları uyararak bir tavsiyede bulundu:

US Regulator Warns Against Pump-and-Dumps and Advises How to Buy Crypto

Kriptoparalara yatırım fırsatı sunan herhangi bir şirkete yatırım yapmadan önce araştırmanızı yapın…Basın duyurusu, spam email’ler, telepazarlama veya sosyal medya yazıları tarafından yapılan gerçekçi olmayan geri dönüş tahminlerine ve iddialarına kanmayın. Bu eylemler klasik “sahte değer yükseltme” hilesinin işaretleri olabilir.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Chicagolu Tüccar 2 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çaldı Chicago’da yaşayan bir tüccar, patronundan 2 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Litecoin çaldığı gerekçesiyle 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Henüz 24 yaşında olan biri için büyük bir finansal kuruluşun kripto para biriminde çalışmak, kariyeri açısından çok...
Ömer Taha Gülberk 19 Şubat 2018