ABD Enflasyonu Açıklandı: Bitcoin için Sırada Ne Var?

ABD Enflasyonu Açıklandı: Bitcoin için Sırada Ne Var?
ABD Enflasyonu Açıklandı: Bitcoin için Sırada Ne Var?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasaların odak noktasında olan ABD enflasyonu, dün açıklandı. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi, Eylül ayında enflasyonun 10 baz puan düştüğünü ortaya koydu. Böylece, enflasyon art arda üç ay soğumuş oldu. Peki Bitcoin ve altcoin’leri ne bekliyor?

ABD enflasyonu düştü, ancak…

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD enflasyonu, düşmeye devam ediyor. Ancak yine de Federal Rezerv’in isteyeceğinden daha sıcak çalışıyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu Perşembe günü en son TÜFE raporunu yayımladı. Rapor, enflasyonun Eylül ayında 10 baz puan düştüğünü gösterdi. Malların fiyatı geçen ay yıllık bazda %8,2 artış kaydetti. Ancak, ekonomistlerin %8,1’lik beklentisinin üzerinde kaldı. Aylık bazda TÜFE %0,4 arttı. Beklenenden daha yüksek gelmesine rağmen, bugünün verisi ABD enflasyonunda Haziran 2022’de %9,1’lik 40 yıllık rekor bir verinin ardından art arda üçüncü aylık düşüş.

Son birkaç TÜFE verisi, enflasyonun zirve yapmış olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte piyasalar bugünkü veriye olumsuz tepki verdi. Dow Jones ve Nasdaq 100 gibi büyük ABD hisse senedi endeksleri piyasa öncesi işlemlerde düştü. Kripto piyasası da keskin bir düşüş gördü. Bitcoin %4’ün üzerinde değer kaybetti. Lider altcoin Ethereum ise %6’dan fazla düştü.

Enflasyonun Fed’in %2 hedefine hızla geri çekileceğine dair umutlara rağmen, %8,2 verisi bunun ‘yapışkan’ olduğunu gösteriyor. Bu nedenle beklenenden daha uzun süre yüksek kalacağı anlamına geliyor. Yüksek enflasyon ve yavaş ekonomik büyüme, kripto ve daha geniş finansal piyasalar gibi riskli varlıklar için kötü haber.

ABD enflasyonu

Yatırımcılar ve traderlar Fed’i izliyor

Rakamlar, Federal Rezerv’in hamleleri üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu yüzden, traderlar bu yıl enflasyonu yakından izliyorlar. ABD eenflasyonu yükselirken, Fed agresif bir ekonomik sıkılaştırma politikasıyla yanıt verdi. Böylece, faiz oranlarını %3,25 gibi 2008’deki Küresel Mali Krizden bu yana görülmeyen seviyelere çıkardı.

Faiz oranı artışları, artan borçlanma maliyeti nedeniyle risk varlıkları üzerinde bir etkiye sahip olma eğiliminde. Bu yüzden, tradelar ve yatırımcılar için oldukça önemli. Fed’in şahin duruşu, muhtemelen Kasım 2021’den bu yana kripto piyasasının 2 trilyon dolarlık sarsıntısının arkasındaki en büyük faktör.

Fed, küresel piyasalarda dünyanın en kuvvetli gücüdür. Son ekonomik kriz, Fed Başkanı Jerome Powell ve ekibini, hisse senetlerini ve kripto piyasalarını hırpalayan acımasız bir duruş sergilemeye yöneltti. Aynı zamanda, doları diğer küresel para birimlerine karşı güçlendirdi. Bunun da, riskli varlıkları geride tutan birkaç zincirleme etkisi oldu. Fed, enflasyonu %2’ye düşürmeyi umduğunu defalarca belirtti. Mevcut tahminler, fon oranının 2023’te %4,6’ya ulaşacağı ve bunun ufukta daha fazla faiz artışı anlamına geleceği yönünde

ABD enflasyonu

Bitcoin ve altcoin’ler için sırada ne var?

Enflasyonun bir salyangoz hızında düşmesiyle, kriptonun yenilenen yaşam belirtileri göstermesi biraz zaman alacak. Faiz artırımlarının durdurulması riskli varlıklar üzerindeki baskıyı azaltacak. Bu yüzden birçok trader, bir Fed pivotunun piyasa için önemli bir dönüm noktası olarak hizmet edeceğini öne sürüyor. Milyarder koruma fonu yöneticisi Paul Tudor Jones, Fed’in ters giden güvercininin büyük olasılıkla kripto dahil olmak üzere risk varlıklarında büyük bir ralliye yol açacağını söyledi.

Bu arada, ABD ekonomisi yılın ilk yarısında iki çeyrek üst üste daraldı. Ancak, Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu henüz resesyon ilan etmedi. Ayrıca, Fed’in henüz piyasalara merhamet göstermeye hazır olduğuna dair hiçbir işaret ortaya çıkmadı. Powell, bu yıl boyunca, ekonominin durumu sorulduğunda ülkedeki işsizlik oranının nispeten düşük olduğunu söyledi. Jones ve diğerleri, Fed’in ekonomik büyümeyi teşvik etmeden önce daha yüksek işsizlik oranları görmeyi bekleyeceği konusunda uyarıyor. Ekonominin resmi olarak resesyona girmesine kadar bir pivotun bir şekilde kapalı olacağını kaydediyor.

ABD enflasyonu

Bitcoin, tarihsel olarak, enflasyona karşı koruma işlevi görecek bir ‘dijital altın’ olarak lanse edildi. Kripto savunucuları uzun süredir BTC’nin, hisse senetlerinden ve merkez bankasının hareketlerinden bağımsız olarak trade yapmasını umuyor. Ancak, Bitcoin hala enflasyona ve Fed’e tepki gösteriyor. Bu yüzden, kriptonun önemli bir artış kaydetmesi için makro manzaranın muhtemelen iyileşmesi gerekecek.

Bitcoin, Kasım 2021’de kripto para piyasası 3 trilyon doları aşarken 69.000 doların üzerine çıktı. Şimdi ise zirvesinden bir hayli uzakta, 19 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Bu nedenle, yeni bir rekorun hala uzakta olması muhtemel. Enflasyon hala sıcak olduğu sürece, kripto sadıklarının “sadece yukarı” modu devam edene kadar beklemeleri gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD Enflasyonu Açıklandı: Bitcoin için Sırada Ne Var?