Reklamı kapat

ABD’de Bitcoin İle Ev Satıldı!

Egehan Karışman
Egehan Karışman 13 Temmuz 2018
0 görüntülenme

Her ne kadar bir takım ‘uzmanlar’ Bitcoin ve benzerlerinin bir değerinin olmadığını düşünse de, bu kripto paralar ödeme yöntemi olarak kullanılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin ile ABD’nin Delaware eyaletinde görkemli bir ev satın alındı.


Yeni bir ev alma fikri insanda pek çok duygu uyandırıyor. Yeni bir yere sahip olduğunuz için tabi ki heyecanlısınızdır ancak bunun bazı ekonomik boyutları da var. Banka size kredi verecek mi? Aktarım ücretleri ne kadar? Kaç deste kağıt imzalamanız gerekiyor?

Kriptoparalar kullanıcılarına işlemleri kolaylaştırma ve ekonomik kapsayıcılık sağlama gibi olanaklar sunmaya devam ettiği sürece, günlük hayatımızdaki yeri de artmaya devam edecek. Örneğin bir mülk satın almak gibi.

Bitcoin daha önce Dubai, İngiltere ve ABD’de ev almak için kullanılmıştı. İrlanda’da uzman bir müteahhit de bir ödeme yöntemi olarak dijital paraları kabul etmeye başladı. Şimdi ise bu listeye Delaware de eklendi.

EYALET İÇİN BİR İLK

Delaware Business Times’ın haberine göre, Newark’ta bir ev, büyük emlak şirketi Sotheby’s International Realty’de çalışan emlak komisyoncusu Michael Kelczewski tarafından $1.75 milyon dolara satıldı.

Newark’ta 4.2 dönümlük bir arazide bulunan beş yıllık evin içerisinde oldukça güzel yatak odaları, güneş alan salonlar ve kocaman bir mutfak bulunuyor. Bunun yanında ışıltılı bir havuzu, şarap mahzeni ve sinema odası ile adeta lüksten geçilmiyor.

Kelczewskli’nin emlak sitesinde evin 6 Temmuz’da $1.35 milyon dolar karşılığında satıldığını yazsa da bunun Bitcoin cinsinden yapıldığını belirtmiyor. Ancak daha sonra sitede evin hala satışta gözüktüğü ve $1.75 milyon dolara satışta olduğu gözükse de, Kelczewski sitenin satışla birlikte güncelleneceğini belirtti.

Emlak ofisinin Facebook sayfasında evin 14 Haziran’da ilk olarak satışa çıktığı ve “Bitcoin ödemesinin desteklendiği ilk ev” olarak tanımlandığı ortaya çıktı.

“Bitcoin evini sattım! Yalnızca Delaware’de Bitcoin’le satılan ilk ev değil, tüm Kuzey Doğu bölgesinde bir ilk. Ve dünyada eşi benzeri olmayan bir ev. Yakında 5 eyalette sürdürdüğüm büyüyen emlak faaliyetlerine devam edeceğim. 20. yüzyılda kalmış bu sektörün değişmesini dört gözle bekliyorum. Amerika’da gayrimenkul alımını engelleyen bariyerler neden var? Ülkemiz tapu defterleri, mülkiyet hakları ve ekonomik sistemlere benzersiz bir çözüm sunuyor. Çözüm şimdi mevcut.”

BITCOIN İÇİN BU DAHA BAŞLANGIÇ

Yayınlanan satıştan sonra, Kelczewski bunun aslında Bitcoin sayesinde gerçekleştiğini açıkladı. Yayınladığı yazıda ayrıca kriptoparalar gibi devrim yaratan teknolojilere olan inancından ve bu teknolojiyi işlerini büyütmek için kullanacağından bahsetti.

Bu yaklaşımı tam olarak BitProperty ve CryptoHome gibi platformlar da destekliyor. CryptoHome kurucusu Kenny Hayslett, Bitcoin’in emlakçılık üzerindeki faydalarından bahsetti:

Bitcoin ve diğer kriptoparalarla ilgili en gizemli şey onların fazla kullanılmıyor olması. Aslında yalnızca kriptografi ile güvenli bir şekilde varlıkların transferini sağlayan, bir borsa ortamı yaratan dijital para birimi.

Bazı kriptopara tüccarları kazançlarını dijital yatırımlar ile sağlıyor. Bu platformlar ve girişimler insanlara yatırımlarını servete dönüştürme olanağı sağlıyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin İçin 3 Olası Gelecek Senaryosu Sadece dokuz yaşında olan Bitcoin, küresel iş endüstrisinde önemli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bloomberg’in Nuh Smith’i, üst sıradaki kripto para biriminin geleceğinin üç olası sonucunu anlattı. 3 MUHTEMEL SENARYO Smith’in ilk senaryosu, Bitcoin’in tüm dünyadaki...
İmge Açıkbaş 13 Temmuz 2018