Son Dakika: ABD Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
2.300 görüntülenme
Son Dakika: ABD Bu Bitcoin Borsasına Dava Açtı!

New York başsavcısı, dünyanın en popüler Bitcoin borsalarından biri olan KuCoin’i eyalette lisanssız faaliyet göstermekle suçlayan bir dava ile kripto para endüstrisinde bir kez daha hız kazanıyor.

New York başsavcısından Bitcoin borsası KuCoin’e dava

Eyaletin en üst düzey kolluk görevlisi Letitia James Perşembe günü yaptığı açıklamada, Seyşeller ada ülkesinde bulunan KuCoin’in New York’ta menkul kıymetler ve emtia komisyoncusu-satıcısı olarak kayıt olmayı başaramadığını ve kendisini yanlış bir şekilde bir borsa olarak tanıttığını söyledi. New York başsavcısı, kripto platformu CoinEx’e neredeyse aynı davayı açtıktan iki hafta sonra KuCoin’e dava açtı.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, New York Başsavcısı Letitia James, KuCoin’e karşı dava açarak kayıtsız kripto para platformlarına baskı yapma çabalarına devam etti. Başsavcılık Ofisi (OAG), şirket eyalette kayıtlı olmamasına rağmen New York’ta KuCoin üzerinden kripto para alıp sattığını iddia ediyor. Bu yaptırım eylemiyle Başsavcı James, KuCoin’in New York’ta faaliyet göstermesini durdurmayı ve yasalara uyana kadar web sitesine erişimi engellemeyi amaçlıyor. Bugünkü eylem, Başsavcı James’in kripto para platformlarını dizginleme çabalarının sonuncusu.

KuCoin, yatırımcıların web sitesi ve uygulaması aracılığıyla kripto para birimi alıp satmasına olanak tanıyan bir sanal para birimi ticaret platformu. KuCoin yatırımcıları, platformunda menkul kıymetler ve emtialar olan ETH, LUNA ve TerraUSD (UST) dahil olmak üzere popüler sanal para birimlerini alıp satabilirler. Bu eylem, bir düzenleyicinin mahkemede mevcut en büyük kripto para birimlerinden biri olan ETH’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği ilk davalardan biri. Dilekçe, ETH’nin, tıpkı LUNA ve UST gibi, ETH sahiplerine kar sağlamak için üçüncü taraf geliştiricilerin çabalarına dayanan spekülatif bir varlık olduğunu savunuyor. Bu nedenle KuCoin’in ETH, LUNA veya UST satmadan önce kaydolması gerekiyordu.

Bitcoin

Başsavcı, KuCoin’in engellenmesini talep ediyor

İddialarda, KuCoin’in ayrıca, borç verme ve stake etme ürünü olan KuCoin Earn biçiminde kayıt dışı menkul kıymetler sattığı yer alıyor. New York yasası, menkul kıymetler ve emtia komisyoncularının devlete kaydolmasını şart koşuyor, ancak Bitcoin borsası bunu yapamadı. OAG, New York merkezli bir IP adresine sahip bir bilgisayar kullanarak KuCoin ile bir hesap oluşturabildi ve KuCoin’in bir ücret talep ettiği dijital tokenleri alıp satabildi. OAG ayrıca, KuCoin’in de bir ücret talep ettiği KuCoin Kazanç ürününe dijital tokenler yatırabildi.

Ek olarak, KuCoin bir borsa olduğunu iddia ediyor, ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda ulusal menkul kıymetler borsası olarak kayıtlı değil veya New York Yasası uyarınca Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından uygun şekilde belirlenmemiş. KuCoin ayrıca, eyaletteki dijital varlık ticareti faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi sağlamak için OAG tarafından yayınlanan bir mahkeme celbine uymadı. KuCoin’in Seyşeller, Kanada ve Hollanda da dahil olmak üzere birden fazla yargı alanında uygun lisans olmadan faaliyet gösterdiği tespit edildi.

Başsavcı James, açtığı dava aracılığıyla, KuCoin’in bunun bir borsa olduğunu yanlış beyan etmesi nedeniyle, şirketin New York’ta faaliyet göstermesini engelleyen bir mahkeme emri istiyor. Ayrıca, New York’tan KuCoin’in mobil uygulamasına, web sitesine ve hizmetlerine erişimi engellemek için KuCoin’i IP adreslerine ve GPS konumuna dayalı olarak coğrafi engelleme talep ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Bloomberglaw

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Madencileri ve MVRV Şaşırttı: Sıradaki Bu Seviyeler!
Bitcoin Madencileri ve MVRV Şaşırttı: Sıradaki Bu Seviyeler! CryptoQuant’tan elde edilen veriler, Bitcoin madencilerinin her şeyden önce fiyatı ve son günlerdeki FUD’u umursamayabileceğini gösteriyor. Ayrıca on-chain veriler, Bitcoin MVRV’nin şu anda çok önemli bir yeniden teste yaklaştığına işaret ediyor. Bu arada bir analiste göre, BTC...
Vural Erkan 2 hafta önce