Reklamı kapat

ABD’de Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı! İçeriği Ne?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 30 Eylül 2022
0 görüntülenme
ABD'de Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı! İçeriği Ne?

ABD’de kripto para birimlerinin lehine bir yasa tasarısı sunuldu. Cumhuriyetçi milletvekilleri, yatırım yöneticilerinin 401 (k) planlarında Bitcoin sunmasını sağlayan tasarıyı sundu.  Tasarı, Bitcoin ve kripto para birimlerine erişim sağlamak için mütevelli görevinin ihlali için sorumluluğu ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Tasarının Kasım 2022’deki ara seçimlerin ardından sunulması beklenmekte. İşte detaylar…

ABD’deki Kongre üyelerinden kripto para birimlerini içeren tasarı

Cumhuriyetçi Parti’den üç Kongre üyesi, 401 (k) planlarında Bitcoin ve kripto para birimleri olmasını sağlamak için adım attı. Bunun tasarladıkları Emekli Tasarruf Modernizasyon Yasası adlı bir yasa tasarısı sundular.  Önerilen yasa tasarısı, mütevelli heyetlerinin sunmasına izin verilen varlık türlerine yeni sınıflandırmalar ekliyor. Bunun için 1974 tarihli Çalışan Emeklilik Geliri Güvenlik Yasasını değiştiriyor. Tasarıda, aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

Bir mütevelli, bu bölüm kapsamındaki mütevelli görevlerinin ihlalinden; kapsanan herhangi bir yatırımı önermek, seçmek veya izlemekten sorumlu olmayacaktır.

ABD Senatosu’nda Bu Altcoin Konuşuldu: Fiyatı Eriyor!

Belgede, “kapsanan yatırım” ifadesi de tanımlandı. Bunlar arasında, standart bir 401(k) tasarruf planı dahilinde yönetilebilen diğer standart varlıklarla birlikte “kripto paralar” da vardı.   Tasarının kongre hamileri arasında Senato Bankacılık Komitesi’nden Senatör Pat Toomey, Senatör Tim Scott ve Temsilciler Meclisi üyesi Peter Meijer yer alıyor.

Amaç, emeklilik için geniş varlık yelpazesi sunmak

Toomey, bir raporda mevzuatı açıkladı. Mevzuatın, milyonlarca Amerikalı yatırımcıya yardımcı olacağı düşünülmekte. Toomey’e göre bu durum, “Amerikalıların emeklilik tasarruflarını, geniş alternatif varlıklar yelpazesine erişerek geliştirme seçeneği sağlayacak”. Kasım ayındaki ara seçimler yaklaşırken, siyasi figürler yasaları değerlendiriyor. Toomey, ara seçimlerin de gelmesiyle, milletvekillerinin genellikle seçmenleri ilgilendiren konuların üzerinde durduğuna dikkat çekti.

Ünlü Tahminci: Kurumsal Para, Bu Altcoin'e Yağıyor! Koşabilir

Kasım ayının başında gelen ara seçimlerle, yasama eylemi büyük ölçüde durdu. Toomey yeniden seçimlere katılmadı. Meijer, ilk seçimlerde Cumhuriyetçi rakibi John Gibbs’e yenik düştü. Bu yüzden bir sonraki kongre oturumuna geri dönmeyecek. Bununla birlikte, tasarının yazarları, yasalarını bir yıl sonu vergi yasasına eklemeye çalışabilirler. Tasarı, yalnızca kripto para birimlerini ele almıyor.

Ancak özellikle Toomey, ABD’de politika çerçevesinde önde gelen bir kripto savunucusu olarak bir imaj oluşturdu. Ancak hükümetteki pek çok kişi – özellikle emeklilik planlarını düzenleyen Çalışma Bakanlığı – kriptonun emeklilik planlarına dahil edilmesine şüpheyle bakıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Fidelity Investments, bu yılın başlarında ilk Bitcoin 401(k)’yi piyasaya sürdü. Bitcoin boğalarından biri olan şirket MicroStrategy, ürünü kullanmayı taahhüt eden ilk şirket oldu.  Bilindiği gibi MicroStrategy, hazinesinde binlerce Bitcoin tutan bir teknoloji şirketidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binancedeki Bu 6 Altcoin İçin Dikkat: Dev Haberler Var!
Ekim’de Binance’deki Bu 6 Altcoin’e Dikkat: Dev Haberler Var! Diğer finansal piyasalar gibi, kripto para piyasası da Eylül’ü kırmızıyla bitirecek. Bu, devam eden jeopolitik sorunlardan ve dünya çapındaki şiddetli enflasyondan kaynaklanıyor. Bununla birlikte, kripto para birimleri, doğru haberlerle, diğer tüm piyasalar düşüşteyken bile patlayabilirler. Bu nedenle, Ekim ayında...
Serkan Eser 30 Eylül 2022