ABD’den Kritik Kripto Para Kararına Ret: Şimdi Ne Olacak?

ABD'den Kritik Kripto Para Kararına Ret: Şimdi Ne Olacak?
ABD'den Kritik Kripto Para Kararına Ret: Şimdi Ne Olacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para sektörünün bankalarla işbirliği yapmasını engellediği gerekçesiyle eleştirilen kılavuzunu iptal etmeyi amaçlayan bir kongre kararını veto etti. Bu karar, hem kripto endüstrisi hem de bankacılık kurumlarının uzun süredir devam eden şikayetlerine rağmen alındı.

Kripto para kuralına ret

Personel Muhasebe Bülteni No. 121 olarak anılan rehberlik, gündeme geldi. Zira 2022 yılında yayınlanmasından bu yana çeşitli tepkiler aldı. Bankalar, bu bültenin engelleyici maliyetler getirdiğini ve müşterileri için kripto varlıkları tutma hizmetlerini ölçeklendirmelerini engellediğini savundu. Kripto endüstrisi ise, kılavuzun inovasyonu ve sektördeki büyümeyi kısıtladığını ileri sürdü.

Büyük Piyasa Oyuncularının Dikkatini Çeken Önde Gelen Altcoinler

Senato’da 11 Demokrat’ın lehte oy kullanmasıyla iki partili destek toplayan kongre kararı, dikkat çekti. Özellikle SEC bültenini geçersiz kılmaya çalışıyordu. Temsilciler Meclisi’nden 228-182 oyla geçen bu karar, kritikti. Özellikle kripto para sektörü ile geleneksel bankacılık sisteminin entegrasyonunu kolaylaştırmayı amaçlıyordu. Kararın savunucuları, kılavuzun kripto varlıkları geleneksel bankalarda saklamak isteyen Amerikalılar için seçenekleri kısıtladığını iddia etti.

Biden’ın veto gerekçesi

Cuma akşamı yayınlanan veto mesajında Başkan Biden, yönetiminin tüketici ve yatırımcının korunmasına yönelik kararlılığını vurguladı. Biden, “Yönetimim, tüketicilerin ve yatırımcıların refahını tehlikeye atan önlemleri desteklemeyecektir” dedi ve ekledi:

Kripto varlık inovasyonunun potansiyel faydalarından ve fırsatlarından yararlanmak için tüketicileri ve yatırımcıları koruyan uygun güvenlik önlemleri gereklidir.

Ankara Merkezli 21 İlde Kripto Para Operasyon: 1 Milyar Dolarlık Dolandırıcılık!

Biden ayrıca, kripto varlıklar için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturulması konusunda Kongre ile işbirliği yapmaya istekli olduğunu ifade etti. “Kripto varlıklar için kapsamlı ve dengeli bir düzenleyici çerçeve sağlamak üzere Kongre ile birlikte çalışmaya istekliyim” diye ekledi. Bu açıklama, Başkan’ın konuyla ilgili düzenleyici çerçeveye dair esneklik gösterdiğini ortaya koydu.

Beyaz Saray’ın duruşu

Bu ayın başlarında Beyaz Saray, yetersiz tüketici ve yatırımcı korumalarını gerekçe gösterdi. Dolayısıyla kripto varlıklar için düzenleyici bir çerçeve oluşturacak olan ve Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen bir yasa tasarısına karşı olduğunu belirtmişti. Bununla birlikte, yönetim tam bir veto tehdidinde bulunmaktan kaçınmıştı. Dolayısıyla ABD Başkanının bu konudaki mevzuatı müzakere etmeye açık olduğunu göstermişti. Kripto para sektörü, geleneksel finans sistemleri ile entegrasyonunu sağlamak istiyor. Bunun için daha net ve destekleyici düzenlemelere ihtiyaç duyuyor. Bu süreçte, Biden’ın veto kararı, sektörün karşılaştığı düzenleyici engellerin devam ettiğini gösteriyor.

Bu 2 Kripto Para için Kritik Gün: İşte Neler Olacağı!

Bu gelişmeler, kripto para dünyasında büyük yankı uyandırdı. Hem yatırımcılar hem de kripto para şirketleri, Biden’ın kararını yakından takip ediyor. Genel olarak, gelecekteki düzenlemelerin sektörü nasıl etkileyeceğini merak ediyor. ABD’nin kripto para düzenlemelerinde alacağı yol, global ölçekte önemli bir referans noktası oluşturacak gibi duruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

ABD’den Kritik Kripto Para Kararına Ret: Şimdi Ne Olacak?