Kıdemli Açığa Satışçı: Bu Kripto Para Şirketi Batacak!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
3.394 görüntülenme
Kıdemli Açığa Satışçı: Bu Kripto Para Şirketi Batacak!

Tecrübeli açığa satış traderı Marc Cohodes, bir kripto para şirketini odağına almış gibi duruyor. Cohodes, paylaştığı bir tweet’inde Silvergate’e karşı açığa satış pozisyonu açtığını ima etti. İşte detaylar…

Cohodes’in odağında kripto para şirketi var

Ünlü bir “açığa satışçı” olan Marc Cohodes, geçtiğimiz gün Twitter’da boş bir Silvergate ofisinin resimlerini yayınlayarak zaferini kutladı.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Kaliforniya merkezli bankanın hisseleri son aylarda önemli bir darbe aldı. Özellikle FTX ve Alameda Research ile olan bağları nedeniyle son altı ayda yaklaşık yüzde 95 düştü. Cuma günü, Moody’s bankanın uzun vadeli ihraççı notunu düşürürken, bankanın yetersiz sermayeye sahip olduğunu ve yıllık raporunu zamanında sunmadığını açıklamasının ardından daha fazla indirimin mümkün olduğu konusunda uyarıda bulundu. Yanıt olarak banka, 24 saat para transferi sistemi olan Silvergate Exchange Network’ün kapatıldığını duyurdu.

AGIX ve 9 Altcoin Yerinden Oynadı

Cohodes, Silvergate Bank’ın önümüzdeki hafta açık olma potansiyeline duyduğu şaşkınlığı şekilde dile getirdi. Açığa satış davranışları, genellikle paranoya ve komplo duygularına yol açtığı için şirketlere karşı bahis oynayarak para kazananlar arasında yaygındır. Cohodes, 2020’de dolandırıcılık iddiaları nedeniyle sonunda iflas eden Alman şirket Wirecard’a başarılı bir şekilde açığa satış yaptı ve bu da onu iki gelişme arasında benzerlikler kurmaya yöneltti.

Cohodes, 14 Kasım’da uyarı yapmıştı

14 Kasım’da Marc Cohodes, yatırımcıları Silvergate Bank’ın oluşturduğu risk konusunda uyardı. Uyarı, Seawolf Capital’in kurucu ortağı ve 2008 mali krizini önceden haber vermesiyle tanınan Porter Collins tarafından kendisine sağlanan bilgilere dayanıyordu. Bir analiz sitesi olan Hedgeye ile yaptığı bir röportajda Marc, Silvergate’i “çöp” kalitesinde olarak tanımladı ve FTX gibi ifşa edilmesi için ısrar etti. Şirketin hisse senedi kodunu kullanarak, “Bence SI çöp ve tıpkı FTX’in ifşası gibi ifşa edilmeleri gerekiyor” dedi.

Bu Kripto Para Borsasından 'Son Dakika' Kararı!

Cohodes, FTX ile ilgili uyarılarından önce, kripto borsası devinin mali durumunu incelemek için birkaç ay harcamıştı ve mantıklı olan çok az şey bulmuştu. Genellikle kara para aklama için kullanılan büyük offshore fon akışlarına sahip şüpheli işletmelerle Wirecard skandalı Cohodes’i harekete geçirdi. Cohodes, “Yani, FTX’in Silvergate hakkında konuştuğunu ve onsuz bir iş yapamayacaklarını söylediğini duyduğunuzda, Silvergate’i araştırmaya başlamanız gerekir,” dedi.

Cohodes, pozisyonunu büyüttü

Kasım ayındaki Hedgeye videosunda Cohodes ayrıca hisse senedini açığa sattığını, yani hisselerin fiyatı düşerse kâr edeceğini söyledi. Cuma günü yaptığı açıklamada, hisselerde açığa satış yapmaya devam ettiğini ve hisselerin daha da düşmesini beklediği için pozisyonunun şu anda Kasım ayında olduğundan daha büyük olduğunu söyledi.

Bu Yapay Zeka Coin İddialı Yol Haritasını Açıkladı! Patlar mı?

Silvergate bankası şu anda birden fazla soruşturma altında ve yatırımcılar tarafından dava ediliyor. Bir toplu dava, Silvergate’i FTX müşterilerine ait parayı uygunsuz bir şekilde kullanmakla ve borsada ve kardeş koruma fonu Alameda Research’te işlenen suçları “göz önünde bulundurmakla” suçladı. Cohodes, şirketin hisse senedi fiyatlarının son haftalarda yükselerek mali kayıplara neden olmasının ardından muhtemelen birkaç şikayette bulunacağını açıkladı. Yönetimin hissedarları bu durumdan haberdar etmemiş olabileceğinden şüpheleniyor ve birinin hisseleri manipüle ediyor olabileceğini öne sürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptopolitan

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

SHIB Mucidinden Çok Önemli Açıklama: Tarih Kondu!
SHIB Mucidinden Çok Önemli Açıklama: Tarih Kondu! Shiba Inu (SHIB) topluluğu, merakla beklenen Shibarium beta sürümünün yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyor ve lider geliştirici Shytoshi Kusama, onlara lansmanının çok yakında olduğuna inanmaları için bir neden verdi. İşte detaylar… SHIB topluluğu için önemli gelişme yakın mı? Kusama,...
Aslı Dinçer 2 hafta önce