Reklamı kapat

Açıklandı: Bu Coinleri Tutan Balina, Bitcoin’i Çökertebilir!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
2 görüntülenme
Açıklandı: Balina, Bitcoin (BTC)'i Çökertebilir

Cryptoquant CEO’su Ki Young Ju tarafından ortaya atılan veriler, şu anda kripto karşıtı bir ülkenin Bitcoin (BTC) ve dolasıyla piyasa çökertecek kadar rezervi olduğunu gösteriyor.

Çin, piyasayı çökertebilecek sinsi bir balina olarak ortaya çıktı

Asya’nın en büyük ülkesi, kripto paraları reddeden ülkelerin öncüsüydü. Şu anda bile piyasayı birkaç saniye içinde tamamen yok edebilecek rezervi bulunuyor. Kripto para araştırmacı Paulo A. José tarafından 13 Kasım’da yayınlanan bir rapora göre, Çin hükümeti MicroStrategy veya Elon Musk’tan daha fazla Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tutuyor.

Blockchain veri analizi platformu CyptoQuant’ın kurucusu ve CEO’su Ki Young Ju’da bu bilgiyi ilk olarak 2 Kasım’da paylaştı. Ki Young Ju ayrıca, en büyük Bitcoin rezervine sahip halka açık şirketleri listeleyen bir tablo yayınladı.

Çin bu kripto para rezervinin büyük bir bölümünü 2019 yılındaki bir dolandırıcılık soruşturmasından elde etti. Araştırmaya göre:

Çinli yetkililer 2019 yılında PlusToken dolandırıcılığından 194 bin BTC , 833 bin ETH ve diğer kripto para birimlerinden ele geçirdi. 6 milyar dolarlık varlıkları ulusal hazineye devrettiler.

Tek Bitcoin balinası Çin değil

Young Ju, ayrı bir yorumda, Bulgaristan hükümetinin 200 binden fazla Bitcoin’e sahip olduğunu belirtti. Bulgaristan hükümeti de bu kripto paraları 2017’de bir kripto suç çetesinden devraldı.

Bitcoin tehlikede mi?

Ülkelerin kripto rezervlerini gündeme getiren José’ye göre, Çin ele geçirdiği 194.000 BTC’yi satmaya başlarsa, piyasa ciddi şekilde zarar verme şansı var. Araştırmacıya göre Çin’in gücü Bitcoin’in fiyatını yedi saniyede 5.000 dolara indirmek için yeterli. Bununla birlikte, Çin 2021’den bu yana ülke çapında kripto para yasakları uyguluyor. Ancak yasaklar ülkenin kripto paraları benimsemesini engelleyemedi. Çin hala kripto para kullanımı konusunda ilk 10 arasında kalmaya devam ediyor.

Ek olarak, yasaklara rağmen, Birawr’dan alınan bilgilere göre, Çin madencileri büyüyemeye devam ediyor. Kaynaklar, 11 Kasım itibariyle 65 Bitcoin node operatörünün olduğunu ortaya çıkarıyor.

BTC fiyat analizi

CryptoQuant analistlerinden Achraf Elghemri, Bitcoin’in MVRV değerinin trendin tersine dönmesine yol açabilecek ilginç bir hareket gösterdiğini paylaştı. Analizlerinde, MVRV endeksinin düşük değerli bir oran gösterdiğine dikkat çekti. Son günlerde düşüşün ciddiyeti nedeniyle çok az spekülatif sıçrama oldu. Bu da olası bir piyasa tabanına işaret ediyor. Bu nedenle, analiste göre yatırımcılar bir fiyat artışı bekleyebilirler.

On-chain tarafında, Glassnode’a göre ilginç bir şekilde, 0.01 veya daha fazla Bitcoin tutan adreslerin sayısı 11.032.070 ATH’ye ulaştı. Bu da krizin ortasında yatırımcıların Bitcoin’e olan güvenini yansıttığı için olumlu bir gelişmeydi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC fiyatı şu anda 16.500 dolar bölgesinde zaman geçiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Finbold

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Cep Yakan En Pahalı NFT Projeleri ve 2023'ün En İyi Alternatifleri!
Cep Yakan En Pahalı NFT Projeleri ve 2023’ün En İyi Alternatifleri! NFT pazar yerlerinde her yıl milyonlarca dolar karşılığında NFT’ler satılıyor. NFT’ler popüler olmadan önce NFT’ye yatırım yapan ileri görüşlü yatırımcılar muazzam kazançlar elde etti. Eğer bu yatırımcılardan biri olamadığınız için üzülüyorsanız üzülmeyin. Sizler için bu makalede gelmiş...
Kriptokoin 3 hafta önce