AI Coinleri Uçuran ChatGPT’nin Mucidi, Bunları Biriktiriyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 3 hafta önce
798 görüntülenme
AI Coinleri Uçuran ChatGPT'nin Mucidi, Bunları Biriktiriyor!

Sam Altman, Elon Musk ile birlikte kurduğu vızıltılı AI firması OpenAI’nin CEO’su. OpenAI’yi kripto piyasasında AI coinleri rüzgarı estiren ChatGPT’den tanıyoruz. Altman’ın işe nasıl başladığı ve günümüzün en çok izlenen şirketlerinden birinin başına nasıl geçtiğine bir göz attık.

AI coinleri uçuran ChatGPT’nin mucidinin geçmişinden bir kesit

37 yaşındaki Sam Altman, St. Louis, Missouri’de büyüdü. 8 yaşındayken bir Macintosh bilgisayarı programlamayı ve parçalarına ayırmayı öğrendi. Louis’de özel, mezhepsel olmayan bir kolej hazırlık okulu olan John Burroughs School’a gitti. Altman, Stanford Üniversitesi’nde iki yıl bilgisayar bilimi okudu ve ardından iki sınıf arkadaşı, bir kullanıcının konumunu arkadaşlarıyla paylaşan mobil uygulamaları Loopt’ta tam zamanlı çalışmak için ayrıldı.

Loopt, başlangıç ​​hızlandırıcı Y Combinator’daki sekiz şirketten oluşan ilk grubun bir parçasıydı. Her girişim, kurucu başına 6.000 dolar aldı ve Loopt, Reddit ile aynı gruptaydı. Loopt sonunda 175 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaştı, ancak yeterince ilgi görmedi. Bu yüzden kurucular onu 2012’de 43 milyon dolara sattı. 43 milyon dolarlık satış fiyatı, yatırımcılardan topladığı miktara yakındı. Şirket, ön ödemeli kartlarla tanınan bir bankacılık şirketi olan Green Dot tarafından satın alındı.

Loopt’tan sonra Altman, Hydrazine Capital adında bir girişim fonu kurdu ve 21 milyon dolar topladı. Buna Loopt’tan aldığı 5 milyon doların büyük bir kısmı ve milyarder girişimci ve risk sermayedarı Peter Thiel’in yatırımı da dahildi. Altman, bu paranın %75’ini YC şirketlerine yatırdı ve Reddit’in B Serisi bağış toplama turunu yönetti.

AI coinleri

“Sam’in yönetimi altında, YC’nin hırs düzeyi 10 kat arttı!”

2014 yılında, 28 yaşında olan Altman, Y Combinator’ın kurucusu Paul Graham tarafından onun yerine startup hızlandırıcısının başkanı olarak seçildi. Altman, YC başkanıyken, 2014 sonbaharında Stanford’da ‘Bir Startup Nasıl Başlatılır’ adlı bir konferans dizisi verdi. 2015 yılında Altman, 29 yaşında risk sermayesi için Forbes 30 Under 30 listesinde yer aldı.

YC başkanı olduktan sonra, her partiye daha fazla bilim ve mühendislik girişiminin girmesine izin vermek istedi. Kendi nükleer enerji şirketini kurmak istediği için YC için bir fisyon ve füzyon girişimi seçti. Her iki şirkete de kendi parasını yatırdı ve yönetim kurullarında görev yaptı. Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in kurucu ortağı Mark Andreessen, “Sam’in yönetimi altında, YC’nin hırs düzeyi 10 kat arttı” diyor.

ChatGPT’nin mucidi: Hayatta kalmaya hazırlanıyorum!

Sam Altman bir keresinde iki YC kurucusuna yarış arabalarını sevdiğini ve ikisi McLaren ve eski bir Tesla olmak üzere beş arabası olduğunu söylemişti. Ayrıca uçak kiralamayı ve onları Kaliforniya’nın her yerine uçurmayı sevdiğini söyledi.

AI coinleri

Altman, Shypmate girişiminin kurucularına “Hayatta kalmaya hazırlanıyorum” dedi ve ya ‘öldürücü bir sentetik virüs, yapay zekanın insanlara saldırması veya nükleer savaş’ konusunda uyardı. Bu nedenle Altman 2016’da kuruculara “Bunu çok fazla düşünmemeye çalışıyorum. Ama İsrail Savunma Kuvvetleri’nden silahlar, altın, potasyum iyodür, antibiyotikler, piller, su, gaz maskeleri ve büyük bir arazi parçasına sahibim. Big Sur’a uçabilirim,” dedi.

Elon Musk ile birilkte OpenAI’yi kurdu

Altman’ın annesi bir dermatolog. Altman’ın bir çalışan yönetimi platformu olan Lattice’de kurucu ortak ve CEO olan Jack adında bir erkek kardeşi var. Altman, erkek kardeşleri Max ile birlikte 2020’de ‘moonshot’ şirketlerini finanse etmeye odaklanan Apollo adlı bir fon başlattı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2015 yılında Altman, OpenAI’yi o sırada Tesla ve SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk ile birlikte kurdu. Kâr amacı gütmeyen yapay zeka şirketi için hedefleri, yapay zekanın insanları yok etmemesini sağlamaktı. Elon Musk, 2015’te “Bir kenarda oturabiliriz veya düzenleyici gözetimi teşvik edebiliriz veya güvenli ve insanlık için faydalı bir şekilde yapay zeka geliştirmeyi derinden önemseyen insanlarla doğru yapıyla katılabiliriz,” dedi.

AI coinleri

Silikon Vadisi’nin en önde gelen isimlerinden bazıları, OpenAI’ye Altman ve Musk ile birlikte, LinkedIn’in kurucu ortağı Reid Hoffman ve Peter Thiel de dahil olmak üzere 1 milyar dolar taahhüt etti.

AI coinleri coşturan OpenAI’ye odaklanmak için istifa etti!

2016 seçimlerinden sonra Donald Trump’a karşı oy kullandığını tweetleyen Altman, ABD’deki 100 Trump destekçisiyle başkan hakkında ne yapıp neleri beğenmediklerini anlamak için konuşmaya karar verdiğini söyledi. Ayrıca, ‘onları gelecekte kendisine oy vermemeye neyin ikna edeceğini’ de bilmek istiyordu. Altman, Twitter’daki bir ileti dizisinde ‘Trump’a karşı oy kullandığını çünkü onun savunduğu ilkelerin Amerika için kabul edilemez bir tehdit oluşturduğuna inanıyorum’ dedi.

Altman, OpenAI’ye odaklanmak için Mart 2019’da YC başkanlığından istifa etti. Hızlandırıcıda başkan rolünde kaldı. 2019’daki bir StrictlyVC etkinliğinde, Altman’a OpenAI’nin nasıl kar elde etmeyi planladığı soruldu ve Altman, ‘dürüst cevap şu: hiçbir fikrimiz yok’ dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Businessinsider

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance'deki bu 4 Altcoin İçin Korkutan Uyarı: Sert Düşebilirler!
Binance’deki bu 4 Altcoin İçin Korkutan Uyarı: Sert Düşebilirler! Kripto para piyasası makro verilerin getirdiği belirsizlik ortamında yön bulmakta zorlanıyor. Analistler, piyasanın toparlanacağı konusunda henüz çok iyimser değil ve her biri kendi kategorisinde ön planda olan 4 altcoin için düşüş uyarısı yapıyorlar. Lider altcoin Ethereum, ayı...
Vural Erkan 3 hafta önce