Akıllı Telefonlarda Blockchain Dönemi

Kubilay Öztürk
Kubilay Öztürk 3 Aralık 2017
2 görüntülenme

Blockchain teknolojisi dünyayı değiştirecek” diyenlere henüz inanmıyorsanız bunun en büyük nedeni blockchain teknolojisinin ne gibi farklı alanlarda kullanılabileceğine dair pek fikir sahibi olmamanız olabilir. Merkezi olmayan kripto paraların en büyükleri olan Bitcoin ve Ethereum’un kullandığı blockchain teknolojisi, donanımlara da entegre edilebiliyor.

2017 yılı başlarında tanıtılan 14.000 dolar değerindeki Solarin telefonunu geliştiren şirket olan Sirin Labs, blockchain teknolojisini entegre ettikleri dünyanın ilk akıllı telefonu olan Finney’i duyurdu. Finney, dünyanın en güvenli telefonu olarak tanımlanıyor. Bu da dilerseniz kripto paralarınızı bu telefonda tutabileceğiniz, yani cüzdan olarak da kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Sirin Labs‘ın dün duyurduğu Finney, Ethereum altyapısını kullanarak geliştirilmiş Status uygulaması ile beraber geliyor.

Status, ICO yaptığı dönemde 24 saatten kısa bir sürede 100 milyon dolardan fazla para toplamayı başarmış ve geliştirilmeye devam eden bir açık kaynak kodlu bir platformdur. Status’un geliştirdiği mesajlaşma, ödeme ve mobil tarayıcı gibi özellikleri, kullanıcıların merkezi olmayan bir sistem üzerinden birbiriyle etkileşime girmesine ve para alış-verişi yapmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu sistemin Finney’e dahili olarak gelmesi kullanıcıların şifreli mesajlaşabileceği ve kripto paralara başka bir platforma ihtiyaç duymadan ulaşabileceği anlamına geliyor.

Status kurucu ortağı Carl Bennetts yaptığı bir açıklamada “bu platformu piyasaya çıkaracağımıza dair açık kaynak kod dünyasına bir taahhüdümüz var. Ethereum temelli bu yenilikçi ürünü daha fazla yayabilmek için sektörün öncüleri ile işbirlikleri yapmaya devam edeceğiz ve gelecekte bir çok akıllı telefonda yer almasını sağlayacağız.” dedi.

Tam anlamıyla güvenli bir telefon geliştirirken Status gibi bir yazılım ile anlaşmak oldukça akıllıca görünüyor. Bu sayede kullanıcıların cebine tamamen merkezi olmayan bir sistemi yerleştirebilecekler.

Sirin Labs’ın kurucusu ve CEO’su Moshe Hogeg yaptığı açıklamada, “Amacımız basit ve kullanıcı dostu bir deneyim yaşatırken blockchain teknolojisini standart hale getirmek” dedi.

Status yüklü olarak geliştirilmiş Finney’in 2018 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Webrazzi

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Hükümet Bitcoin’e Karşı Mı? Önce Diyanet, ardından BitcoinTalk Bildiğiniz gibi geçen hafta Diyanet İşleri Başkanlığı bir yazı yayınlayarak kripto paraların şu aşamada dinen uygun olmadığını söylemişti. Bunun üzerine bizler de bir yazı hazırlayıp Diyanet’in ne kadar haklı olduğunu incelemiştik. Ancak bu...
Osman Kuzucu 3 Aralık 2017