Reklamı kapat

Alameda, FTX’te Listelenen 18 Altcoin’e Önceden Yatırım Yaptı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
208 görüntülenme
Alameda

Kripto analiz şirketi Argus, Sam Bankman-Fried’in FTX borsası ve Alameda hakkında yeni verileri ortaya koydu. Argus’un analizlerine göre FTX’in kardeş şirketi Alameda, FTX’te listelenecek coin’lere önceden yatırım yaptı. Alameda’nın, borsadaki listelenmeler halka açıklanmadan önce token biriktirdiğini bildirdi. İşte detaylar…

Alameda, FTX’te listelenen 18 farklı coin’i tuttu

2021’in başlangıcıyla bu yılın Mart ayı arasında Alameda, FTX’te listelenen 60 milyon dolar değerinde 18 farklı token tuttu. Analizden ilk olarak Pazartesi günü The Wall Street Journal’da yayınlanan bir raporda bahsedildi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Alameda Research, 2017’de Sam Bankman-Fried tarafından kurulan bir ticaret şirketidir. 2019’da ise kripto borsası FTX’i kurdu. Ardından 2021’de Alameda’daki günlük operasyonlardan uzaklaştı.

Bugün Bu 13 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

Fried, iki şirketin ayrı kuruluşlar olduğunu ileri sürdü. Ancak FTX’i geçen hafta para çekme işlemlerini askıya almaya ve nihayetinde iflas başvurusunda bulunmaya zorlayan çöküş aksini gösterdi. Çöküş, Alameda’nın bilançosunun büyük bir kısmının FTX borsasının tokenı FTT’den oluşması gerçeğinden kaynaklanmaktaydı. Londra merkezli bir firma olan Argus’un kurucu ortağı Omar Amjad, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Gördüğümüz şey, temelde neredeyse her ay, daha önce yatırım yapmadıkları bir coini satın almaları. Piyasada, onlara daha önce almadıkları şeyleri almaları gerektiğini söyleyen bir şeyler olduğu çok açık.

Bu Altcoin'leri Not Alın: FTX Hacker'ı Hala Coin Boşaltıyor!

Şirketler çöküş yaşıyor

Ayrıca Argus CEO’su, Alameda’nın tokenları daha sonrasında satıp satmadığının belirsiz olduğunu açıkladı. CEO, şirketin ticaretini off-chain gerçekleştirmesinin, konuya yönelik açıklama bulmayı zorlaştırdığını söyledi. Bilindiği gibi Alameda, o zamandan beri kapandı. FTX, borsa para çekme işlemlerini duraklattıktan sonra, Bölüm 11 iflas koruması için başvuru yaptı. Borsanın yeni CEO’su, şirket iflası ve mali defterlerdeki 8 milyar dolarlık bir boşluğu nasıl kapatılacağını çözmeye çalışırken, kalan personeli destek için çağırdı.

FTX’in aniden kapanmasından kaynaklanan likidite krizi, bazı sektör oyuncularının kendilerini FTX borsasındaki bakiyeleri çekemeyecek durumda buldukları veya doğrudan FTX hisselerine ve FTT tokenlarına maruz kaldıkları için büyük bir karışıklığa neden oldu. Bazı raporlara göre, FTX yükümlülükleri 10 milyar dolar ile 50 milyar dolar arasında. Kullanıcılar ve düzenleyiciler, tüketici fonlarının kötüye kullanıldığı iddia edilen Sam Bankman-Fried tarafından kurulan şirketler arasındaki ilişkinin gerçek doğasını daha iyi anlamaya çalışıyor. Bu sırada, Alameda ve FTX artık artan bir baskı altına giriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Herkes FTX CEO'sunun Bu Tweetlerini Konuşuyor: Anlamı Ne?
Herkes FTX CEO’sunun Bu Tweetlerini Konuşuyor: Anlamı Ne? Artık iflas etmiş durumdaki FTX borsasının kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, dünden beri kripto topluluğunun dikkatini çeken garip bir Twitter dizisi oluşturdu. İşte detaylar… FTX CEO’sunun garip tweet’leri ilgi çekiyor Şu anda iflas etmiş haldeki FTX’in...
Aslı Dinçer 2 hafta önce