Dikkat: Alameda, AAVE ve Bu 5 Coini Borsalara Döküyor!

Alameda, AAVE ve Bu 5 Coini Borsalara Döküyor
Alameda, AAVE ve Bu 5 Coini Borsalara Döküyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İflas eden FTX’in kardeş şirketi Alameda, son zamanlarda bazı şüpheli işlemlerle gündeme geldi. Şirketin cüzdanlarını izleyen botlar, ChangeNow ve Binance’e gönderdiği AAVE ve LINK gibi coin’leri içeren 1,5 milyon dolarlık transferi ortaya koyuyor.

Alameda, merkezi borsalara AAVE ve bu 5 altcoin’i yığıyor

FTX bağlantılı şirket, kısa süre önce birkaç ERC-20 tokeni USDT ve ETH’ye dönüştürdüğü işlemlerle gündemdeydi. Bu fonları daha sonra birden fazla cüzdan üzerinden ChangeNow, FixedFloat ve Binance gibi merkezi borsalara aktardı. Blockchain güvenlik platformu Peck Shield, 28 Aralık itibariyle şirketin cüzdanlarının tekrar aktif olduğunu söylüyor. Yeni bir tweet’te, Alameda’nın Ethereum ağı üzerinden birden fazla tokeni takas ettiğini bildiriyor. İşlemlere konu olan kripto para birimleri şu şekilde:

  • Aave (AAVE)
  • SushiSwap (SUSHI)
  • Chainlink (LINK)
  • Lido DAO (LDO)
  • Tether (USDT)

On-chain veriler, yukarıdaki token’lerin USDT ve ETH ile takas edildikten sonra birkaç farklı cüzdana dağıtıldığını gösteriyor. Yüklü miktarda USDT, merkezi borsalar FixedFloat ve Binance’e gönderildi. Ethereum (ETH) ise ChangeNow’a aktarıldı. Peck Shield, Alameda’nın bu işlemleri on saatten kısa bir süre içinde tamamladığını belirtiyor. Şirketin mevcut durumu göz önüne alındığında, yatırımcılar olası bir satıştan endişe ediyor.

Alameda, 1,5 milyon dolar topladı

On-chain veri sağlayıcısı Lookonchain’in raporuna göre, işlemler yaklaşık 1,5 milyon dolar değerinde token taşıyordu. Bunlara 491.000 dolar değerinde 411 ETH ve 1 milyon dolar değerinde USDT dahil. Bu arada rapor, işlemlerin ChangeNOW, FixesFloat ve Binance üzerinden gerçekleştiğini gösteriyor.

Bir diğer araştırmacı ZachXBT, tokenlerin büyük bir kısmının Bitcoin (BTC) ile takas edildiğini paylaştı. Araştırmasına göre, şirket bu işlemleri dört yeni BTC adresi üzerinden gerçekleştirdi. İşlem kayıtlarına aşağıda tweet’ten göz atabilirsiniz.

Bu arada, Alameda’nın iflas durumu nedeniyle, kripto topluluğu şirketin satış yapacağından endişeli. Bazıları ise işlemlerin dava sürecinin kapsamında olduğunu öne sürdürüyor. Fakat bu görüş, tasfiye memurları ChangeNow ve FixedFloat’tan yararlanmayacağından çürütüldü. Ayrıca, Alameda’nın işlemleri yeni adresler üzerinden yapılması da yeni bir skandalın ortaya çıkma ihtimalini güçlendiriyor.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, eski CEO SBF, tutuklandıktan kısa süre sonra 250 milyon dolar kefaletle serbest kaldı. Kimileri SBF’nin serbest kaldıktan sonra Alameda cüzdanlarını nakde çevirmeye çalıştığını öne sürüyor. Ayrıca FTX, çok yakında toplu bir davayla karşılaşmak üzere. Yeni dava, 27 Aralık’ta ABD Delaware Bölgesi İflas Mahkemesi’nde açıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dikkat: Alameda, AAVE ve Bu 5 Coini Borsalara Döküyor!