Ortaya Çıktı: Alameda, Bu Altcoin’i Sürekli Short’luyordu!

Ortaya Çıktı: Alameda, Bu Altcoin'i Sürekli Short'luyordu!
Ortaya Çıktı: Alameda, Bu Altcoin'i Sürekli Short'luyordu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX ve Alameda ile ilgili sorunlar, kripto para şirketlerinin durumunu daha da kötüleştiriyor. Devam eden iflas duyuruları, Bitcoin ve Ethereum’u son yılların en düşük seviyelerine sürükledi. Bununla birlikte, yeni iddialar, Alameda’nın iflas önce short pozisyon açarak durumunu düzeltmeye çalıştığını ortaya atıyor.

Alameda bu altcoin’i shortluyordu

Mayıs ayındaki Terra krizi esnasında iflas eden şirketlerden biri olan Celsius’un CEO’su Alex Mashinsky, 3 Aralık tarihli tweet’lerinde çarpıcı iddialara yer verdi. Daha önce Alameda’nın USDT üzerinde short pozisyon aldığı konuşuluyordu. Mashinsky ise şirketin FTX’in kayıplarını telafi etmek için Celsius’un tokeni CEL kullandığını söylüyor. Açıklamalarında Alameda’nın diğer altcoin’leri de manipüle ettiğini söyledi:

FTX, trader’ların shit coin’ler de kaldıraç kullanmasından zarar görüyor. FTX, FTT göndererek boşluğu doldurmak için Alameda’yı kullanıyor. FTX, bir ölüm sarmalından kaçınmak için Alameda’yı FTT fiyat düşüşünden kaynaklanan otomatik tasfiyeden hariç tutuyor Alameda, CEL gibi kripto paraları short’lamak ve teminat göndermekten kaçınmak için “God Mode kullanıyor.

https://twitter.com/Mashinsky/status/1599120885696196609

Mashinsky daha sonra Genesis’in arkasındaki şirket olan Digital Currency Group’un asıl suçlu olduğunu söyledi. Digital Currency Group (DCG), kripto para piyasasına odaklanan bir girişim sermayesi şirketidir. Tanınan yan şirketleri arasında Genesis, Grayscale Investments ve Luno yer alıyor. Mashinsky’ye göre mevcut ayı piyasasının tetikleyicisi, FTX’e kaynak sağlayan DCG oldu. Bir diğer tweet’te konu hakkında şu açıklamalara yer verdi:

Genesis/ DCG, aşağıdakiler de dahil olmak üzere en büyük kaldıraçlı oyuncularla pervasızca borç verdikten ve ticaret yaptıktan sonra bu ayı piyasasının çoğunun sorumluluğunu üstlenmelidir.

https://twitter.com/Mashinsky/status/1599118772706586625

SBF, Alameda’nın durumundan habersiz olduğunu söyledi

Kurucu Sam Bankman-Fried, kısa süre önce DealBook Summit’te yüksek profilli bir röportajda yer aldı. Alameda Research ile fonlarının birbirine karışmasının hesabı sorulduğunda, şirketin günlük operasyonlarına karışmadığını iddia etti:

Alameda’nın mali durumunun derinden farkında değildim. Alameda’nın mali durumundan yalnızca yüzeysel olarak haberdardım.

Ancak raporlar, Sam Bankman-Fried’in yalan söylediğini öne sürüyor. Ayrıca Ocak 2021 ile Ağustos 2022 arasında SBF, servetini kanıtlamak için Forbes ile çeşitli belgeler paylaşmıştı. Forbes ayrıca yıllık Dünya Milyarderleri listesi için sahip olduğu varlıklarla ilgili ayrıntıları da istedi. Eski FTX CEO’su, Alameda Research’ün çeşitli işlemlerini ve varlıklarını özetleyen belgeleri de paylaştı. SBF şimdi Alameda’nın iflas öncesindeki durumunda habersiz olduğunu söylüyor.

Raporlar ayrıca, Alameda’nın 176 milyon FTT ve 53 milyon Solana tuttuğunu ortaya koydu. Aynı zamanda, üç milyardan fazla Serum (SRM) tokene sahipti. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Serum ekibi krizin ardından faaliyetlerini durduracağını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ortaya Çıktı: Alameda, Bu Altcoin’i Sürekli Short’luyordu!