Algorand Üzerine Bugün İnşa Etmeye Başla

photo 2020 08 15 08 46 56
photo 2020 08 15 08 46 56
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Algorand üzerine inşa etmenin faydaları

İlk olarak, Algorand üzerine inşa etmeyi neden seçeceğimize bakalım. 

Algorand, bugünün finans kurumları için gerekli olan güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyete sahip dünyanın ilk Pure Proof of Stake blok zinciri protokolüdür. Pure proof stake , merkezi bir otorite olmadığı ve gizli anlaşma olasılığı olmadığı anlamına gelir, tam olarak gelecek nesil fintech çözümlerinin arkasında isteyeceğiniz şeydir. 

Performans açısından, Algorand zinciri, günümüzün başlıca küresel ödeme sistemlerine eşit olarak, 5 saniyeden daha kısa bir gecikme süresiyle saniyede 1.000 işleme kadar kapasiteye sahiptir. 

Olağanüstü işlem hacmi, blok ve işlem kesinliği ve süper esnek varlık belirteçleri ile Algorand blok zinciri, mevcut finansal işletmelerin merkezi olmayan ve sorunsuz finans dünyasını kucaklamasını sağlayacaktır.

Layer-1 Özellikleri

Algorand 2.0’daki büyük protokol yükseltmeleri, performans veya güvenlikten ödün vermeden kurumsal ölçeklenebilirliği kolaylaştırmaya yardımcı olmak için birkaç önemli Katman-1 özelliğini beraberinde getirdi. Bu özellikler şunları içerir:

ASA (Algorand Standard Asset)– Oyun içi puanlar, kimlik belirteçleri, NFT’ler, menkul kıymetler ve mülkiyet kayıtları gibi varlıkları yöneterek esneklik ve güvenlik sağlar.

Atomik Transferler – Bir dizi varlığın birkaç taraf arasında güvenli ve eşzamanlı olarak aktarılması.

ASC1 (Algorand Akıllı Sözleşmeler)– Ethereum akıllı sözleşmelerinde beklediğiniz gibi, işlemler için otomatik olarak uygulanan kurallar ve mantık.

Bu farklı Katman-1 özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz .

Kullanım Durumları

Algorand, Algorand ekosistemi için kullanım senaryolarını geliştiren ve genişleten çok sayıda harika projeye sahip. Bu kullanım senaryoları arasında dijital menkul kıymetler, sabit madeni paralar, takaslar, kimlik, tedarik zinciri ve lojistik, izleme ve geliştirici araçları bulunur. Daha kapsamlı bir şirket ve çözüm listesi için Algorand sitesindeki kullanım senaryoları sayfasına göz atabilirsiniz.

Algorand’ın Odaklandığı 3 Altın Nokta

Görünür Bir Üçleme. Şimdiye kadar, blok zincirleri büyük ölçüde istek uyandırdı  . Bugün blok zincirlerinin istek uyandıran doğasının belki de en iyi kanıtı ünlü  blok zinciri üçlemesidir . 2000’in kanıtlarıyla sürdürülen ve şimdiye kadar blok zinciri projelerini sayan üçleme, esasen mevcut blok zincirlerinin aşağıdaki üç özellikten en fazla ikisini sunabileceğini belirtiyor: 

  • Güvenlik
  • Ölçeklenebilirlik 
  • Yerinden 

Gerçekte, üçlemede iyi seçenekler yoktur. Ademi merkeziyetçilik olmadan, bugün zaten var olan finansal sistemde kalırız: özel ve gizli. Güvenlik olmadan, işlem blokları ortadan kalkabilir: Mal veya hizmetleri teslim eden bir kişi, bu mal ve hizmetler için alınan ödemenin kaybolduğunu keşfedebilir; borçlar silinebilir; ve halka açık defter, düşmanlar tarafından kendi çıkarları için tahrif edilebilir. 

Ölçeklenebilirlik olmasaydı, yalnızca küçük bir ağ ile işlem yapabilirsiniz; küresel finans sistemine katılamazsınız. Hiçbir kullanıcı bu temel özelliklerden herhangi birinden ödün vermeyi düşünmemelidir. 

Maliyet, Hız ve Güvenlik 

Elbette, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik bağımsız değişkenler değil, birbiriyle oldukça ilişkili olanlardır. Birlikte, hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için önemli olan önlemleri etkilerler: yani hız, güvenlik ve maliyet. Hızlı olmayan bir blok zinciri muhtemelen ölçeklenemez. Ancak maliyeti artırarak hızı garanti etmek bir çözüm değildir: İşletmesi çok maliyetli olan bir blok zinciri ölçeklenemez. Aslında, maliyet herkes tarafından karşılanırsa, blok zincirine çok az kişi katılacaktır. Ve maliyet birkaç varlıkla sınırlıysa, sistem merkezileştirilecektir. Ve herhangi bir merkezi sistem, doğası gereği güvensizdir, çünkü daha az hedefe saldırmak milyonlarca hedeften daha kolaydır.

Kısaca Algorand Teknolojisi

Algorand’s Logic ve Pure Proof-of-Stake.  Algorand’ın mantığı basittir: tüm ekonominin güvenliğini ekonominin çoğunluğunun dürüstlüğüne bağlar ve ekonominin   küçük bir alt kümesinin tüm ekonominin kaderini kontrol etmesini imkansız hale getirir.

: Algorand yeni Proof-of-Stake: Pure PoS. dayanmaktadır. Esasen, bir Saf PoS para cezası uygulama korkusuyla kullanıcıları dürüst tutmaya çalışmaz. Daha ziyade, azınlık bir paranın hile yapmasını imkânsız hale getirir ve paranın çoğunluğu tarafından hile yapmayı aptalca yapar. 

Algo’da hiçbir para rehin değildir. Tüm para her zaman olması gereken yerde: cüzdanınızda, harcanmaya hazır parmaklarınızın ucunda veya Algorand blok zincirinin size sunduğu çeşitli finansal araçlarda. Sistemdeki tüm parayı göz önünde bulundurduğunuzda, nerede olursa olsun, paranın çoğu dürüst ellerde olduğunda sistem güvenlidir. 

Söylediğimiz gibi, paranın küçük bir kısmının sahiplerinin tüm sisteme zarar vermesi imkansızdır ve paranın çoğunluğunun sahiplerinin kendi mal varlıklarının değerini düşürmek için kötü davranmaları aptalca olur. 

Örneğin, iş kanıtı veya bağlı PoS’de birkaç kullanıcı, diğer kullanıcıların işlem yapmasını engelleyebilir. Algorand’da, yalnızca paranın çoğunluğunun sahipleri diğer kullanıcıların işlem yapmasını engelleyebilirdi. Ancak bunu yaparlarsa, para biriminin itibarı büyük ölçüde zarar görür, para birimi artık evrensel olarak kabul edilemez ve satın alma gücü büyük ölçüde azalır. Paranın çoğunluğunun sahipleri için iyi bir sonuç değil. 

Pure Pos Uygulaması: Şimdi Algorand’ın bir sonraki bloğu seçmek için nasıl saf PoS kullandığını görelim. 

Üçlemeyi hatırlıyor musun? Blok oluşturmanın aynı anda ölçeklenebilir, güvenli ve merkezi olmayan olmasını istiyoruz. Çok yüksek bir seviyede, Algorand’da iki aşamada yeni bir blok inşa edilir. 

  • İlk aşamada, tek bir jeton rastgele seçilir ve sahibi, bir sonraki bloğu öneren kullanıcıdır. 
  • İkinci aşamada, şu anda sistemde bulunan tüm tokenler arasından 1000 token seçilir. Bu 1000 tokenin sahipleri, ilk kullanıcı tarafından önerilen bloğu onaylayan birinci aşama 2 ‘komitenin’ parçası olarak seçilir.

Buna göre, komitenin bir üyesi iki veya daha fazla genel olarak kimi kez seçilebilir, bu durumda bu üye komitede bir sonraki bloğu onaylamak için k oya sahip olacaktır. 

İkinci aşama neden gerekli? Herhangi bir toplumda ve blok zincirleri bir istisna değildir, her zaman küçük bir kötü aktör yüzdesi bulunur; yüzde 1 diyelim. Belki yüzde 2. Kişi çok tehlikeli bir toplumda yaşayacak kadar talihsizse, yüzde 10 kötü aktörler olabilir. Belki de yüzde 20! Ama hiçbir toplumda kötü aktörler çoğunlukta olmayacak; aksi takdirde toplum olmazdı. Bir toplum, üyelerinin çoğunluğu önceden belirlenmiş kurallara uyduğu sürece vardır. 

Algorand’daki tokenların yüzde 10’unun dürüst olmayan insanlara ait olduğunu varsayalım. Daha sonra, birinci aşamada bir blok önermek için seçilen kullanıcı on defada bir kötü oyuncu olabilir. Buna göre, bazı kullanıcılara bloğun X olduğunu ve diğer kullanıcılara bloğun Y olduğunu vb. Söyleyebilir, böylece blok zincirinin ne olduğu konusunda anlaşmazlık yaratabilir. 

2. aşama bu sorunu ortadan kaldırır. Aslında, jetonların en fazla yüzde 10’u dürüst olmayan ellerde iken rastgele 1000 jetonu seçerseniz, seçilen madeni paraların çoğunluğunun kötü oyunculara ait olma olasılığı, yani komitenin oylarının çoğunun kullanılma olasılığı kötü aktörler tarafından ihmal edilebilecek kadar düşüktür. 

Varsayalım ki, bu sefer blok önermek için seçilmediniz. Ayrıca önerilen bir bloğu onaylamak için bir komitenin parçası olmak için seçilmediniz. Ancak belli bir B bloğunun komitenin 700 oyu ile onaylandığını görüyorsunuz. O zaman, B’nin gerçekten bir sonraki blok olduğunu biliyorsunuz.

250M Algo Hibe Programı

PROGRAM HAKKINDA 

Algorand, topluluğumuzla birlikte sınırsız ekonomi için güvenilir, halka açık ve izinsiz bir altyapı inşa ediyor. Misyonumuza destek olarak 250 milyon ALGO Hibe Programı başlatıyoruz. Bu çok yıllı Hibe Programı, uygulama geliştirme, araçlar ve altyapı, araştırma, eğitim ve topluluk genelinde çeşitli finansman düzeyi fırsatları sunar. Bunlar, canlı, çeşitli ve gelişen Algorand ekosisteminin büyümesini destekleyen inovasyon ve gelişimi güçlendirecek.

DÖRT HİBE KATEGORİSİ

  1. Araştırma Önerileri; Algorand ve diğer blok zinciri ekosistemlerinin uzun vadeli başarısına potansiyel olarak büyük katkılarla yenilikçi araştırma yönlerinin finanse edilmesi.

Algorand Vakfı, blok zincirleri, kripto para birimleri, belirteç ekonomisi, dağıtılmış sistemler gibi bilgisayar bilimi, kriptografi, programlama dilleri ve AI gibi gelişen disiplinlerle ilgili geniş bir etki alanı yelpazesinde araştırmaları desteklemektedir. Finansman ve uygun olduğu durumlarda, blok zinciri yönetişimi ve ekonomi tasarımı ile ilgili araştırma projelerine katılım, Algorand ve blok zinciri ekosistemlerinin uzun vadeli başarısı için çok önemlidir. Finansman talepleri, Algorand ve diğer tüm blok zinciri ekosistemlerinin uzun vadeli başarısına potansiyel olarak büyük katkılarla yenilikçi araştırma yönlerini tanımlamalıdır.

  1. Geliştirme Araçları ve Altyapı; Algorand blok zinciri ve kullanımı üzerinden geliştirmeyi desteklemek için araçlar ve altyapı bileşenleri. Bu araçlar ve bileşenler, Algorand ağını geliştiriciler ve sistem kurucular için kolayca erişilebilir hale getirmelidir.

Algorand Vakfı, Algorand blok zincirinin gelişimini desteklemek için araçların oluşturulmasına fon sağlıyor. Bu, ağın ve ekosistemin büyüyebileceği temeli oluşturacak, böylece Algorand ağını geliştiriciler ve sistem kurucular için kolayca erişilebilir hale getirecek. İlk öncelikler, uygulamalar, yardımcı programlar, izleme, araç oluşturma, dağıtım ve kitaplıklar gibi geliştirme alanlarını içerir, ancak Algorand blok zinciri çevresindeki diğer yenilik alanlarına açığız. Odak alanları arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, Kullanıcı alıştırma araçları, ASC için IDE entegrasyonu, Varlık oluşturma ve manipülasyon, TEAL’e Derleme, TEAL analizi ve resmi kanıtlar bulunur.

  1. Uygulamalar ve Kullanım Durumları; Çeşitli gerçek dünya kullanım durumlarını hedefleyen ve ana akımın benimsenmesini sağlamak ve sınırsız ekonomiyi mümkün kılmak için yüksek potansiyeller sergileyen uygulamalar oluşturan ve devreye alan projeler için hibeler.

Algorand Vakfı, çeşitli gerçek dünya kullanım durumlarını hedefleyen ve ana akım benimsemeyi teşvik etmek ve sınırsız ekonomiyi mümkün kılmak için yüksek potansiyeller sergileyen uygulamalar geliştiren ve dağıtan projelere hibe veriyor. Algorand blok zinciri ölçeklenebilir, verimli, nihai ve güvenli bir şekilde programlanabilir. Bu teknik özellikler Algorand’ı değer yaratma, kitlesel benimseme ve yıkıcı ekonomik ve ticari yenilikler sağlayan gerçek iş uygulamaları geliştirmek için doğal bir ağ haline getiriyor. Bunlar birkaç örnektir, ancak yine, diğer uygulamalara ve yenilikçi kullanım durumlarına açığız: DeFi veya Açık Finans, Ödemeler, Varlık değişimleri, Sosyal medya, Tedarik zinciri, Telif hakkı kimlik doğrulaması, Varlık belirtme ve Küresel Bilgi Sistemleri.

  1. Eğitim ve Topluluk; Açık kaynaklı, merkezi olmayan teknolojiler ve bunların iş ve toplum üzerindeki etkileri konusunda farkındalık yaratan eğitim çabalarını desteklemek. Ayrıca Algorand topluluğunu güçlendiren ve büyüten topluluk öncülüğündeki girişimleri de destekliyoruz.

Algorand Vakfı, toplum katılımına değer verir. Şu anda, Algorand Büyükelçi Ödül Programı aracılığıyla avukatlarımızın yerel katılımını destekliyoruz . Vakıf, küresel olarak çeşitli, canlı bir Algorand topluluğunun büyümesini geliştirmek için, topluluk liderliğindeki girişimleri desteklemeyi ve daha sonra, daha geniş bir topluluğa hangi projeleri oylama fırsatı veren topluluk temelli bir açık hibe programını başlatmayı da değerlendirecektir. hibeleri almalıdır. Topluluğumuzun farklı doğası göz önüne alındığında, topluluk katılımları için herkese uyan tek bir kriter olduğuna inanmıyoruz ve bu nedenle hibe için faydaları belirlemek için vaka bazında topluluklarımızla etkileşime girmeye açık olacağız.

Algorand’a Yeni Versiyon Geliyor

Algorand son zamanlarda çok ses getiren projelerden birisi olarak adından çok söz ettiriyor. Neredeyse her ay birkaç yeni geliştirme ve yeni ortaklık duyurusu yapıyorlar.

Tüm bunlar projeye değer katarak yatırımcılarında dikkatini çekmeyi başarıyor. Daha öncede bir haberimizde bahsetmiştik. Algorand Ethereum projesi ile sık sık karşılaştırılıyor. Bunun bir sebebi Algorand’ın kendini konumlandırdığı yer.

Yani Algorand saniyede 1000 blok onayı işlem kapasitesi ile Ethereum projesini yerinden etmeyi planlıyor. Bunu başarmak içinse sürekli kendini güncel tutarak mainnet’ine yeni projeler dahil ediyorlar. Piyasada büyük bir alanı kaplayan USDT Algorand mainnetine giriş yapmıştı.

Son olarak Ethereum ağını bırakarak Algorand’a katılan USDC stabil coini çok ses getirmişti. Bu anlaşma Ethereum ağını bırakıp Algorand ağına geçmeyi planlayan projeler için öncü oldu. Eğer USDC Ethereum ağını bırakıp Algorand ağına katıldıysa bunun devamı gelecek gibi görünüyor.

Algorand Ürün Müdürü Naveed Ihsanullah

Algorand proesinden ne zaman yeni haberler gelecek diye beklerken bu hafta bir röportaj yayınlandı. Röportajı yapan kripto dünyasında çokça bilinen Kripto Emre youtube kanalıydı. Peki bu röportajda nelerden bahsedildi. Heyecan verici bir haber var mıydı?

Evet hemde çok heyecan verici bir haber geldi. Haber Algorand Verison 3.0 . Peki nedir bu version 3.0 gelin Navees Ihsanullah’ın ağzından bunu anlamaya çalışalım.

‘’Kasım ayında V2 için odaklanamk istediğimizi şey, bahsettiğimiz 3 faktöre sadık kalan bir platfrom oluşturmaktı. Merkezsizleşme, güvenlik ve ölçeklendirilebilirlik. Ölçeklendirilebilirlik dediğimiz de 100 ya da 1000 hatta 1 milyon kişi boyutunda bile değil. Global boyutta. Bizim akıllı sözleşme sistemimiz global boyutta işleyebilmesi için özellikle bazı sınırlamalarla oluşturulmuştur. Versiyon 1 seviye 1 akıllı sözleşmelerinde yapmamızın zor olacağını fark ettiğimiz şey blokzinciri ‘’state’’ erişimiydi.

Bu işlemin bir parçası olarak değil de örnek olarak sen ile ben birbirimize bir varlık gönderirken bizim statelerimizi alakadardır ve akıllı sözleşmerimizi bunu görür ama yoldaki birinin blokzincir değeri alakasızdır dolayısı ile de ulaşılabilir değildir. Bu yapmak istediğin bazı şeyleri çok zorlaştırabilir ve tekip eden aylarda çalışkan mühendis ekibimiz gerekli blokzincir state’lerine ulaşmak için hızlı ve kullanışlı bir yol geliştirdi. Bu sistem de Ağustos sonunda çıkacak yeni akıllı sözleşmelerimizin içinde olacak’’

Naveed bunu Algorand için ilk büyük gelişme olarak yorumladı. Bir diğer önemli bulduğu konu ise blockchain dünyasında sıkça duyduğumuz özel ve genel anahtar konusuna değindi.

Genel Anahtar ve Özel Anahtara Farklı Bir Bakış Açısı

‘’Blockchain dünyasında sıklça bilinen bir konsept var; özel anahtar vardır ve genel anahtar vardır. Özel anahtar hesapla ilişkilidir, onunla kişinin ne kadar parası olduğuna, kim olduğuna bakılabilir.Genel anahtar ise harcama anahtarıdır, işlemlere izin vermek için kullanılır.Bu güzel bir sistem tabil ki kullanışlıda. Fakat bunun bazı sınırlamaları var mesela sana hesabımı satamam. Sana hesabımdaki varlıkları satabilirim, temsil eden yeterince para varsa Mona Lisa’yı satabilirim. Sana onu verebilirim ama içindeki varlıklar ve para ile bütün bir hesabı veremem. Bunun sebebi imza anahtarının aynı kalması yani bu sana bir ev satmam ama anahtarının bir kopyasın tutup istediğimde içeri girmem gibi bir durum olur.

Tekrar anahtar sistemiyle bu sorunu çözüyoruz. Bir hesabın imza anahtarı değişmezdir ve bu uzun vadeli ya da kurumsal hesaplar için kullanışlı olabilir. Ya da verdiğim örnekteki gibi hesabı satabilirsin. Pek çok alanla kullanışlı olabilir çünkü kuralları değiştirebilirsiniz Tekrar Anahtar’la mesela bir akıllı sözleşme ileride erişim için kural olabilir.

Zincir Dışı Akıllı Sözleşme 2021’de Geliyor

Algorand ekibi Zincir Dışı Akıllı Sözleşme olarak adlandırılan bir konsept geliştirdiklerini ve bunu 2021 yılında piyasaya süreceklerini açıkladı. Bu sitemden kısaca bahsedersek; çok uzun hesaplamalar yapma olanağı sağlayacak. ‘’ Blokzinciri bu emri yapmak istiyorumu ve işlem bitince geri dönen sonuçları muhafaza edecek. Fakat Algorand blokzinciri son hız ve kapasitede bu uzun hesaplama tarafından kesişmeden çalışmaya devam edecektir.

Yukarıda bahsedilen tüm gelişmeler gerçekten heyecan verici ve neredeyse tamamı yeni konseptler sayılabilir. Bu Algorand’ı diğer projelerden ayıran en önemli özellik. Hiçbir projeyi takip etmeden ekip teknolojiye farklı açılardan yaklaşıyor ve kendi konseptlerini oluşturuyorlar. Bu bir blockchain projesi için harika bir olay.   

Youtube videosunun detaylarına bakmak için;

Algorand Üzerine Bugün İnşa Etmeye Başla