Algorand’i Diğer Platformlardan Ayıran 5 Özellik

photo 2020 09 28 16 42 17
photo 2020 09 28 16 42 17
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralar yapı olarak geneksel bankacılık yönteminin eksi ve sıkıntılı yönlerine bir alternatif hatta daha iyi bir versiyonu olarak ortaya çıktılar. Örneğin yüksek gönderim ücretleri, 7/24 işlem yapamama sıkıntısı, uzun bürokrasi gereksinimleri vb. Fakat günümüzde yoğun ihtiyaçlar dolayısıyla kripto paraların geliştirmeye ilk müsait olanı; Ethereum, oldukça yüksek gönderim ücretleri ve yoğunluğa bağlı olarak saatleri hatta 1 günü bulabilen gönderim sürelerine ulaştı.

Grafikte de görüldüğü üzere Temmuz ayından beri gönderim ücretleri ve yoğunluğu 2017 senesinde olduğundan beri oldukça arttı ve bu yönüyle kullanıcıları memnun etmemeye hatta kullanıcılara başka platformlar ve kripto projeleri aratmaya başlattı. Bu noktada güvenliği, çoklu cüzdan desteği, düşük gönderim ücretleri ve 4 saniyede tamamen biten blok süresiyle Algorand kullanıcılara el salladı. Algorand, duymayanlar için oldukça yeni bir proje. 2019 yılında MIT üniversitesinde kriptoloji alanında çalışan Profesör Silvio Micali tarafından kurulmuş bir projedir. Yine ekip içerisinde oldukça önemli isimler ve danışmanlar görev alıyor. Takımın çoğu ise finans tecrübesine de sahip, bu yönü Algorand’ı blok zincirin en geniş kullanım alanı olan finans sektöründe oldukça önemli bir noktaya oturtuyor.

Gönderi Ücretleri

Geçen gün neredeyse 20 dolar fee ödediğimiz Ethereum’un karşısında $0.001’dan daha az olan gönderim ücretiyle Algorand projesi oldukça ekonomik bir alternatif oluyor. Tabir-i caizse Ethereum kullanıcılarının artık işlemim tamamlansın ne kadar sürerse sürsün dediğine kendimiz de şahit olmuş durumdayız. 4 saniyede tamamlanan gönderim süresi ise diğer bir avantajı.

Kullanıcıların ve yatırımcıların aklında artık şu soru beliriyor: “Gerçekten bu kadar alternatif varken Ethereum’a mecbur muyuz?”. Cevap kesinlikle hayır. Çünkü Ethereum ilk çıktığı zamanlarda oldukça fazla yenilik getirmişti ve neredeyse piyasayı tek başına domine ediyordu. Hal böyle olunca kullanıcılarda hazır oturmuş sistem varken yeni alternatifler aramaktan alıkoydular kendilerini.

Gönderim Süresi

Merkezi olmayan bir borsa olan IDEX ve stabil kripto para Tether gibi yüksek profilli projeler, Algorand’da protokollerinin bir örneğini oluşturmaya karar verdi. Bunu yapmayı seçmelerinin nedeni ise Algorand projesinin temelindeki teknolojidir. Aynı zamanda bu kararda Algorand projesinin mikro ödeme altyapısını da desteklemesi olması da oldukça etkili bir rol oynadı çünkü kullanıcılar borsa tarafında da beklemek istemiyor yatırdıkları tutarın hesaplarına geçmesi için çünkü her ne kadar Algorand 4 saniyelik bir işlem süresi sunuyor olsa da borsa onayı alması kimi zaman biraz zaman alabiliyor. Konunun daha derinine girersek ve Ethereum ile Algorand karşılatırması yaparsak karşımıza aşağıdaki başlıklarda belirtilen şekillerde çeşitli pozitif sonuçlar çıkacak

Altyapı Desteği

Hem Ethereum hem Algorand temelinde birer platform projesidir. Yani amaçları blok zincir projeleri için bir altyapı sağlayarak projenin tüm özelliklerini kullanmalarını sağlamaktır. Bunlar üzerinde finans, sağlık, emlak, oyun gibi sektörler için ihtiyaca bağlı projeler geliştirilebilir ki zaten Ethereum üzerinde oldukça fazla sayıda görüyoruz örneklerini. Fakat her ne kadar kullanıcılara böyle bir imkan verseler de yeterli sayıda donanımlı bir geliştirici tabanı oluşturmadan platformlar oldukça kullanışsız olur. Sağlıklı bir geliştirici tabanı oluşturmak, bir ekosistemin ve doğrudan o projenin büyümesi için çok önemlidir. Bu amaçla, Algorand Vakfı, blok zincirindeki geliştirici faaliyetlerini teşvik etmek için 250 milyon ALGO (yaklaşık 80 milyon ABD Doları) Hibe Programı başlattığını duyurdu. Algorand Vakfı’nın bu programı, dört kategoride hak eden geliştiricilere dağıtılacak:

·         Araştırma Önerileri: Algorand’ın uzun vadeli geleceği üzerinde büyük etkisi olan fikirler.

·         Geliştirme Araçları ve Altyapı: Algorand üzerinde proje veya kripto para geliştirmeyi kolaylaştıracak araçlar ve altyapı bileşenleri.

·         Uygulamalar ve Kullanım Örnekleri: Günlük hayatımıza oldukça fayda getiren gerçek dünya projeleri.

·         Eğitim ve Topluluk: Genel halkı blok zincir alanında eğiten eğitim çabaları.

Bu tarz bir girişim Algoran projesini diğer projelerden oldukça fazla öne çıkarıyor. Bilindiği üzere çoğu fikir sadece fikir olarak kalıyor çünkü maddi olarak destek ya da kaynak bulamıyorlar. Bu yönüyle Algorand, Ethereum ve diğer platform projelerinden oldukça önde konumlanıyor. Algorand, daha fazla işletmeyi, kurumu ve kuruluşu platformlarında ağırlamak için özel ve izinli bir alternatif sunmaları gerektiğini fark ediyor. Ayrıca, özel ve genel zincirleri aşağıdakiler için birlikte çalışabilir hale getirmeleri gerekecek:

·         İşletmelerin özel bir blok zincirindeki hassas verileri izole etmesini ve kontrol etmesini sağlamak.

·         Birlikte çalışabilir halka açık blok zinciri aracılığıyla dünyayla güvenli bir şekilde etkileşime girmelerine izin vermek.

Bu özellikleri şu an bir arada sunan başka bir proje maalesef canlı olarak piyasada bulunmuyor. Ethereum üzerinde geliştirilen projeler ise küçük bir ağ yoğunluğuna sahip olduğunda 51 saldırısı denilen bir saldırı ile zincire saldırı kabul edebiliyor fakat hem Algorand hem de Algorand ağında geliştirilen diğer projeler Algorand’ın güvenli altyapısı sayesinde böyle bir saldırıdan muaf kalıyor.

Konsensüs ve Güvenlik

Algorand projesi temelinde PPOS konsensüs kullanıyor yani geleneksel POS sistemine göre hem kendisine hem de platformuna oldukça yüksek güvenlik sağlıyor çünkü herhangi bir onay yapılacağı zaman bu onay tamamen rastgele şekilde seçiliyor ve bu özelliği ile yine Ethereum ve diğer platformlardan daha öne çıkıyor çünkü her ne kadar sağlam ve donanımlı olsalar dahi PPOS şu anda yapısı ve kodlaması itibariyle en güvenli konsensüs algoritmasıdır. Bunun bir örneğini de USDC projesinin Algorand altyapısına geçmesinden de anlayabiliyoruz. Aynı zamanda Amerika’da bazı bankaların ve kurumların da Algorand altyapısını kullanmaya başlayacağının haberlerini de Algorand sosyal medyası üzerinden duyduk.

Geliştirici Desteği

Algorand diğer projelerin eksik ve zor yanlarını incelemişçesine, geliştiriciler için kolaylıkla geliştirme yapabilecekleri bir ortam hazırlamış. Örneğin bir özellik sayesinde Algorand geliştiricileri komut dosyaları ile uğraşmadan basit bir Python komut dosyası ile gerekli yükleme işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu konu Ethereum üzerinde kimi zaman karmaşık ve uzun olabiliyordu. Gerekli kodun çalıştırılması için basitleştirilmiş yaml dosyaları sayesinde oldukça kolay ve kısa sürede çalışan bir sistem kurulmuş durumda Algorand tarafında da. Bunun yanında Algorand websitesi üzerinde hem yeni başlayan geliştiriciler hem de profesyonel geliştiriciler için hem topluluk tarafından hem de Algorand ekibi tarafından hazırlanmış ve kullanıma sunulmuş çeşitli uygulamalar ve kurulumlar yer almaktadır.

Merkezi olmayan alanda mevcut olan en iyi teknolojiyi sunmaya odaklanan Algorand projesi takımı daha şimdiden piyasadaki en kıskanılacak iş ortaklarına sahip, sonuç olarak Algorand’ın neden bu kadar popüler bir proje haline geldiğini anlamak pek de zor değil. Dünyanın yaşayan en büyük kriptografi uzmanlarından biri olan Silvio Micali tarafından yönetilen Algorand, 2019 yılı içerisinde birdenbire ortaya çıktı ve şu anda akıllı sözleşme yarışına liderlik pozisyonun en güçlü adaylarından birisi. Eğer Ethereum ağı bu şekilde giderse ve 2.0 güncellemesi yine gecikirse Algorand tüm bu artı yönleri ile Ethereum’u kolayca tahtından edebilir. Çünkü Ethereum 2.0 ile gelmesi beklenen bazı özellikler Algorand Layer sisteminde kullanıcılara şu an halihazırda sunuluyor.

Algorand’i Diğer Platformlardan Ayıran 5 Özellik