Alibaba Kuruluşundan ICO Tanıtımlarına Yasak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in online alışveriş sitesi ve Alibaba’nın alt kuruluşu olan Taobao, Salı günü yapılan basın açıklamasına göre bundan sonra platformdaki ICO bağlantılı hizmet sunan mağazaları yasaklayacak.

Resmi açıklama firmanın geçmiş kriptopara bağlantılı kısıtlamalarına bir güncelleme niteliğinde geldi. Daha önce Taobao müşterilerinin Bitcoin (BTC) gibi kriptoparalarla bağlantılı hizmetlere, kriptopara mining tutorial’larına, Bitcoin mining makinelerine ve diğer bağlantılı donanımlara erişmesini engellemişti.

Yeni düzenleyici çerçeve 17 Nisan’dan itibaren geçerli olacak ve iki büyük değişikliği içerecek. İlk olarak yeni kurallar genişletilerek kriptopara konseptine ICO’lar ve diğer “benzer dijital ürünler” de katılacak. İkinci olarak ise Blockchain teknolojisine bağlı dijital ürünler ve türevlerinin kontrolü daha da artacak.

Bu yeni düzenlemelerin hayata geçmesiyle, Taobao müşterileri ICO’larla bağlantılı yasal olmayan para toplama ve kolay spekülasyon yaratma gibi finansal risklerden korumayı amaçlıyor. People’s Bank of China’nın (PBoC) da Eylül 2017’de ICO’ları yasaklama kararına atıfta bulunan Taobao, kullanıcılara hiç bir kuruluşun “dijital paralar veya benzer dijital ürünlerle ilgili” ticaret, borsa, fiyatlandırma, ödeme veya diğer hizmetleri sunamayacağını açıkladı.

Taobao ayrıca yeni kuralları ihlal eden ve whitepaper yazma hizmeti gibi ICO bağlantılı hizmetleri sunan mağazaların cezalandırıcı tedbirlere maruz kalacağını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Cointelegraph’ın yayınladığı habere göre, Alibaba Dubai merkezli Alibabacoin Foundation ICO’sunu şirketin adını kullanarak “dikkat çeken, tekrarlanan ve kasıtlı olarak yanıltan” bir uslüp benimsediği gerekçesiyle telif hakkı ihlalı nedeniyle dava açmıştı.

Cointelegraph

Alibaba Kuruluşundan ICO Tanıtımlarına Yasak