Reklamı kapat

Alman Bankaları ATM’lerde Bitcoin ve Ethereum Kullanma Şansına Sahip

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 7 Haziran 2018
0 görüntülenme

Almanya’nın FCA’i Federal Finansal Denetim Otoritesi (BaFin) bankaların ATM’lerden euro karşılığında bitcoin yada ethereum değiştirme özelliği sunma haklarının olduğunu açıkladı.

Almanya’nın sol kanat partisinin temsilcisi Thomas Lutze’nin sorusunu cevaplayan BaFin şöyle söyledi:

“Mülkiyet ticareti yapma hakkı bulunan her enstitü Bitcoin- euro değişimi sağlayan makineler kurabilir. Ama şimdiye kadar yapıldığı görülmedi.”

Evet, tüm bankalar ATM’lerini kripto- euro, yada tam tersi, işlemleri sağlayacak şekilde güncelleyebilir fakat şimdiye kadar hiçbir banka bunu yapmadı.

Bunun nelere sebep olacağı henüz bilinmiyor ancak şu an Amerika’da yaklaşık 3,000 kripto ATM’si var ve bu sayı büyümeye devam ediyor.

QR kodlar sayesinde tarama ve onaylamanın mümkün olduğu düşünülüldüğünde  ATM’leri modifiye etmek oldukça basit bir işlem gibi gözüküyor.

Fakat bankaların böyle bir yatırımın karşılığını alıp alamayacakları konusundaki fikirleri henüz bilinmiyor.

Öte yandan BaFin’e göre 6 Alman bankasının kripto ticareti yaptığı da biliniyor.

Bankaların isimleri belirtilmedi fakat en az bir tane özel, küçük bir bankanın varlıklı müşterilerine ve diğer kamusal yatırımcılara kripto seçeneği sunduğu biliniyor.

Almanya’nın en büyük ikinci borsası Eylül’den itibaren Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple ticaretini mümkün kılacak bir uygulama hazırladı.

Yani, Paris’in U dönüşü ve Frankfurt’un Londra’nın ekonomi piyasasının dikkatini çekme çabaları düşünüldüğünde Avrupa’nın en büyük ekonomisinin kriptoyu kabul etmeye başladığı öne sürülebilir.

Trustnodes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Madenciliğinin Bir Numarası Bitmain Halka Arz Edilebilir Sizlere daha önce dünyanın en büyük ikinci Bitcoin mining rig üreticisi olan Canaan Creative‘in halka arz edileceğinin haberini vermiştik. Bu sefer ise kripto madenciliğinin en büyüğü Bitmain halka arz edilmeyi düşünüyor… Bugün Bloomberg’e verdiği demeçte 32 yaşındaki CEO Jihan...
Mert Kaya 7 Haziran 2018