Almanya, Bu Altcoin’i Tutuyor: Dünya Devi Konumunda!

Vural Erkan
Vural Erkan 28 Kasım 2022
7.521 görüntülenme
Almanya, Bu Altcoin'i Tutuyor: Dünya Devi Konumunda!

Almanya, Blockchain sektörüne erken girmesinin avantajını görüyor. Şu anda Almanya, lider altcoin Ethereum için ikinci en büyük doğrulayıcı node konsantrasyonuna sahip ülke.

Almanya, lider altcoin projesinin en büyük doğrulayıcı ağlarından birini işletiyor

CV VC Labs tarafından yayınlanan 2022 Alman Blockchain raporuna göre Almanya, dünyanın en büyük Ethereum doğrulayıcı ağlarından birini işletiyor. Rapor, ülkenin Blockchain ekosistemine yapısal bir genel bakış sağlıyor. Almanya’nın Avrupa’nın Blockchain finansmanının yaklaşık %6’sını oluşturduğunu da kaydediyor.

Avrupa ülkesi tüm Ethereum node’larının %22,8’lik payına sahip durumda. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri %45,3 ile bu konuda başı çekiyor. Her iki ülke de, optimum ademi merkeziyet ihtiyacı göz önüne alındığında, tüm Ethereum ekosisteminin yarısından fazlasını işletiyor.

Altcoin

Rapora göre, coğrafi ademi merkeziyetçilik, bir ağın genel ademi merkeziyetçiliği için çok şey ifade ediyor. Ayrıca raporda uzmanlar, işlemleri sansürleme veya kontrol etme riskinin, yalnızca birkaç ülkenin doğrulayıcı node’lara hakim olduğu durumlarda çok yüksek olacağının altını çiziyor.

Kriptokoin.com’dan bildiğiniz üzere, lider altcoin Ethereum’un misyonu, dünyanın önde gelen akıllı sözleşmeler bilgisayarı olmak. Bununla birlikte, doğrulama birkaç oyuncunun elinde olduğunda bu durumun gerçekleşmesi bir hayli zor olacak demektir. Öte yandan, sayılar geçen yıldan bu yana artıyor. ABD’deki Ethereum doğrulayıcılarının yüzde payı 2021’de %36,92 iken, Almanya’nın payı %21,16 olarak gerçekleşti. Ağın sürekli büyümesine rağmen, doğrulayıcıların yoğunluğu belirli bölgelerde hala daha yüksek görünüyor.

Almanya, Avrupa’nın Blockchain finansmanının %6’sını oluşturuyor

Yalnızca 2022’de, Almanya’nın altcoin projeleri yaklaşık 8 milyar dolar topladı. Bu arada, finansman alan toplam proje sayısı 220’ye ulaştı. Böylece, Avrupa ülkesindeki unicorn sayısı 34’e ulaştı. Rapor, ülkenin dünyadaki girişim fonunun %2,4’ünü ve Avrupa’nın Blockchain fonunun %6’sını aldığını gösteriyor. İlginç bir şekilde, girişim fonu değeri bir önceki çeyreğe göre %50 düşerken anlaşma sayısı %10 arttı.

Aynı derecede önemli olan, finansmanın en büyük payı, tüm finansman anlaşmalarının %72’sini oluşturan erken aşamadaki altcoin projelerine gitti.

Altcoin
Almanya Blockchain raporu: Almanya’nın dünya ve Avrupa’ya göre Blockchain fonlama yüzdesi

2022’nin Blockchain finansmanının çoğu, Altyapı ve Geliştirme alanındaki yeniliklere gitti. Risk sermayedarları, tüm finansmanın %55’inden fazlasını bu alana tahsis etti. Aşağıdaki pasta grafiğine göre, DeFi %27’lik fonlama yüzdesiyle ikinci sırada yer alıyor. Onu %6 ile Non Fungible Token’ler (NFT) takip ediyor.

Altcoin
Sektöre göre Almanya Blockchain finansmanı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

7 Profesyonel Analist: Bitcoin Bu Diplere Işınlanabilir!
7 Profesyonel Analist: Bitcoin Bu Diplere Işınlanabilir! Lider kripto Bitcoin, FTX serpintisine ek olarak Çin’den gelen baskıyla karşı karşıya. Analistler, Bitcoin’in bir sonraki piyasa hareketinden ne bekleyecekleri konusunda fikir ayrılığına düştüler. “Bitcoin spot fiyatı kritik desteğe yakın” Bir yorumcu, 16.000 doların kırılması durumunda 12.000...
Vural Erkan 29 Kasım 2022