Dünyaca Ünlü Şirket: Bu Altcoin, Boğa Koşusuna Hazır!

Dünyaca Ünlü Şirket: Bu Altcoin, Boğa Koşusuna Hazır!
Dünyaca Ünlü Şirket: Bu Altcoin, Boğa Koşusuna Hazır!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu altcoin, daha önce ulaşılamayan kullanım durumlarına katılmak için Bitcoin’in tüm potansiyelinin kilidini açıyor. Kripto uzmanı RJ Fulton’a göre, Stacks’i diğer DeFi ekosistemleriyle karşılaştırmak, ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin uyumlu bu altcoin ciddi bir ivme kazanıyor

Çoğunluk, Bitcoin’in yeni Blockchain’lerde daha yaygın olan işlevsellikten yoksun olduğunu uzun zamandır biliyor. Başlıca sınırlamalardan bazıları akıllı sözleşme yeteneklerinin eksikliği. Ayrıca, çok sayıda işlemin verimli bir şekilde gerçekleştirilememesi de problem. Her ne kadar bu sınırlamalar ademi merkeziyetçiliği ve güvenliği korumayı amaçlasa da, istemeden de olsa kripto paralar için yenilikçi kullanım alanlarının daha fazla esneklik ve işlevsellik sunan diğer Blockchain’lerde geliştirilmesine yol açtı. Ancak, yeni ve gelecek vaat eden bir Blockchain sayesinde koşullar değişiyor.

Katman 2 Blockchain olarak bilinen Stacks, merkezi olmayan uygulamaların temeli olan akıllı sözleşmelerin kullanımı yoluyla Bitcoin’i programlanabilir hale getiriyor. Artık Non Fungible Token’ler (NFT), merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları, stablecoin’ler ve çok daha fazlası, Bitcoin’in son derece güvenli ana Blockchain’iyle kesinliği korunurken oluşturulabiliyor. Stacks yalnızca programlanabilirlik kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda Bitcoin’in ölçeklendirilmesine de yardımcı oluyor. Böylece, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesini ve sinir bozucu ücretlerin en aza indirilmesini sağlıyor.

Altcoin

Stacks’in gelişen bir ağı var

İstatistikler, Stacks’in yerel tokenı STX’e olan talebin etkileyici bir oranda arttığını gösteriyor. Token, işlem ücretlerini ödemek ve ağın güvenliğini sağlayan madencileri ödüllendirmek için kullanılıyor. Yakın zamandaki bir sunumunda yönetim, Blockchain’de ne kadar büyüme yaşandığını gösteren birkaç ölçütü vurguladı. 2022’nin dördüncü çeyreğinden 2023’ün ilk çeyreğine kadar STX adreslerinin toplam sayısı %16 oranında arttı. Aynı zaman diliminde günlük aktif adresler %33 arttı.

Daha fazla aktif adresle, işlemler de benzer bir model izledi. 2022’nin 4. çeyreği ile 2023’ün 1. çeyreği arasında işlemler %45 arttı. Ayrıca ve belki de en önemlisi, inşa edilen toplam akıllı sözleşme sayısı %150 artarak Blockchain’de daha fazla gelişme yaşandığının bir işareti oldu.

Diğer altcoin’lerden ayıran bir kesinlik seviyesine sahip

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sektörü dizginlemeye çalışıyor. Ajans kampanyasını sürdürürken diğer kripto paralar muhtemelen zarar görecek. Bununla birlikte, Stacks’ın en kötüsünden uzak kalması mümkün. Çünkü kurucuları isteyerek düzenleyici bürokrasiyle irtibata geçti. Bu doğrultuda, Temmuz 2019’da SEC’in ‘menkul kıymet’ tanımını kabul etti. Düzenleyici izin, holder’lara öngörülemeyen iddialar veya davalar olasılığının düşük olduğu konusunda güvence verebilir. Bu da Stacks’i diğer kripto para birimlerinden ayıran bir kesinlik seviyesi.

Altcoin

Altcoin için yenilikler devam ediyor

Bu yılın sonlarında yapılması planlanan Nakamoto Sürümü, ağa güvenlik, yetenekler ve ölçeklenebilirliği artırmaya yardımcı olacak bir dizi ek özellik getirecek. Yükseltmenin belki de en çok beklenen yönü, yetenekleri yeni bir seviyeye taşıyacak olan, güvene dayalı olmayan, 1:1 Bitcoin sabitlenmiş bir varlık olan sBTC’nin tanıtılması.

Bitcoin ve akıllı sözleşmeler arasında sorunsuz birlikte çalışabilirlik sağlayan sBTC, geleneksel Bitcoin piyasası ile merkezi olmayan finans ekosistemi arasındaki boşluğu dolduracak. Böylece, Bitcoin sahiplerinin BTC’lerinin kontrolünü bırakmak zorunda kalmadan DeFi uygulamalarını keşfetmelerini sağlayacak. Bu çığır açan gelişme, gerçek bir oyun değiştirici. Ayrıca, Bitcoin’e gerçekten güvenilir bir şekilde tam programlanabilirlik sağlayarak yeni bir olasılıklar dünyasının kilidini açıyor.

sBTC’ye ek olarak Nakamoto Release, sürtünmesiz işlemleri teşvik etmek için yeni ölçeklendirme özellikleri sunacak. İşlemler halihazırda Bitcoin’in 10 dakikalık blok süresiyle sınırlı. Ancak “hızlı blokların” devreye girmesi işlemlerin sonuçlandırılmasını yaklaşık 5 saniyeye kadar hızlandıracak. En önemlisi, Bitcoin’in tüm hash gücü, Stacks’in güvenliğini destekleyecek. Bu da bilgisayar korsanlarının Stacks ağına sızmak için Bitcoin Blockchain’i hedef almak zorunda kalacakları anlamına geliyor. Kaldı ki bunu henüz başarana yok.

Altcoin

Stacks için beklentiler ne yönde?

Zamanında yaşanan birkaç gelişme ve Bitcoin’in gelişen kullanım alanlarının yeni yeni fark edilmesi Stacks’in ivme kazanmasına yardımcı oluyor. Altcoin, yalnızca geçtiğimiz ay yaklaşık %23 artış gösterdi. Yine de Stacks’in muhtemelen koşacak daha çok yeri var. Referans olarak, DeFi kullanım durumları için en yaygın kullanılan Blockchain olan Ethereum’u karşılaştırın. Bugün Ethereum’un piyasa değeri 225 milyar dolar civarında. Ayrıca, yaklaşık 25 milyar doları DeFi ekosistemine kilitlemiş durumda. Yani, Ethereum’un toplam piyasa değerinin yaklaşık %11’ini oluşturuyor.

Aynı mantığı 600 milyar dolarlık piyasa değeriyle Bitcoin’in potansiyel DeFi ekonomisine uygularsanız, bu Stacks’in yaklaşık 60 milyar dolarlık bir ekonomiye girmenin eşiğinde olduğu anlamına gelir. Bu da şu anki 1 milyar doların biraz üzerindeki değerinden çok uzak.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dünyaca Ünlü Şirket: Bu Altcoin, Boğa Koşusuna Hazır!