Türklerin Sepetindeki Altcoin ‘Cüzdan Hackiyle’ Düşüşe Geçti!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
459 görüntülenme
Altcoin 'Cüzdan Hackiyle' Düşüşe Geçti

On-chain dedektifi ZachXBT tarafından gündeme getirilen bir hack skandalında, popüler bir altcoin projesinin devam eden güvenlik açığı sorunlarını göz ardı ettiği öne sürüldü.

İlk 50 arasından bu altcoin projesi güvenlik açıklarını görmezden geliyor

Twitter’dan on-chain dedektifi @ceoleeparsons, Algrorand kullanıcılarının hack saldırılarından milyonlarca dolar kaybettiğini iddia etti. Vurgulanan nokta, Algrorand ekibinin güvenlik açıklarına müdahale etmemesi, olayı gizli tutması ve mağdur yatırımcıları kurtarmak için herhangi bir çaba göstermemesi.

@ceoleeparsons, Algorand’ın dün yeni CFO’sunu tanıttığı tweet’in altına, “Siz palyaçolar, topluluk üyelerinden milyonları çalan devam eden saldırıyı gerçekten kabul etmeye ve onlara yardım etmeye ne dersiniz?“ diye yazdı. Hack olaylarını inceleyen bir on-chain dedektif paltformu olan ZachXBT’de, Algorand’ın devam eden cüzdan boşaltma hack’ini “kabul etmemesi”ni gündeme getirdi. @ceoleeparsons’in söylediklerini retweet ederek destekledi.

Gizemli cüzdan boşaltma operasyonları

Cüzdan sağlayıcısı MyAlgo, 27 Şubat’ta tüm kullanıcıların MyAlgo’da depolanan Mnemonic cüzdanlarından para çekmelerini tavsiye eden kritik bir bildiri yayınladı. Mesajda, “son hack saldırıları” kabul edildi ve güven açığının temel nedeninin hala bilinmediği belirtildi.

Saldırılar bir haftadan uzun bir süre önce oldu ve o zamandan beri başka bir hareket olmadı.

9,2 milyon dolar kayıp

Konuyu derinlemesine inceleyen ZachXBT, bilgisayar korsanlarının 19-21 Şubat tarihleri ​​arasında başlıca 19,5 milyon ALGO ve 3,5 milyon USDC olmak üzere 9,2 milyon doları ele geçirdiğinden şüpheleniyor. MyAlgo’nun ilk uyarısından bir haftadan fazla bir süre sonra ZachXBT, Algorand’ı saldırganın çıkış yollarını kapatma konusundaki eylemsizliği nedeniyle kınadı. Gösterilen toplum ihmalinin kabul edilemez olduğunu da sözlerine ekledi:

Mağdur Algorand sahiplerinden gelen tweetleri bir araya getiren ZachXBT, 7 Mart itibarıyla cüzdan boşaltma işlemlerinin hala devam ettiğini söylüyor.

Algorand ekibi yanıt veriyor

6 Mart’ta Algorand Vakfı, durumu özetleyerek sorunu kabul etti. Soruşturmaların protokol veya yazılım geliştirme kiti güvenlik açıkları göstermediğini söyledi. Ayrıca, MyAlgo ile temasa geçildiğini ve cüzdan sağlayıcının herhangi bir güvenlik açığı tespit etmediğini doğruladı. Ama soruşturmalar devam ediyor.

Algorand CTO’su John Woods, kripto cüzdanlarının teknik açıdan nasıl çalıştığına odaklanan cüzdan güvenliği hakkında bir video yayınladı. Kullanıcılara, diğer cüzdan türlerine göre üstün koruması nedeniyle bir donanım cüzdanında para saklamalarını tavsiye etti: “anahtar hiçbir zaman donanım cüzdanından çıkmaz; donanım cüzdanı, anahtarı USB arabirimi aracılığıyla vermek için fiziksel yeteneğe sahip değil.”

Woods, kendisinin ve Algorand’ın topluluğunu dolandırıcılık ve hırsızlıktan etkilenmesini önemsediğini söyledi. MyAlgo güvenlik açıkları tespit edilirken topluluktan sabırlı olmalarını istedi. Fakat, hack olaylarının merkezinde kalan ALGO endişeli yatırımcıların neden olduğu satış baskısını tecrübe ediyor.

Altcoin piyasası yatayken, ALGO fiyatı düşüyor

Piyasa değerine göre 37.sırada yer alan Algorand, hack gündeminin ortasında %3 civarında kırmızıda işlem görüyor. Karşılaştırma için Bitcoin ve Ethereum %0,5’in altında yatay hareket ediyordu.

Kriptokoin.com olarak DeFi piyasasının Şubat ayı hack raporuna bu yazıda yer verdik. Geçen hafta hack olaylarıyla gündeme gelen tanınan projelerden biri Sandbox oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altcoin Kısıtlama Kararını Duyurdu Çakıldı
Bu Altcoin Kısıtlama Kararını Duyurdu: Fiyat Çakıldı! Borçlanma işlemlerini askıya alan DeFi altcoin projesi Tender.fi, %30’un üzerinde düşüyor. Proje ekibi, protokolün borçlanma taleplerine fazladan ödeme yaptığını, sorunu çözmeye çalıştıklarını bildirdi. DeFi altcoin projesi kısıtlama kararını duyurdu Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Tender.fi’nin yerel token’ı...
Buğra Çağlar 3 hafta önce