Reklamı kapat

Altcoin Dolandırıcıları Land Rover ve Lamborghini ile Yakalandı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 Nisan 2019
0 görüntülenme

Kanada’da yetkililer 22 milyon dolarlık dolandırıcılık olduğu iddia edilen ICO’nun (FUEL’in) elebaşlarına ait lüks arabaları ve dondurulmuş banka hesaplarını ele geçirdiler.

Coindesk’in haberine göre mahkemedeki belgelere bakılırsa, FUEL’i geliştirme niyetinde olmayan “blockchain hizmet şirketi” Vanbex kripto para ve fiat para olarak toplam 22 milyon dolar (yaklaşık 30 Milyon Kanada doları) toplamış.

Bunun yerine Kanada’nın müsadere yetkilisi, Vanbex’in kurucuları Kevin Hobbs ile Lisa Cheng’in parayı savurgan bir hayat tarzını finansa etmek için kullandıklarını söyledi. İki yeni Land Rover, Vancouver’da 3 milyon dolarlık apartman dairesi satın almışlar ve Lamborghini Aventador S kiralamışlar.

Yeminli bir ifadeye göre, “Vanbex 2017 yılında birkaç ay boyunca milyon dolarlar toplamış olsa da hiçbir zaman akıllı sözleşme sistemini başlatmadı. Hobbs ve Cheng yatırımcı fonlarını Vanbex’ten kendi hesaplarına yönlendirerek –kendi kişisel kullanımları için- azımsanmayacak miktarda servet kazandı. “

İlgili mahkeme başvurularına göre dolandırıcılık soruşturmaları devam ettiği sürece çifte borçlanmamaları, herhangi bir zarara sebep olmamaları ve mülklerini satmamaları emredilmiş. Banka hesapları da (neredeyse 1 milyon dolar değerinde) dondurulmuş durumda.

Etherparty Boş Çıktı

Vanbex’in FUEL token’larını sattığı, çünkü akıllı sözleşmeler için kurduğu “Etherparty” adı verilen yeni bir platformla bütünleşeceği söyleniyor.

Başka bir yeminli ifadeye göre ise Hobbs, Cheng ve Vanbex’in FUEL’in değerlerinin Etherparty sonrası artacağına söz vererek bu ICO’yu pazarladı.

Bir başka belge de FUEL token’larının “Rocket” adı verilen kripto para koin oluşturma sistemi dışında hiçbir ürün veya hizmet için kullanılmadığından neredeyse değersiz hale geldiğini bildirdi:

“2018’in Temmuz ayında Etherparty, FUEL token’larının artık satılmadığını ve yalnızca Rocket satın almak için kullanılabileceğini açıkladı. Rocket, FUEL alıcılarına vaat edilen sistemden farklıydı.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Tom Lee: Bitcoin 14.000 Dolar Olmalı Özet Eski Balinalar Geri Döndü Bitcoin 14.000 Dolar Olmalı Bitcoin Daha Ne Kadar Yükselecek? Kriptokoin.com – Fundstrat Global Advisors’dan Tom Lee, Bitcoin’in gerçeğe uygun değerinin 14.000 dolar civarında olduğuna inanıyor. Fundstrat’ın araştırma şefi ve yönetici ortağı, ayrıca eski...
Mesut İnan 5 Nisan 2019