Bu Altcoin Hacklendi: Fiyatı Adeta Çöktü!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
6.348 görüntülenme
Altcoin Hacklendi Fiyatı Çöktü

Hackerlar, 180 milyon dolarlık Euler Finance saldırısından sadece günler sonra ikinci bir DeFi altcoin projesinden 390 bin dolar daha çaldı. DeFi token’in fiyatı dakikalar için sıfırlandı.

Son iki günde ikinci altcoin hack saldırısı: 390.000 dolar çalındı

Blockchain güvenlik firması PeckShield tarafından gün içinde yapılan bir uyarıya göre, Web3 projeleri için ön satış platformu olan Poolz Finance (POOLZ), Binance Smart Chain ve Polygon ağlarında 390.000 dolarlık hack saldırısının kurbanı oldu.

15 Mart’ta bilgisayar korsanları, Poolz Finance’teki bir aritmetik taşma sorununu kullanarak yüzbinlerce dolarlık kripto para çaldı ve platformun yerel POOLZ tokeninin değerinin %93’ünden fazlasını kaybetmesine neden oldu.

Poolz Finance (POOLZ) hack saldırısının otopsi raporu

PeckShield’e göre ilk analiz, Poolz Finance ile ilgili bir ‘aritmetik taşma’ sorununa işaret ediyor. Bilgisayar biliminde, nispeten daha küçük depolama sistemine karşı daha büyük bir işlem verimi sorunudur. Bu sırada PeckShield, Token Vesting sözleşmesinde aynı gönderici tarafından tekrarlanan bir model belirledi.

Poolz, cross-chain bir IDO platformudur. Altyapısı, halka açılmadan önce fon sağlayan kripto projelerine izin verir. Ancak, POOLZ fiyatı günün hack saldırısının ardından %95’in üzerinde değer kaybetti. Şu anki 0,19 dolar fiyatı ATH seviyesinden %99 daha düşük. Yaklaşık iki yıl önce, Nisan 2021’de POOLZ, 50,89 dolarla zirve fiyatını kaydetmişti.

Euler Finance ilk kurbandı

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere hackerlar, 13 Mart’ta DeFi protokolü Euler Finance’deki bir açıktan yararlandı. Bilgisayar korsanları bir flash loan saldırısında platformdan 195 milyon dolardan fazla kripto para ele geçirdi. Bunu takiben Euler, hacker’a şu mesajı gönderdi: “Paranın %90’ı 24 saat içinde iade edilmezse, tutuklanmanıza ve tüm paranızın iade edilmesine yol açan bilgiler için yarın 1 milyon dolarlık bir ödül başlatacağız”.

DeFi altcoin piyasası 2022’de 3,8 milyar doları hackerlara kaptırdı

Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre 2022, 3,8 milyar dolar değerinde kripto para hackine tanık oldu. Bu da 2022yi bilgisayar korsanları için en kazançlı yıl haline getirdi. Bu paranın büyük kısmı DeFi protokollerinden geldi. Uzmanlar bu saldırılarında Web2 modeline dayandığını söylüyor…

Bu 7 DeFi Altcoin Hacklendi: Onmilyonlar Çalındı!

Blockchain güvenlik firması Halborn’un Operasyon Direktörü David Schwed’e göre bunlar bir Web2 saldırı modeline dayanıyor. Chainalysis ile yaptığı bir konuşmada, “Gördüğümüz saldırıların çoğu, mutlaka Web3 odaklı, anahtar hırsızlığı saldırıları değil. Bunlar, Web3 etkileri olan geleneksel Web2 saldırılarıdır.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Beincrypto

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altın Fiyatı İçin 3 Tarihi Tahmin: Bu Seviyeler Hayal Değil!
Altın Fiyatı İçin 3 Tarihi Tahmin: Bu Seviyeler Hayal Değil! Altını fiyatını 2.000 dolara çıkaran kayıp sürücü burada ve bu da bir bankacılık krizi. Bloomberg Intelligence’a göre, mali serpinti Federal Reserve’in sıkılaştırma döngüsünü durdurmasını sağlıyor. Crescat Capital Portföy Yöneticisi ve Ortağı Tavi Costa’ya göre, mevcut ekonomik ortamda...
Vural Erkan 2 hafta önce