Popüler Altcoin Hacklendi Mi? Endişe Büyüyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
865 görüntülenme
Altcoin Hacklendi Mi? Endişe Büyüyor

En büyük 50 altcoin arasında yer alan Hedera (HBAR), büyüyen hack korkularının ortasında ağ sorunlarıyla karşı karşıya. Hedera ağında şüpheli faaliyetler dikkat çekiyor ve operasyonlar durduruldu.

Hedera operasyonlarını durdurdu, ağ saldırı altında mı?

Gündem bir gelişmede, Hedera (HBAR) ağı üzerinde çalışan büyük DApp’lerde son zamanlarda şüpheli faaliyetler gerçekleştiği tespit edildi. Operasyonlar bugün aniden durduruldu. Bunun sistemdeki teknik bir aksaklıktan ziyade hack operasyonu veya planlı bir saldırı olduğunu düşünülüyor.

Hedera tabanlı cross çözümü Hashport Network, ağdaki düzensizlikleri ilk fark eden oldu. İlk hamle olarak cross-chain çözümü Hashport köprüsü sonlandırıldı. Daha sonra, diğer Hedera tabanlı uygulamaların kullanıcıları anormal davranışları bildirmeye başladılar ve ağı tamamen fonların güvenliği için kullanmaktan kaçınmaları konusunda uyarıldılar. Kısa bir süre sonra, Hedera’nın geliştirme kolu HBAR Vakfı’nın şu anda sorunu izlediklerini ve çözdüklerini belirten resmi duyuru geldi.

Edinilen bilgilere göre, Hedera’nın ilk iki hizmeti askıda. Hedera Token Service (HTS) ve Hedera Consensus Service (HCS) şu anda etkilenen sözleşmeler arasında. Sonuç olarak, Hedera üzerine inşa edilen coin’lerin çoğu istismara karşı savunmasız olabilir. Sözde saldırganın, özellikle ağın akıllı sözleşmelerindeki kaynak koda dönüştürme sürecini hedef aldığı öne sürüldü. Pangolin gibi büyük DEX’ler, tüm HTS tabanlı tokenlerin platformdan çekilmesini şiddetle tavsiye ediyor.

Altcoin HBAR habere nasıl tepki verdi?

On-chain verilere göre, Hedera’nın TVL hacmi haberlerin ardından %15’in üzerinde düşüş yaşadı. Altcoin yazım sırasında 0,05 dolar civarında işlem görüyor. Fiyat açısından sonra 24 saatte göre %5 değer kaybetti.

Algorand da saldırganların radarında

Bir hack operasyonu olduğu kesin olmamasına rağmen, geçen hafta benzer haberlerle gündeme gelen Algorand saldırganlarının yeni hamlesini izliyor olabilir. Kriptokoin.com olarak Algorand’ın gündeme geldiği hack haberlerine bu yazıda yer verdik. Pek çok kişi Hbar hack’inin Algorand’a saldıran bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştiğine inanıyor. Hbar olayı, Algorand’ın MyAlgo cüzdanında bilgisayar korsanlarının 9,6 milyon dolarlık fonları akıttığı benzer bir kötü niyetli ize tanık olunmasından sonra geldi.

Hbar ekibi güvence verdi

Hbar ekibi geçtiğimiz dakikalarda akıllı sözleşmelerdeki şüpheli işlemler üzerinde çalıştıklarını bildirdi. “Nedeni ve olası etkiyi belirlemek için doğrudan DeFi ekosistemindeki ekiplerle birlikte çalışıyorlar. ”

Twitter’dan @HederaInform, “Tüm DeFi projelerini tanıtılmadan önce incelemek için özel bir güvenlik ekibinin kurulmasını öneririm” diye yazdı. Ekip şu ana kadar geniş çaplı bir otopsi raporu yayınlamadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

CryptoGPT Coin Yapay Zeka Coin'ler Sıçradı
CryptoGPT Coin Çıkarıyor: Bu Yapay Zeka Coin’ler Sıçradı! CryptoGPT Coin Cuma günü Bitfinex, Bybit, Bitget ve diğer dört borsada listelenecek. Haber esnasında yapay zeka coin’ler yeşil bölgede işlem görüyor. CryptoGPT Coin bu tarihte büyük merkezi borsalarda listeleniyor Yapay zeka odaklı Blockchain protokolü CryptoGPT, kendi token’ini...
Buğra Çağlar 3 hafta önce