Bu Altcoin Kısıtlama Kararını Duyurdu: Fiyat Çakıldı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 hafta önce
1.126 görüntülenme
Altcoin Kısıtlama Kararını Duyurdu Çakıldı

Borçlanma işlemlerini askıya alan DeFi altcoin projesi Tender.fi, %30’un üzerinde düşüyor. Proje ekibi, protokolün borçlanma taleplerine fazladan ödeme yaptığını, sorunu çözmeye çalıştıklarını bildirdi.

DeFi altcoin projesi kısıtlama kararını duyurdu

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Tender.fi’nin yerel token’ı TND, platformun Salı günü borçlanmayı durdurduğunu açıklamasının ardından %34 oranında düştü. Çoğunlukla merkezi olmayan borsa Uniswap’ta işlem gören TND, Pazartesi gününün en yüksek seviyesi olan 3,56 dolardan 1,99 dolara dip yaptı. Çift haneli düşüş yazım sırasında toparlanıyor. TND fiyatı günün değer kaybını %8’e kadar indirdiği 2,4 dolardan işlem görüyor.

Beyaz şapkalı hacker devreye girdi

Tender.fi ekibi Twitter’dan yaptığı açıklamalarda “Protokol aracılığıyla gelen olağandışı miktarda borçlanmayı araştırıyoruz – bu arada tüm borçlanmayı durdurduk. Sabrınız için teşekkür ederiz” açıklamasına yer verdi.

Ekip, yukarıdaki açıklamadan kısa süre sonra beyaz şapkalı bir hacker ile çalıştıklarını bildirdi. Protokol şu anda stres testine tabi tutuluyor. Ekibin açıklamalarına göre, “durumu nasıl düzeltebileceğimizi tartışıyoruz. Elimize geçtiğinde sizi daha fazla bilgi ile güncelleyeceğiz.”

71 dolar ile 1.59 milyon dolar borç alınabiliyordu

Blockchain dedektifi Lookonchain, yanlış yapılandırılmış bir fiyatlandırma oracle sözleşmesi nedeniyle, iyi niyetli bir hackerin 71 dolar değerinde yalnızca bir GMX yatırmasına rağmen 1.59 milyon dolar ödünç alabildiğini söyledi. Beyaz şapka korsanlar, hackten elde ettiklerini iade etmeden önce platforma saldıran kişilerdir.

Bilgisayar korsanı ayrıca Tender.fi’ye şu mesajı gönderdi : “Görünüşe göre oracle sözleşmesi yanlış yapılandırılmış. Bunu çözmek için benimle iletişime geçin.“ Şu anda Tender.fi’nin fonları emin ellerde, ancak bilgisayar korsanı büyük bir ödül talep edebilir.

DeFi altcoin haftanın en büyük düşüşünü yaşadı

DeFi altcoin bugün erken saatlerde 3,79 dolardan işlem görüyordu ve kısa sürede 1,75 dolara düştü. Yazım sırasında, satıcılar fiyat üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Düşüş esnasında piyasa geneli de yatay hareket ediyor.

Tender.fi, inovasyona öncülük eden, ödünç alma ve borç verme için merkezi olmayan bir açık kaynak protokolüdür. GMX ve GLP’den başlayarak popüler DeFi varlıkları için otomatik birleştirme ve teminatlandırma desteği sağlamayı hedefliyor. Tender.fi’nin borç alma ve borç verme konusundaki yaklaşımı, DeFi protokollerinden ayrıldığı özeliğidir.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, bugün piyasa değerine göre ilk 50 arasında yer Algorand’ın (ALGO) güvenlik açıklarıda gündeme geldi. İddialara göre Algrorand ekibi son haftalarda yaşanan bir dizi hack saldırısını görmezden geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Altcoin Binance Tahtasından Uçtu
Bu Altcoin Binance Tahtasından Uçtu: İşte Nedeni! Elon Musk’ın Twitter’a entegre edeceği altcoin’lerden biri olduğu düşünülen Mask Network (MASK), bir dizi merkezi borsada listelendikten sonra yoğun balina birikimi eşliğinde ralli yapıyor. Altcoin bugün Binance üzerinde son 24 saatlik işlem hacminde %25 artış yaşadı. Binance...
Buğra Çağlar 2 hafta önce