Kripto Dünyasını Sarsan İddia: Bu Altcoin’i Dev Şirket Mi Çökertti?

Kripto Dünyasını Sarsan İddia Altcoin LUNA'yı Dev Şirket Mi Çökertti
Kripto Dünyasını Sarsan İddia Altcoin LUNA'yı Dev Şirket Mi Çökertti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılının ortasında, altcoin Terra (LUNA) ekosistemi feci bir çöküş yaşadı. Buna göre ve 40 milyar dolarlık yatırımcı serveti yok oldu. Terra’nın arkasındaki varlık olan Terraform Labs’ten bir haber var. Buna gmre, UST stablecoin’inin devasa de-pegging’i ile ilgili şaşırtıcı bir açıklama yaptı. Bunun algoritmik istikrarsızlıktan kaynaklanmadığını beliriyor. Citadel Securities tarafından stablecoin’in değer kaybına neden olmak için kasıtlı bir çabadan kaynaklandığını iddia ediyorlar.

Altcoin için Terraform Labs Citadel Securities’e işaret ediyor

Terraform Labs, 10 Ekim 2022 tarihinde Florida Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesine bir dilekçe sunarak yasal işlem başlatmıştı. Bu dilekçe, Citadel Securities’i Mayıs 2022’deki alım satım faaliyetleriyle ilgili belgeler üretmeye zorlamayı amaçlamakta. Altcoin projesi Terraform, değeri 1 dolardan 0,02 dolar düşen stablecoin’inin de-pegginginin algoritmik istikrarsızlığın bir sonucu olmadığını iddia ediyor. Bunun yerine, stablecoin’i açığa satmakla uğraşan bazı üçüncü taraf piyasa katılımcılara vurgu var. Buna göre bu kişilerin uyumlu ve kasıtlı bir çabası olduğunu iddia ediyor. Terraform’un iddiası, piyasadaki bozulmanın UST stablecoin’in algoritmasındaki herhangi bir altta yatan istikrarsızlıktan kaynaklanmadığını savunuyor.

What Is Terra (LUNA)? | Binance Academy

Ayrıca önergede, Citadel CEO’su Ken Griffin’in Mayıs 2022’deki de-pegging olayı sırasında stablecoin’i shortlama niyetinde olduğunu gösteren “kamuya açık kanıtlara” atıfta bulunuluyor. Terraform Labs tarafından yapılan başvuruda ilginç bir ayrıntı var. Buna göre takma isimle faaliyet gösteren bir traderın Griffin ile konuştuğunu iddia ediyorlar. Bu iddia da bir Discord sohbetinden bir ekran görüntüsünde yer alıyor. Sohbette Griffin’in, George Soros’un yüksek kaldıraçlı tek yönlü bahisleri içeren ticaret stratejilerine atıfta bulunuyor. Buna göre altcoin “Luna UST’den Soros’u çıkaracaklardı” dediği iddia ediliyor.

Çöküş kripto para piyasasını vurmuştu

Citadel Securities’in daha önce Mayıs 2022’de UST stablecoin ticareti yaptığını reddettiğini belirtmek gerekiyor. Bazı raporlar, Terra’nın kurucusu Do Kwon’un stablecoin’in çöküşü hakkında önceden bilgi sahibi olup olmadığına dair soruları da gündeme getirdi. Şu an itibariyle, Florida Güney Bölgesi 10 Ekim’de yapılan başvuruya bir yanıt vermedi.

How To Buy Terra (Luna) – Forbes Advisor UK

Terraform Labs ve Citadel Securities arasındaki yasal savaş devam ediyor. Diğer taraftan bu durum altcoin Terra’nın UST stablecoin’inin önemli ölçüde değer kaybetmesine neden olan olaylara ışık tutuyor. Ayrıca kripto endüstrisi için geniş kapsamlı etkileri olacağa benziyor. Bundan önceki süreçte kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere 2022 piyasa çöküşünde Terra etkiliydi. Ancak bundan sonraki atılan adımlar elbette 20222de yaşananları değiştirmeyecek. Ama en azından çöküş sürecinde yaşanan gerçeklere ışık tutacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Kripto Dünyasını Sarsan İddia: Bu Altcoin’i Dev Şirket Mi Çökertti?