Türklerin Favori Altcoin’inde Blok Üretimi Durdu!

Türklerin Favori Altcoin'inde Blok Üretimi Durdu!
Türklerin Favori Altcoin'inde Blok Üretimi Durdu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yakından takip edilen altcoin projelerinden biri olan Avalanche (AVAX) ağında bir sorun yaşandı. Avalanche, bir yazılım sorunu yaşadı ve blok üretimi neredeyse üç saat kadar durmak zorunda kaldı. İşte detaylar…

Altcoin ağında yazılım sorunu ortaya çıktı

Popüler bir Blockchain ağı olan Avalanche, yakın zamanda blok üretim sürecinin neredeyse üç saat boyunca durmasına neden olan bir yazılım sorunu yaşadı. Bir blockchain kaşifi olan SnowTrace’e göre Avalanche’ın C-Chain’inde, 23 Mart, Türkiye saati ile 02:30’dan sonra yeni blok oluşturulmadı. Olayın nedeni proje tarafından resmi olarak doğrulanmadı ancak Avalanche’ın arkasındaki ekip olan Ava Labs’ın kurucu ortaklarından biri olan Kevin Sekniqi, sorunun node yazılımı sürüm v.1.9.12 ile ilgili olduğunu belirtti.

Bu sürüme yükselttikten sonra, node’ların artık henüz yükseltilmemiş node’lara bağlanamayacağını ve bunun da Blockchain verileri üzerinde fikir birliğine, konsensüse varma sürecini etkileyeceğini açıkladı. Yanıt olarak Avalanche, hızlı bir şekilde v.1.9.14 adlı bir yama yayınladı ve doğrulayıcıları, operasyonlarda aksama olmaması için node’larını güncellemeye çağırdı. Sekniqi, Avalanche’ın her zamanki gibi blok üretimine ve işlem işlemeye devam ettiğini doğruladı. Ancak SnowTrace, verilerini henüz güncellemediği için Blockchain’ini hala işlemde gösteriyor. Bu sırada Avalanche’ın alt ağları (subnet), herhangi bir sorun kaydetmeden yeni bloklar üretmeye devam etti.

Ünlü borsalar, AVAX işlemlerini durdurdu

Olay, Güney Kore’nin önde gelen kripto borsalarından ikisi olan Upbit ve Bithumb’un, C-Chain’in sorunları nedeniyle AVAX para yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak askıya almasına neden oldu. Avalanche, C-Chain, X-Chain ve P-Chain olarak adlandırılan üç Blockchain’den oluşan bir Blockchain’dir ve her zincirin işlevleri sırasıyla akıllı sözleşme işlemleri için EVM sunuculuğu, UTXO tabanlı ödeme sağlayıcılığı ve staking doğrulayıcılığıdır

Akıllı Para Bitcoin Değil: Binance'de Bu Altcoin'i Topluyor!

AVAX fiyatı, C-Chain’in blok durması nedeniyle yaklaşık yüzde 4 düştü ve 16.38 dolara kadar geriledi.   Buna rağmen Sekniqi, 1.9.12 sürümüne yükseltme yapan kullanıcıların etkilenmediğini ve henüz yükseltme yapmamış olanlar için canlı olmasa da durumun güvenli olduğunu vurguladı. Yazım sırasında kripto para birimi, 17.10 dolardan el değiştiriyor. Günlük bazda, 17.92 dolara kadar çıkmayı başardı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Avalanche, merkeziyetsiz uygulamalar ve özel Blockchain ağları için bir platform olarak işlev gören bir layer-1 Blockchain’idir. Akıllı sözleşmeler için en popüler Blockchain olarak Ethereum’u yerinden etmeyi amaçlayan Ethereum’un rakiplerinden biridir. Ölçeklenebilirlikten ödün vermeden saniyede 6.500 işleme kadar daha yüksek işlem çıktısına sahip olarak bunu yapmayı hedefliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Türklerin Favori Altcoin’inde Blok Üretimi Durdu!