Reklamı kapat

Bu 2 Altcoin’de Büyük Hata ve Saldırı: Durduruldu!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 8 Haziran 2022
0 görüntülenme
CQGUJIOHMFCZLC3YVTLDSYQ2OA

Geçtiğimiz gün, bir hacker, bir altcoin projesinde hata (bug) buldu. Bu sırada Cosmos ağındaki bir layer-1 Blockchain olan Osmosis, yeni bir bug’ın zincirin likiditesini boşaltmakla tehdit etmesi üzerine Çarşamba günü durduruldu. İşte detaylar…

Osmosis’te hata bildirildi: Altcoin fiyatı düştü

Osmosis’teki hata ilk olarak bir Reddit kullanıcısı tarafından Osmosis’in ana alt dizininde belirtildi. Kullanıcılar ilk başta raporu görmezden gelse de, kendileri denedikten sonra hemen ayarlarını değiştirdiler. Bir kişi, kullanıcıların mevduatlarını bir likidite havuzundan çekerken yüzde 50 daha fazlasını elde etmelerini sağlayan yeni bir hata keşfetti. Bunun ardından doğrulayıcılar, blok üretimini durdurmak için devreye girdi.

Popüler Altcoin Hacklendi: Coinler Çalındı, Fiyat Çakıldı!

Bazı kullanıcılar, ağı istismar etti. Bu durumun ardından, tüm likidite zincirinin harcanması tehdidi geldi. Ancak Osmosis, zinciri zamanında durdurdu. Kayıplarını yaklaşık 5 milyon dolar ile sınırladı. ATOM ve OSM tokenleri bu süreçte geri çekildi.  Protokol, DeFi Llama’dan alınan verilere göre; yaklaşık 212.8 milyon dolar ile kilitlenen toplam değer açısından 83. en büyük DeFi projesi.

Hatanın doğası göz önüne alındığında, Osmosis’in likidite havuzlarını tamamen boşaltma potansiyeline sahipti. Ancak verilere göre hasar 5 milyon dolar ile sınırlı. Blockchain’in yerel altcoin projesi olan OSMO, hatanın bildirilmesinden sonra yaklaşık yüzde 7 düştü. Uzmanlara göre hatadan yararlanan kullanıcıların, çalınan tokenlarını satmış olması muhtemel. OSMO, yazım sırasında 1.06 dolardan el değiştiriyor. Ancak gün içinde 1.24 dolardan işlem görüyordu. Fiyat değişimini, aşağıdaki grafikte de görebilirsiniz:

Aurora, güvenlik açığı için 6 milyon dolarlık ödül verdi

Bir Blockchain köprü projesi olan Aurora, bir güvenlik açığından haberdar edildikten sonra; kripto tarihindeki en büyük ikinci ödülü ödedi. Pwning.eth adlı beyaz şapkalı bir hacker, Aurora’yı projenin Aurora motorunda bir istismardan keşfetti. Yetkililere bilgi verdi. Aurora Motoru, NEAR Protokolü üzerine inşa edilmiş bir Ethereum Virtual Machine’dir (EVM). Geliştiricilerin aynı anda hem NEAR hem de Ethereum için uygulamalar geliştirmesine ve sunmasına olanak tanır.

Immunefi bir duyuruda, hatanın “Aurora EVM’de üstel bir hızla keyfi ETH oluşturmak için kullanılabilecek” sonsuz bir harcama güvenlik açığı ile ilgili olduğunu söyledi. Immunefi, Aurora’nın istismar yoluyla 70.000 ETH (yaklaşık 130 milyon dolar) ve diğer projelerden 200 milyon dolarlık coin kaybedeceğini tahmin ediyor.  Ancak proje hatayı hızla düzelttiği için hiçbir fon kaybolmadı.

Bu DeFi Altcoin'i, Büyük Haber Sonrası 10x Yaptı!

Kripto para tarihindeki en büyük ikinci ödül miktarı

Aurora Labs Güvenlik Başkanı Frank Braun, “böyle bir güvenlik açığı [bizim] savunma boru hattımızın daha önceki bir aşamasında keşfedilmeliydi” dedi. Ancak, Immunefi’nin hata ödül programının “beyaz şapkalıları kod tabanımıza bakmaya ve hataları sorumlu bir şekilde ifşalamaya teşvik etme konusunda değerli” olduğunu da sözlerine ekledi. Pwning.eth, 26 Nisan’da Immunefi aracılığıyla projeyi uyardıktan sonra 6 milyon dolarlık bir bug ödülü aldı. Aurora tarafından ödenen 6 milyon dolarlık ödül; kripto tarihinde şimdiye kadar verilen en büyük ikinci ödül. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ödüllerin en büyüğünü Solana, 10 milyon olarak vermişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

pexels rodnae productions 7080470 scaled e1631193982295
Bugün Bu 22 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar! Bugün, kripto para piyasasında oldukça önemli bir gelişme yaşanıyor. En büyük altcoin olan Ethereum (ETH)’un Ropsten test ağı (testnet), proof-of-stake (PoS) konsensüs algoritmasına geçiyor. Bu sırada birçok altcoin projesinde çeşitli yenilikler göze çarpıyor. İşte bugün, 8 Haziran...
Aslı Dinçer 8 Haziran 2022