Yatırımcısı Şokta! Bu Altcoin Rug Pull Faciası Sonrası Çöktü

Yatırımcısı Şokta! Bu Altcoin Rug Pull Faciası Sonrası Çöktü
Yatırımcısı Şokta! Bu Altcoin Rug Pull Faciası Sonrası Çöktü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürekli gelişen Bitcoin ve altcoin dünyasında yatırımcılar çok sayıda riskle karşı karşıya. En çok da Rug pull yani “halı çekme” önemli bir endişe kaynağı. Son zamanlarda, altcoin MarbleX (MBX) ile ilgili bir talihsiz olay oldu. Buna göre, bu dolandırıcılıkların kripto meraklıları üzerinde yaratabileceği yıkıcı etkiyi vurguladı.

BNB Chain’deki altcoin yatırımcısını şok etti

BNB Chain odaklı bir kripto varlık olan altcoin MarbleX’in değeri %100 oranında düştü. Buna göre toplulukta şok dalgaları yarattı. Felaketle sonuçlanan olay, projenin kurucularının dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunduğunun ortaya çıkması, yatırımcı güveninin sarsılması ve fiyatın tamamen sıfırlanmasına neden oldu.

Rug Pull faaliyetinin ardından suçlular, akıllara durgunluk veren 1.000.000.000.000.000 MBX’i yalnızca 787,65 altcoin BNB karşılığında hızla değiştirdi. Bu endişe verici işlem, güvenilir bir blockchain güvenlik platformu olan PeckShield Alert’ün dikkatini çekti. Platform yaptığı açıklamada altcoin MBX’in %100 düştüğünü belirtti. Ayrıca cüzdanlar arasındaki transferi gözler önüne serdi.

Rug Pull önlemi için ne yapmak gerekiyor?

Bu tür olayların devam etmesi, kripto yatırımlarınızı korumanın önemini vurguluyor. Buna göre alınması gereken bazı önemler var. Bunlardan bir tanesi projeler hakkında kapsamlı araştırmaların yapılması. Herhangi bir altcoin projesine yatırım yapmadan önce kapsamlı bir araştırma ve durum tespiti yapmak gerekiyor. Ayrıca projenin hedeflerini, teknolojisini ve ekibini anlamak çok önemli. Diğer taraftan kilitlenmemiş likidite ve son derece yüksek getiri gibi göstergeleri yakından takip etmek gerekiyor. Buna göre bütün bunlar potansiyel dolandırıcılık faaliyetinin uyarı işaretleri olabilir. Diğer taraftan projenin saygın üçüncü taraf denetim firmaları tarafından denetlendiğinden emin olmak gerekiyor. Böylelikle bir denetim ek bir güvenlik katmanı sağlayabiliyor. Ayrıca satış siparişlerinde kısıtlamalar uygulayan projeleri aramak da avantaj.

Guest Post by Bitcoin Sistemi EN: Rug Pull Case in This Arbitrum-Based  Altcoin! Price Dropped 100 Percent! | CoinMarketCap

Bu kısıtlamalar kötü niyetli aktörlerin altcoin fiyatını manipüle etmesini engelleyebiliyor. Diğer taraftan bakılması gereken bir diğer husus da geliştirici geçmişi. Buna göre projenin geliştiricilerini araştırmak gerekiyor. Ayrıca kodu titizlikle gözden geçirilmiş ve incelenmiş projeleri seçmek önemli. Güvenilir geliştiriciler, herhangi bir kripto girişiminin başarısının anahtarıdır. Kripto yatırımcıları bu yönergeleri takip etmeliler. Kriptokoin.com olarak baktığımızda yatırımcılar, dolandırıcılık ve sahtekarlık planlarına maruz kalma risklerini en aza indirebiliyor. Böylece yatırımlarını koruyabilir ve daha güvenli ve emniyetli bir kripto ortamına katkıda bulunabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Yatırımcısı Şokta! Bu Altcoin Rug Pull Faciası Sonrası Çöktü