Borsa Girişi 7 Milyar Doları Aştı! Altcoin Sıfıra mı Gidiyor?

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
1.255 görüntülenme
Borsa Girişi 7 Milyar Doları Aştı! Altcoin Sıfıra mı Gidiyor?

Circle’ın USD Coin (USDC) itfaları son 24 saatte 2,5 milyar dolara ulaştı ve Silicon Valley Bank çöküşünden bu yana 7 milyar dolarlık borsa girişi oldu. Bu gelişmeler altcoin için ne anlama geliyor?

Altcoin projesi 2,5 milyar USDC yaktı!

Stablecoin ihraççısı Circle’ın USD Coin (USDC) itfaları son 24 saatte 2,5 milyar doları aştı. Rezervlerin %25’ini yöneten altı bankacılık ortağından biri olan Silicon Valley Bank (SVB) ABD’li bir düzenleyici tarafından kapatılıp mevduat sahiplerini korumak için ABD FDIC’ye devredildiğinden, yatırımcılar altcoin projesinden uzaklaşıyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, 11 Mart’ta attığı bir dizi tweet’te Circle’ın son 24 saatte yaklaşık 2,5 milyar USDC yaktığını ortaya koyuyor. SVB’nin kapatılmasından sonraki toplam yanma 3 milyar doların üzerine çıkmış olabilir. Young Ju, tarihsel verilerle karşılaştırıldığında önemli bir para olmadığını iddia ediyor. Bu bağlamda, “Değerin sıfıra düşmesi, büyük hissedarların satış yapması durumunda mümkündür. Şimdilik USDC banka hücumu (bank-run) için on-chain kanıt bulunamadı,” açıklamasını yaptı.

CryptoQuant verileri, Biden Yönetimi’nin bankacılık sektörüyle bağlarını kopararak kripto endüstrisini boğmaya yönelik Choke Point 2.0 Operasyonu nedeniyle kripto piyasasında sorunların başladığı 10 Şubat’ta Circle’ın USD itfalarının 4,5 milyar doları aştığını ortaya koyuyor.

Altcoin
USDC itfaları / Kaynak: CryptoQuant

Ayrıca Ki Young Ju, USDC durumunun TerraUSD (UST) çöküşünden tamamen farklı olduğuna inanıyor. The Luna Foundation Guard, peg’i sürdürmek amacıyla Terra’yı (LUNA) çıkarmak için kripto borsalarına milyarlarca BTC gönderdi ve piyasa yapıcılar tarafından çökmesini riske attı.

Borsalara USDC girişi 7 milyar dolara ulaştı

USDC, halka açık Blockchain’lerdeki geleneksel finans kurumları tarafından desteklenen nakit rezervleriyle, tek düzenlemeye tabi stablecoin. Uzmanlara göre, Circle’ın başarısızlığı, ABD finans kurumlarının halka açık Blockchain’lerde küresel finansal işletmeleri başlatma planlarını engelleyecektir.

On-chain veriler ayrıca borsa girişinin iki gün içinde 7 milyar doları aştığını ortaya koyuyor. Bu arada döviz çıkışı da iki günde yaklaşık 6 milyar dolara ulaştı. Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere USDC, henüz 1 dolar peg’ini yakalayamadı ve basın zamanında 0,974 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Altcoin
USD Coin Borsa girişi (Toplam) / Kaynak: CryptoQuant

VC yatırımcısından USDC holder’ların: Panik yapmayın!

Milyonlarca USD Coin (USDC) sahibi bir ‘banka hücumu’ başlatıp stablecoin’lerini alternatiflerle (büyük ölçüde ana rakibi USDT ile) değiştirirken, tecrübeli yatırımcı Dovey Wan, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün Circle üzerindeki etkilerinin abartılı olduğunu düşünüyor. Bugün, 11 Mart 2023’te Dovey Wan, bir tweet’te USD Coin’i (USDC) alternatif stablecoin’lerle panik takasına veya DeFi protokollerinden almaya gerek olmadığını belirtti. Kasa operatörlerinden ve sıradan sahiplerden paniğe kapılmamalarını istedi.

Tahminlerine göre, Circle’ın taşıyabileceği kayıplar fintech ağır sıklet için ölümcül değil. Öncelikle, USDC destek sepetindeki aslan payını oluşturan kısa vadeli ABD hazine kağıtları tarafından karşılanacaklardı. 13 Mart 2023 Pazartesi günü bankalar açıldığında USD Coin (USDC) ile itibari ABD Doları arasındaki dönüştürme işlemleri devam edecek ve 1:1 çıpası tekrar etkili olacak.

Gerçekte ne kadar kayıp var?

Sonsuza kadar ne kadar paranın gittiği hala belli değil. Dovey Wan, bunun yaklaşık 0,8-1 milyar dolar olduğunu düşünürken analist DeFi Ignas, yaklaşık 200 milyon doların kaybolduğundan emin. Wan, büyük kripto dostu bankaların çöküşünden ve bunun küresel finans ekosistemi üzerindeki potansiyel etkilerinden ABD’li düzenleyicilerin sorumlu olduğunu düşünüyor. Bu doğrultuda şunları söylüyor:

SVB’nin serbest düşüşüne izin verme etkisi, Fed/Hazine’nin suratına atılan büyük bir tokat. Bu, ABD’deki teknolojinin finansal omurgasını önemli ölçüde mahvedecek.

Ancak FDIC derhal harekete geçerse, bu dramanın sonuçları teknoloji girişimleri ve fintech kurumları için şu anda göründüğü kadar yıkıcı olmayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape
  • U.Today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin İçin Short Squeeze: Bu Rakamları Bekleyin!
Bitcoin İçin Short Squeeze: Bu Rakamları Bekleyin! Bitcoin, 11 Mart’ta hafta sonu kaybedilen zemin için bir savaşa girişirken, 20.000 dolarlık desteğin sonsuza dek ölmesine izin vermeyi reddetti. Bu arada BTC fiyatı gün içinde USDC bazında ‘26.000 doları’ gördü. Peki BTC’de açığa satış ne kadar...
Vural Erkan 2 hafta önce