Borsa Girişi 7 Milyar Doları Aştı! Altcoin Sıfıra mı Gidiyor?

Borsa Girişi 7 Milyar Doları Aştı! Altcoin Sıfıra mı Gidiyor?
Borsa Girişi 7 Milyar Doları Aştı! Altcoin Sıfıra mı Gidiyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Circle’ın USD Coin (USDC) itfaları son 24 saatte 2,5 milyar dolara ulaştı ve Silicon Valley Bank çöküşünden bu yana 7 milyar dolarlık borsa girişi oldu. Bu gelişmeler altcoin için ne anlama geliyor?

Altcoin projesi 2,5 milyar USDC yaktı!

Stablecoin ihraççısı Circle’ın USD Coin (USDC) itfaları son 24 saatte 2,5 milyar doları aştı. Rezervlerin %25’ini yöneten altı bankacılık ortağından biri olan Silicon Valley Bank (SVB) ABD’li bir düzenleyici tarafından kapatılıp mevduat sahiplerini korumak için ABD FDIC’ye devredildiğinden, yatırımcılar altcoin projesinden uzaklaşıyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, 11 Mart’ta attığı bir dizi tweet’te Circle’ın son 24 saatte yaklaşık 2,5 milyar USDC yaktığını ortaya koyuyor. SVB’nin kapatılmasından sonraki toplam yanma 3 milyar doların üzerine çıkmış olabilir. Young Ju, tarihsel verilerle karşılaştırıldığında önemli bir para olmadığını iddia ediyor. Bu bağlamda, “Değerin sıfıra düşmesi, büyük hissedarların satış yapması durumunda mümkündür. Şimdilik USDC banka hücumu (bank-run) için on-chain kanıt bulunamadı,” açıklamasını yaptı.

CryptoQuant verileri, Biden Yönetimi’nin bankacılık sektörüyle bağlarını kopararak kripto endüstrisini boğmaya yönelik Choke Point 2.0 Operasyonu nedeniyle kripto piyasasında sorunların başladığı 10 Şubat’ta Circle’ın USD itfalarının 4,5 milyar doları aştığını ortaya koyuyor.

Altcoin
USDC itfaları / Kaynak: CryptoQuant

Ayrıca Ki Young Ju, USDC durumunun TerraUSD (UST) çöküşünden tamamen farklı olduğuna inanıyor. The Luna Foundation Guard, peg’i sürdürmek amacıyla Terra’yı (LUNA) çıkarmak için kripto borsalarına milyarlarca BTC gönderdi ve piyasa yapıcılar tarafından çökmesini riske attı.

Borsalara USDC girişi 7 milyar dolara ulaştı

USDC, halka açık Blockchain’lerdeki geleneksel finans kurumları tarafından desteklenen nakit rezervleriyle, tek düzenlemeye tabi stablecoin. Uzmanlara göre, Circle’ın başarısızlığı, ABD finans kurumlarının halka açık Blockchain’lerde küresel finansal işletmeleri başlatma planlarını engelleyecektir.

On-chain veriler ayrıca borsa girişinin iki gün içinde 7 milyar doları aştığını ortaya koyuyor. Bu arada döviz çıkışı da iki günde yaklaşık 6 milyar dolara ulaştı. Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere USDC, henüz 1 dolar peg’ini yakalayamadı ve basın zamanında 0,974 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Altcoin
USD Coin Borsa girişi (Toplam) / Kaynak: CryptoQuant

VC yatırımcısından USDC holder’ların: Panik yapmayın!

Milyonlarca USD Coin (USDC) sahibi bir ‘banka hücumu’ başlatıp stablecoin’lerini alternatiflerle (büyük ölçüde ana rakibi USDT ile) değiştirirken, tecrübeli yatırımcı Dovey Wan, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün Circle üzerindeki etkilerinin abartılı olduğunu düşünüyor. Bugün, 11 Mart 2023’te Dovey Wan, bir tweet’te USD Coin’i (USDC) alternatif stablecoin’lerle panik takasına veya DeFi protokollerinden almaya gerek olmadığını belirtti. Kasa operatörlerinden ve sıradan sahiplerden paniğe kapılmamalarını istedi.

Tahminlerine göre, Circle’ın taşıyabileceği kayıplar fintech ağır sıklet için ölümcül değil. Öncelikle, USDC destek sepetindeki aslan payını oluşturan kısa vadeli ABD hazine kağıtları tarafından karşılanacaklardı. 13 Mart 2023 Pazartesi günü bankalar açıldığında USD Coin (USDC) ile itibari ABD Doları arasındaki dönüştürme işlemleri devam edecek ve 1:1 çıpası tekrar etkili olacak.

Gerçekte ne kadar kayıp var?

Sonsuza kadar ne kadar paranın gittiği hala belli değil. Dovey Wan, bunun yaklaşık 0,8-1 milyar dolar olduğunu düşünürken analist DeFi Ignas, yaklaşık 200 milyon doların kaybolduğundan emin. Wan, büyük kripto dostu bankaların çöküşünden ve bunun küresel finans ekosistemi üzerindeki potansiyel etkilerinden ABD’li düzenleyicilerin sorumlu olduğunu düşünüyor. Bu doğrultuda şunları söylüyor:

SVB’nin serbest düşüşüne izin verme etkisi, Fed/Hazine’nin suratına atılan büyük bir tokat. Bu, ABD’deki teknolojinin finansal omurgasını önemli ölçüde mahvedecek.

Ancak FDIC derhal harekete geçerse, bu dramanın sonuçları teknoloji girişimleri ve fintech kurumları için şu anda göründüğü kadar yıkıcı olmayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Borsa Girişi 7 Milyar Doları Aştı! Altcoin Sıfıra mı Gidiyor?